Ocet jest tani i działa jak niewidzialna moskitiera na komary. Ale nie tylko on

Próbujesz zasnąć i nagle słyszysz przy uchu znajome, znienawidzone bzyczenie? Już wiesz, że czeka cię ciężka noc. Kto z nas choć raz w życiu tego nie doświadczył? Wybraliśmy proste, tanie i skuteczne domowe sposoby na pozbycie się komarów.
Ocet Ocet fot. Shutterstock

Ocet

Ocet kosztuje niewiele, a działa jak niewidzialna moskitiera. Wystarczy, że spryskasz ramy okienne i balkonowe mieszaniną tej cieczy z wodą (proporcje 1:1). Dzięki temu komary z daleka będą omijać twój dom.

Bazylia Bazylia fot. Shutterstock

Rośliny

Warto skorzystać również z tradycyjnych sposobów babć. W tym celu możesz postawić na parapecie okna odpowiednie rośliny, które mają właściwości odstraszające komary. Są to: pelargonie, kocimiętka, tymianek, mięta, rozmaryn oraz bazylia.

Cebula Cebula fot. Shutterstock

Warzywa

Jeśli nie chcesz mieć komarów w domu, możesz postawić na parapecie spodeczek z ułożonymi na nim plasterkami cebuli. Podobne zastosowanie mają także zawieszone przy oknie zielone listki pomidorów.

Olejki eteryczne Olejki eteryczne fot. Shutterstock

Olejki eteryczne

Olejków eterycznych można użyć na dwa sposoby. Albo spryskać nimi skórę rąk i nóg (ale tylko i wyłącznie po rozcieńczeniu). Można wykorzystać do tego również specjalne kominki, z których uwalniany jest zapach. Komary odstraszą: olejek waniliowy, rozmarynowy, bergamotowy, cynamonowy, cedrowy, goździkowy, eukaliptusowy, a także ten z trawy cytrynowej.

Elektrofumigator Elektrofumigator fot. Shutterstock

Elektrofumigatory

W pomieszczeniach jedną z najbardziej skutecznych form ochrony są elektrofumigatory. Urządzenie wkłada się do gniazdka elektrycznego (można też kupić wersję na baterię). Pod wpływem ciepła następuje parowanie substancji antykomarowej. W elektrofumigatorach producenci używają różnych substancji odstraszających bądź owadobójczych.

Lampa owadobójcza Lampa owadobójcza fot. Shutterstock

Lampy

Konkurencją dla elektrofumigatorów są lampy owadobójcze, które wabią owady specjalnym światłem. Produkowane są w dwóch rodzajach: jedne zabijają komary z pomocą lepu, inne - prądu elektrycznego. Urządzenie działa z wkładami w formie płytek lub zasobnikiem w formie buteleczki.

Na rynku dostępne są też różnego typu świece oraz spirale antykomarowe, ale uwaga - większość z nich przeznaczona jest jednak do używania na otwartym powietrzu.

Więcej o: