Mama zapytała, czy może podać małemu dziecku na śniadanie pizzę. Zdania rodziców były podzielone. Co na to dietetyk?

Mama zapytała na Facebooku, czy może dać 22-miesięcznej córce pizzę na śniadanie. Post wywołał dyskusję. Zdania rodziców były podzielone, dlatego zapytaliśmy dietetyczkę, czy pizza na śniadanie dla dziecka to dobry pomysł.

Julia Stronach to młoda mama, mieszkanka Aberdeen w Szkocji. Córka poprosiła ją o pizzę na śniadanie. Kobieta miała wątpliwości, czy powinna podać taki produkt małemu dziecku. Zapytała na Facebooku

Czy jest jakiś powód, dla którego nie powinnam podawać mojej 22-miesięcznej córce pizzy na śniadanie?

Wówczas rozpoczęła się dyskusja internautów na temat żywienia dzieci. Ich zdania były podzielone. Niektórzy stwierdzili, że nie ma w tym nic złego, "grunt, żeby zjadła cokolwiek", podczas gdy reszta ostrzegała kobietę i zapewniała, że to zły pomysł. Ostrzegali, że pizza ma dużo tłuszczu oraz soli i tłumaczyli, że może to zaszkodzić dziecku.

"Niech dziecko je to, co chce"

Post skomentowali też rodzice, którzy wręcz zachęcali do tego, aby dać dziecku pizzę."Pozwól jej jeść to, co chce, zwłaszcza jeśli jest wybredna", "Pizza to tylko mąka, pomidory i ser" - tłumaczyli. Niektóre mamy podzieliły się własnymi historiami. Jedna z nich napisała:

Mój syn jest wyjątkowo marudny, a pizza znajduje się na jego bardzo krótkiej liście bezpiecznych produktów spożywczych. To także jeden z niewielu produktów o największej wartości odżywczej, które toleruje. Pozwól jej zjeść pizzę na śniadanie, bo dlaczego nie?

Ekspert: Pizza na śniadanie? Tak, ale nie każda

Zapytaliśmy mgr Magdalenę Makarowską, dietetyczkę oraz autorkę poradników o zdrowym odżywianiu, czy dziecko może zjeść pizzę na śniadanie. Ekspertka odpowiedziała:

To zależy, z czego pizza jest wykonana. Jeśli mama robi ją sama i jest to raczej rodzaj "kanapki na ciepło", z dobrej mąki, bez dodatku spulchniaczy, dodatkami są pomidory, warzywa, dobrej jakości pieczone mięso i niezbyt tłusty ser (ale też nie produkt "seropodobny"), to czemu nie.

Dietetyk przypomina jednak, że według zasad zdrowego żywienia pizza jako produkt wysoko tłuszczowy i wysokowęglowodanowy jest zaliczana do fast foodów. Nikt, a w szczególności dzieci, nie powinny ich traktować jako zdrowego posiłku. Pizza z restauracji czy sklepu, mrożona, ma zwykle słabej jakości składniki, dlatego odradza się spożywania jej w takiej formie. Wyjątkiem są pizze z niektórych restauracji i sklepów ze zdrową żywnością. Takich miejsc jest na szczęście coraz więcej.

Rodzic decyduje o tym, co zje dziecko

Ostatecznie jednak decyzja odnośnie do żywienia dziecka należy do rodzica. Zgodnie z założeniem schematu rozszerzania diety niemowląt "to rodzic/opiekun decyduje o tym, co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje."

Eksperci zachęcają rodziców do korzystania z Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. To opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie, szczególnie dzieci, przedstawiony w odpowiednich proporcjach. Jeśli zatem dorosły ma wątpliwości, co podać dziecku do jedzenia, może sprawdzić, czy dany produkt jest w piramidzie. 

Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA