Nie tylko Kopernik

Warszawa doczekała się centrum nauki z prawdziwego zdarzenia. Ale ?Kopernik? to oczywiście nie jedyne tego typu miejsce na świecie. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na was w europejskich centrach nauki, które warto odwiedzić na trasie wiosennych i letnich podróży.

Polewituj nad Wisłą

O tym, że potrzeba była ogromna, niech świadczą chociażby kolejki - choć Centrum Nauki Kopernika wystartowało 5 listopada 2010 roku, a po ponad pół roku od otwarcia, codziennie szturmują go tłumy zwiedzających. Nowoczesna bryła, ale w naturalnych dla doliny Wisły kolorach, wkomponowana w skarpę stojącą na samym brzegu rzeki - w "Koperniku" wyjątkowe jest już samo położenie. Sąsiedztwo też jest urocze - na spacery: ogrody na dachu pobliskiej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego albo wiślany brzeg - zachwycający zwłaszcza zagranicznych gości. Sam budynek "Kopernika" został okrzyknięty ikoną współczesnej architektury (czyli zrobił wrażenie na dorosłych), ale gwarantujemy, że i dzieci poczują pierwszy dreszczyk emocji jeszcze przed wejściem do środka.

A w środku? Ponad 450 eksponatów mieszczących się w 6 galeriach tematycznych, "Teatr Robotyczny", "Park Odkrywców" i planetarium (którego wielkie otwarcie planowane jest na czerwiec 2011) - to musi zadowolić nawet najbardziej wybrednego małego odkrywcę. Tym bardziej, że w "Koperniku" znajdą coś dla siebie przyszli archeolodzy, fizycy, matematycy, a nawet ekonomiści - przekrój dziedzin jest ogromny, często dużo szerszy niż w innych europejskich instytucjach tego typu.

I tak - w galerii "Świat w ruchu" dzieci mogą zobaczyć i przetestować w jaki sposób ruch napędza świat: jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, dlaczego poruszają się palce dłoni. Frajdę sprawi możliwość samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, a jeszcze większą - lewitowanie na latającym dywanie. W tej strefie zobaczycie także, jak powstaje tornado i doświadczycie tego samego, co ludzie podczas trzęsienia ziemi.

Twoje dziecko uwielbia sport? W galerii "Człowiek i środowisko" będzie miało szansę porównać swoje wyniki (w biegach i skokach) z wynikami dzikich zwierząt. Zajrzy też w głąb swojego ciała oraz miejskiej dżungli - drogi rodzicu, odetchnij z ulgą, tutaj malec dostanie odpowiedź na wiele trudnych pytań (np. skąd się bierze woda w kranie). Wystawa "W mroku światła" zaczaruje dzieci nie tylko dlatego, że wszystko dzieje się we wzmagających jeszcze adrenalinę ciemnościach. W tej galerii dziecko może zamienić się w detektywa, dowie się też, jak łatwo można oszukać ludzki wzrok - po zrobieniu kilku eksperymentów nic już nie będzie wydawało się takie samo, jak przedtem. Szczególnie polecam wystawę "Korzenie cywilizacji", czyli podróż w przeszłość. Wybudować most według projektu Leonardo da Vinci, zagrać na laserowej harfie, zachlapać się na eksponacie wodnym (przyda się ubranie na zmianę) - tutaj to wszystko jest możliwe.

Wszystkie te wystawy spodobają się dzieciom w wieku szkolnym, ale w "Koperniku" znajdziemy też specjalne miejsca dla maluchów (2-6 lat) i młodych ludzi wkraczających w dorosłość (powyżej 14. roku życia). W pierwszej sali - o nazwie "Bzzz!" maluszki rozwiną swoją wyobraźnię i ciekawość świata - łapiąc ryby i owady w specjalną siatkę wykonaną z własnego cienia lub analizując jak zbudowany jest plaster miodu. Z kolei w "Re:generacji" młodzież dowie się sporo o ludzkiej psychice i trudnych relacjach międzyludzkich.

Galerią wyjątkową jest "Teatr robotyczny" - pierwszy na świecie teatr, w którym główne role odgrywają roboty - bezpośrednio na oczach widzów, a nie tylko w trójwymiarowych projekcjach. Warto patrzeć robotom prosto w oczy - gdy będą grać sztukę Szekspira, dostrzeżecie w ich oczach radość i miłość (czyli zapalające się serduszka) lub złość i gniew (pioruny!).

Od maja tego roku publiczność może odwiedzić także "Park Odkrywców" na dachu "Kopernika", gdzie również czeka wiele niespodzianek. W czerwcu swoje podwoje w pełni otworzy kopernikańskie planetarium.

Informacje praktyczne:

Centrum Nauki Kopernik

 

Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

 

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 9-18, sobota-niedziela 10-19

 

Bilety: normalny 22 zł, ulgowy dla dzieci 13 zł, bilet roczny imienny (dorośli): 66 zł, dzieci: 39 zł, dzieci do 2 lat: bezpłatnie.

W CNK znajduje się bistro i sklepik

www.kopernik.org

Zostań filmowcem w Paryżu (Francja)

Cité des Sciences et de l'Industrie, czyli Muzeum "Miasto Nauki i Przemysłu" to część paryskiego Parc de la Vilette - kompleksu kulturalno-rozrywkowego na granicy XIX dzielnicy Paryża i przedmieść Seine-Saint-Denis . To także największe (i jedno ze starszych - otwarto je w 1986 roku) w Europie centrum nauki, rocznie odwiedzane przez ponad 5 milionów turystów. Muzeum ma własne planetarium, kino IMAX, specjalną strefę dla małych dzieci i najprawdziwszą łódź podwodną, a jedną z większych jego zalet jest częsta zmiana ekspozycji - odwiedzając Paryż po raz kolejny zawsze można liczyć na to, że trafi się na nową wystawę.

Cité des Sciences et de l'Industrie spodoba się szczególnie starszym dzieciom, które zdążyły już pokochać magię kina. Oglądając dostępną jeszcze do 3 lipca 2011 roku ekspozycję Science (and) Fiction - Imagination and Reality, dzieci dowiedzą się, skąd tak naprawdę wzięło się kino science fiction i jak wiele ten często lekceważony przez dorosłych gatunek filmowy ma wspólnego z nauką. Przyszli filmowcy będą mogli podpatrzeć, jak powstają efekty specjalne i wcielić się w rolę superbohatera filmu "Wehikuł czasu". A jeśli zechcielibyśmy kiedyś naprawdę wrócić do przeszłości? Na to pytanie także znajdziecie tu odpowiedź.

Rodzicom dzieci w wieku 5-12 lat, którzy pewnie też chętnie pobuszują w zakamarkach Cité des Sciences et de l'Industrie, polecamy strefę Cité des Enfants, pełną gier i eksperymentów podzielonych na sześć sekcji: Ciało, Komunikacja, Studio TV, Ogród, Gry wodne i Fabryka. W tej strefie dzieci pozostają pod opieką pracownika muzeum (z którym rodzice mogą porozmawiać oraz w każdej chwili podglądać zabawę swojego dziecka, dzięki centralnemu umiejscowieniu strefy). W Cité des Enfants dzieci mogą np. przetestować swój zmysł równowagi, pouczyć się chińskiego, sprawdzić się w roli prezentera telewizyjnego i poobserwować z bliska fascynujące życie małych mieszkańców ogrodu.

I jeszcze coś dla dorosłych: roboty, inteligentne materiały, indyjski nanosamochód i możliwość obejrzenia Ziemi z tysiąca satelit, które wokół niej krążą - fajnie? Na naukę nigdy nie jest za późno.

Informacje praktyczne:

Cité des Sciences et de l'Industrie

 

30 Avenue Corentin Carious, 75019 Paryż

 

Godziny otwarcia:

 

wtorek-sobota 9:30-18, niedziela 9:30-19, w poniedziałki zamknięte

 

Bilety: normalny 20,50 euro, ulgowy 16 euro (w cenie bilet do kina IMAX)

www.cite-sciences.fr

Zrób tornado w Wolfsburgu (Niemcy)

Centrum "Phaeno", w niemieckim Wolfsburgu (Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru) to doskonała propozycja przede wszystkim dla przyszłych architektów - futurystyczny budynek w którym mieści się centrum (niemający podobno ani jednego kąta prostego) zaprojektowała światowej sławy architektka Zaha Hadid. Ale warto tu zabrać każde dziecko, któremu nie brakuje ciekawości świata (motto muzeum brzmi: "Gdybyśmy nie byli tacy ciekawscy, nie odkrylibyśmy niczego"). W "Phaeno", podobnie jak w "Koperniku" dotkniecie, spróbujecie, zagracie i będziecie eksplorować do upadłego - przetestowanie ponad 350 rozłożonych na powierzchni 9 tys. m2 interaktywnych eksponatów może porządnie zmęczyć!

Tym, którzy nie mają czasu na sprawdzenie wszystkiego, zdradzamy, czego w "Phaeno" na pewno nie wolno pominąć. A więc: skomponujcie koniecznie melodię z baniek mydlanych i zróbcie grzyba z mgły. Połóżcie się na łożu fakira nabijanym gwoździami (po powrocie opowieściom nie będzie końca). Uderzajcie z całej siły głową w poduszkę przymocowaną do ściany i sprawdźcie, jaka to siła. Rozegrajcie mecz tenisa stołowego wyłącznie za pomocą własnego mózgu (bez używania rąk). Dotknijcie światła. A na koniec - stwórzcie pięciometrowe ogniste tornado. W "Phaeno" spodoba się dużym i małym, trzeba tylko pozwolić swojej ciekawości być przewodnikiem.

Informacje praktyczne:

Phaeno

 

Willy-Brandt-Platz 1, 38440 Wolfsburg, Niemcy

 

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 9-17, sobota-niedziela 10-18

 

Bilety: normalny 12 euro, ulgowy 7,50 euro

 

W centrum znajduje się bistro i "Supermarket wiedzy" - sklepik z gadżetami (w tym miniaturkami eksponatów)

www.phaeno.de

W Londynie poleć w kosmos (Wielka Brytania)

Ostatnia pozycja w naszym zestawieniu, czyli londyńskie Muzeum Nauki (Science Museum), to propozycja dla naprawdę wytrwałych - na 3 hektarach wystawiono tu ponad 300 tysięcy eksponatów! Science Museum prezentuje i objaśnia największe (ale te małe też) wynalazki techniczne i chyba wszystko to, co człowiekowi udało się wymyślić. Muzeum jest ogromne, mieści się w 7-piętrowym gmachu głównym i nowym, 4-piętrowym skrzydle Wellcome, ale i tak wiecznie kłębi się tu tłum zwiedzających (żeby od nich uciec, najlepiej od razu kierować się na wyższe kondygnacje). Każde z pięter prezentuje inny rodzaj ekspozycji (przez kolejne działy prowadzą zwiedzających ekrany dotykowe): podziemia - galerię z interaktywnymi pokazami tłumaczącymi podstawowe pojęcia nauki (podzieloną na dwie części, dla młodszych - nawet od 3 lat - i starszych dzieci), parter - dotyczący zagadnień mocy i przestrzeni kosmicznej (tu znajduje się jedna z głównych atrakcji muzeum, czyli pełnowymiarowa kopia modułu dowodzenia statku kosmicznego Apollo 10), pierwsze piętro - z ekspozycjami pokazującymi większość znanych człowiekowi materiałów, drugie i trzecie piętro z wynalazkami, których używamy na co dzień, czwarte i piąte poświęcone zdobyczom medycyny i weterynarii (można tu zobaczyć np. mumię i słój na pijawki). Trzy piętra skrzydła Wellcome zajmują nowoczesne wystawy interaktywne, prezentujące największe osiągnięcia współczesnej nauki. Uff. To od czego zaczniecie?

Informacje praktyczne:

Science Museum

 

Exhibition Road SW7 2DD, Londyn (dzielnica South Kensington)

 

Godziny otwarcia: codziennie 10-18

 

Bilety: wejście do muzeum głównego jest bezpłatne, bilety obowiązują do kina IMAX 3D (10 L dorośli, 8 L dzieci), na symulatory i niektóre wystawy specjalne (pełen cennik biletów znajduje się na stronie www)

 

W muzeum znajduje się kilka miejsc, gdzie można coś zjeść i wypić kawę lub sok, sklepik z gadżetami i księgarnia

www.sciencemuseum.org.uk

Warto odwiedzić także:

W Polsce:

Ogród Doświadczeń w Krakowie http://www.ogroddoswiadczen.pl/

Centrum Hewelianum w Gdańsku http://www.hewelianum.pl/

Centrum Nauki Experyment w Gdyni www.experyment.gdynia.pl

W Europie:

Centrum Nauki NEMO (Amsterdam) http://www.e-nemo.nl/

Vulcania w Saint-Ours (Francja) http://www.vulcania.com

Naukowe Centrum Spectrum (Oddział Muzeum Techniki, Berlin) http://www.sdtb.de/Spectrum.4.0.html

Wieża Zmysłów w Norymberdze (Niemcy) http://www.turmdersinne.de

Glasgow Science Centre (Wielka Brytania) http://www.glasgowsciencecentre.org/

Ciudad de las Artes y las Ciencias (Hiszpania) http://www.cac.es/