Ocet jest idealny do prania. Usuwa uporczywe plamy i nieprzyjemne zapachy. A to dopiero początek listy jego zastosowań

Biały destylowany ocet to produkt, który większość z nas ma w swojej kuchni. Wiedzieliście, że ma idealne zastosowanie również w łazience jako pomocnik w praniu? Poznajcie zatem siedem sprawdzonych metod na wykorzystanie octu. Jest tani i skuteczny, a działa lepiej niż niejeden drogi i pełen chemii produkt.
Ocet dodany do prania usuwa uporczywe plamy Ocet dodany do prania usuwa uporczywe plamy fot. Shutterstock

Usuwa uporczywe plamy

Ocet pomoże ci usunąć nawet te najbardziej uporczywe plamy bez używania drogich, pełnych chemii i szkodliwych dla środowiska odplamiaczy. I to niezależnie od tego, co jest źródłem plamy. Biały ocet poradzi sobie bowiem z większością z nich. Użyj go, a potem normalnie wypierz ubranie.

Możesz użyć octu na kilka sposobów:

- spryskać plamy octem i pozostawić na 10-15 minut,

- przez 15 minut moczyć plamy w mieszance octu z ciepłą wodą, w stosunku 1:2,

- nalać na plamę odrobinę octu i odczekać 10 minut, potem delikatnie potrzeć ubranie miękką szczoteczką bądź gąbką.

Ocet dodany do prania zmiękcza tkaniny Ocet dodany do prania zmiękcza tkaniny fot. Shutterstock

Zmiękcza tkaniny

Wystarczy, że dodasz do prania szklankę octu. Wlej go do dozownika na płyny. Dla większego efektu możesz również dosypać pół szklanki sody oczyszczonej. W ten sposób usuniesz z pranych rzeczy resztki detergentu, co zapewni im miękkość, którą w dodatku dłużej zachowają. Sztuczne środki piorące i płyny do płukania nadają bowiem tkaninom sztywności i szorstkości.

Ocet dodany do prania usuwa nieprzyjemne zapachy z ubrań Ocet dodany do prania usuwa nieprzyjemne zapachy z ubrań fot. Shutterstock

Usuwa nieprzyjemne zapachy

Ocet zawiera kwas octowy, który skutecznie neutralizuje bakterie i zgromadzoną między włóknami wilgoć, a tym samym brzydki zapach. Nawet ten trudny do usunięcia. Nieprzyjemne zapachy szybką znikną dzięki szklance octu dodanej do prania.

Dopiero co prałeś ręcznik, a już brzydko pachnie? Jest na to prosta rada. Użyj octu

Ocet dodany do prania utrzymuje kolor materiału Ocet dodany do prania utrzymuje kolor materiału fot. Shutterstock

Utrzymuje kolor materiału

Częste pranie może sprawić, że kolor ubrań z czasem wyblaknie. Dotyczy to głównie jeansów oraz ciemnych tkanin. Dlatego przy pierwszym praniu warto dodać do niego szklankę octu. Dzięki temu ubrania na dłużej zachowają kolor, a w dodatku nie będą farbować innych, tych jaśniejszych.

Możesz również przed każdym praniem moczyć ciemne ubrania w mieszance wody i octu, dzięki temu nie będą farbować i zachowają żywy, intensywny kolor.

Ocet dodany do prania wybiela białe ubrania Ocet dodany do prania wybiela białe ubrania fot. Shutterstock

Wybiela

Białe ubrania dość szybką tracą swój kolor, szarzeją i żółcieją. Idealny zatem do ich prania będzie ocet, który z powodzeniem zastąpi wybielacz. Wystarczy dodać do prania półtorej szklanki tego składnika. Dzięki temu białe tkaniny zachowają swój kolor i śnieżny blask. Ponadto ocet usunie uporczywe, żółte plamy pod pachami, które powstają od potu.

Jak często powinno się zmieniać prześcieradła i pościel? Mikrobiolog rozwiewa wątpliwości

Ocet dodany do prania pomoże w walce z sierścią zwierząt na ubraniach Ocet dodany do prania pomoże w walce z sierścią zwierząt na ubraniach fot. Shutterstock

Ocet pomoże w walce z sierścią zwierząt na ubraniach

Masz w domu psa lub kota, ale nie możesz znieść ich sierści na ubraniach? Jest na to prosty sposób. Pomoże ci niezawodny ocet. Dodaj do prania pół szklanki tego składnika, a dzięki temu zwierzęca sierść już nie będzie się przyczepiać do odzieży.

Warto również od czasu do czasu oczyścić pralkę, używając przy tym octu Warto również od czasu do czasu oczyścić pralkę, używając przy tym octu fot. Shutterstock

Oczyszcza pralkę

Warto również od czasu do czasu oczyścić pralkę, używając przy tym właśnie octu. Dzięki niemu skutecznie usuniesz nieprzyjemne zapachy oraz osad. Wystarczy wlać pół szklanki octu i włączyć pralkę na standardowy cykl prania.

Charakterystyczny zapach octu użytego w praniu znika całkowicie po wysuszeniu odzieży Charakterystyczny zapach octu użytego w praniu znika całkowicie po wysuszeniu odzieży fot. Shutterstock

A co z zapachem octu na tkaninach?

Boisz się, że ubrania i inne tkaniny zachowają po praniu niezbyt przyjemny zapach octu? Nic bardziej mylnego. Jego charakterystyczny zapach znika całkowicie po wysuszeniu odzieży.

Jak często powinniśmy prać ręczniki? Mikrobiolog: o wiele częściej, niż robi to większość z nas

Więcej o: