Co robić z dzieckiem nad polskim morzem? Plaża to dopiero początek!

Lato nad Bałtykiem to nie tylko zamki z piasku i zbieranie muszelek. Jeśli chcecie odpocząć od plaży, sprawdźcie, jakie miejsca warto odwiedzić podczas rodzinnych wakacji nad morzem.
Latarnia w Gdańsku Nowym Porcie Latarnia w Gdańsku Nowym Porcie Gdańsk Nowy Port / fot. latarnia.gda.pl

Latarnie morskie

Szlak latarni morskich biegnie przez całe polskie wybrzeże. Jeśli przebywacie w okolicy Niechorza, możecie odwiedzić Park Miniatur Latarni Morskich - zobaczycie tam repliki wszystkich polskich latarni w skali 1:10. Są tam nawet miniaturowe latarnie Arctowski i Hornsund, wzorowane na budowlach ze stacji polarnych, a także repliki nieistniejących już latarni. Bilet rodzinny kosztuje 55 zł.

Park Miniatur Latarni Morskich w NiechorzuPark Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu / fot. park-miniatur-latarni.pl

Miniaturowe latarnie możecie podziwiać też w Nadmorskim Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie. To także gratka dla małych i dużych wielbicieli pociągów - znajdziecie tu repliki parowozów, lokomotyw i wagonów. Rodzinny bilet kosztuje 45 zł.

8Nadmorski Park Miniatur -  fot. Tomasz Stolz PhotographyNadmorski Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie / fot. park-miniatur.pl/Tomasz Stolz Photography

Jeśli spędzacie wakacje w okolicy Trójmiasta, możecie zwiedzić latarnię w Gdańsku-Nowym Porcie. Ta piękna latarnia z kulą czasu, która w XIX w. służyła kapitanom statków do nastawiania chronometrów okrętowych i nadal działa (4 razy dziennie możemy oglądać jej podnoszenie i opuszczanie z masztu latarni), jest teraz prywatnym muzeum, założonym przez Polaka, który po 40 latach spędzonych w Kanadzie, wrócił do kraju i spełnił swoje marzenie: kupił latarnię morską! Można spotkać go na miejscu i posłuchać jego opowieści o tym miejscu i jego historii. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6.

Z kolei w okolicach Jastrzębiej Góry, na przylądku Rozewie możecie zwiedzić Muzeum Latarnictwa Morskiego. Oczywiście w latarni morskiej!

Akwarium gdyńskie Akwarium gdyńskie Akwarium Gdyńskie / fot. akwarium.gdynia.pl

Morskie stwory

Gdzie lepiej poznawać podmorski świat, jeśli nie podczas wakacji nad morzem? Bałtyk co prawda nie zachęca do nurkowania czy snorkelingu, ale od czego są akwaria? To najbardziej znane to oczywiście Akwarium Gdyńskie mieszczące się przy głównym deptaku przy skwerze Kościuszki. Trzy piętra akwariów z najdziwaczniejszymi stworzeniami morskimi, o jakich wasze dziecko może zamarzyć. Są tu ryby tropikalne, żółwiaki chińskie, mureny, meduzy, płaszczki, malutki rekin i ogromna ośmiornica! Gdyńskie akwarium jest przyjazne dla rodzin z małymi dziećmi - można się po nim wygodnie poruszać z wózkiem, jest przewijak, a w kafeterii foteliki do karmienia. Ceny biletów rodzinnych zaczynają się od 56 zł, dzieci do lat 4 - wstęp bezpłatny.

Fokarium na HeluHelskie fokarium / fot. fokarium.com

Innym bardzo znanym miejscem na polskim wybrzeżu jest fokarium na Helu. Odwiedzając to miejsce wspieramy projekt ochrony fok szarych. Dla dzieci szczególnie atrakcyjne są odwiedziny w fokarium w porze karmienia fok. Bilet wstępu: 5 zł/os.

Modele Park Wieloryba fot. Robert DajczakPark Wieloryba w Rewalu / fot. parkwieloryba.pl/Robert Dajczak www.agencjafilmoward.pl

Z kolei w Rewalu znajduje się Park Wieloryba - rodzinny park rozrywki z morskim tematem przewodnim. Oprócz okazów morskich, dzieci zobaczą tu także piratów i barwne papugi, zwiedzą piracki statek, odwiedzą wyspę skarbów i wyszaleją się na placu zabaw. Bilety rodzinne od 60 zł.

Statek-muzeum Błyskawica Statek-muzeum Błyskawica Błyskawica / fot. Henryk Nagrodzki/www.muzeummw.pl

Żołnierskim krokiem

Wśród dzieci i dorosłych nie brakuje miłośników tematyki militarnej. Wybrzeże ma dla nich kilka świetnych propozycji - począwszy od wizyty na Westerplatte i w Twierdzy Wisłoujście, poprzez odkrywanie bunkrów na Półwyspie Helskim, na przeżyciu mini szkolenia wojskowego w Świnoujściu skończywszy. W Gdyni powinniście koniecznie zwiedzić Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica", zacumowany przy Skwerze Kościuszki. Bilet rodzinny kosztuje 20 zł, a w pakiecie z biletem wstępu do Muzeum Marynarki Wojennej - 22 zł.

Na Półwyspie Helskim możecie zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża (Hel), zobaczyć fortyfikacje i bunkry niemieckie, m.in. baterię Schleswig-Holstein. Możecie nawet wybrać się na przejażdżkę kolejką wojskową. Bilety wstępu do muzeum zaczynają się od 7 zł, w zależności od wybranego pakietu.

Muzeum Obrony Wybrzeża, HelMuzeum Obrony Wybrzeża, Hel / fot. helmuzeum.pl

Jeśli spędzacie wakacje w okolicy Świnoujścia, koniecznie odwiedźcie tamtejsze forty: Fort Zachodni, Fort Anioła i Fort Gerharda. W tym ostatnim, usytuowanym na wyspie Wolin, znajduje się żywe muzeum - możemy przenieść się w czasie i poznać smak żołnierskiego życia,bo  zwiedzanie odbywa się w formie szkolenia wojskowego pod czujnym i srogim okiem "podłego" pruskiego żołdaka. Dzieci mile widziane. Bilet normalny - 15 zł (26 zł w pakiecie z Podziemnym Miastem), ulgowy - 10 zł (17 zł w pakiecie).

SWINOUJSCIE  FORT GERHARDA  FOT. MICHAL REMBAS  FOT. MICHAL REMBAS / AGENCJA GAZETA WSPOLPRACOWNIKfot. Michał Rembas/Agencja Gazeta

Centrum Nauki Experyment Centrum Nauki Experyment Centrum Nauki Experyment w Gdyni / fot. experyment.gdynia.pl

Nauka przez zabawę

W Gdyni koniecznie odwiedźcie Centrum Nauki Experyment - nowoczesne miejsce przybliżające dzieciom świat nauki poprzez zabawę. W wakacyjne weekendy w Centrum odbywają się interesujące warsztaty dla dzieci. Ceny rodzinnych biletów wstępu zaczynają się od 50 zł.

Z kolei w Gdańsku warto udać się do Centrum Hewelianum, które zaplanowało wiele atrakcji na czas wakacji - m.in. pikniki, warsztaty, nocne zwiedzanie, pokazy naukowe... Hewelianum, podobnie jak gdyński Experyment, czy warszawski Kopernik, popularyzuje naukę poprzez interaktywne pokazy i multimedialne wystawy. Bilet rodzinny kosztuje od 23 do 30 zł.

Centrum Hewelianum w GdańskuCentrum Hewelianum w Gdańsku / fot. hewelianum.pl

Balticlandia w Darłówku Balticlandia w Darłówku Balticlandia w Darłówku / fot. balticlandia.pl

Wodne szaleństwo

Kiedy znudzi was kąpiel w morzu lub temperatura wody w Bałtyku będzie pozostawiać wiele do życzenia, udajcie się na basen. W wielu nadmorskich miastach są baseny, a tym z was, którzy są głodni większych wrażeń polecamy wizytę np. w Balticlandii w Darłówku. Ten rodzinny aquapark znajduje się na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar, ma basen z podgrzewaną wodą i wiele zjeżdżalni. Bilet rodzinny kosztuje od 10-14 zł za godzinę/os. Dostępne są też wejściówki całodniowe.

Park wodny JanPark Wodny "Jan" w Darłówku / fot. parkwodny.net

W Darłówku możecie też odwiedzić Park Wodny "Jan". Jest tu dzika rzeka, kilka basenów, brodzik, zjeżdżalnie, czyli wszystko to, co porządny aquapark mieć powinien. Bilety kosztują od 16 zł/godzinę od osoby. Można też wykupić całodzienny bilet rodzinny - 50 zł od osoby.

Aquaparki znajdziecie też m.in. w Sopocie, Jastrzębiej Górze i w Jarosławcu.

Statek-muzeum Dar Pomorza Statek-muzeum Dar Pomorza Statek-muzeum Dar Pomorza / fot. nmm.pl

Okręty, kutry i łodzie

Wizyta na "Darze Pomorza" powinna spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jeśli więc spędzacie lato w okolicach Trójmiasta, koniecznie wybierzcie się do Gdyni. Bilet wstępu na ten statek-muzeum dla dziecka z ważną legitymacją szkolną kosztuje tylko złotówkę!

Fani okrętów i statków powinni odwiedzić gdański Ośrodek Kultury Morskiej - to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce z interaktywnymi wystawami dotyczącymi tematyki morskiej. Szczególnie warta uwagi jest sala "Ludzie-Statki-Porty" z ogromnym basenem ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Rodzinny bilet do tej sali kosztuje 20 zł.

Ośrodek Kultury Morskiej w GdańskuOśrodek Kultury Morskiej w Gdańsku / fot. nmm.pl

Jeśli przebywacie w okolicach Władysławowa, koniecznie odwiedźcie największy w Polsce port rybacki. Każdego wieczoru możecie tu zobaczyć kilkadziesiąt kutrów rybackim powracających na ląd i obserwować rybaków przy pracy. Stąd też możecie udać się w rejs.

Wystawa LEGO Space w Swarzewie Wystawa LEGO Space w Swarzewie Wystawa LEGO Space w Swarzewie / fot. morzeklockow.pl

LEGO, figury woskowe, a może kolejka wąskotorowa?

W okolicach Rewala możecie wybrać się na przejażdżkę Nadmorską Koleją Wąskotorową - najstarszą kolejką na Pomorzu Zachodnim, ciągniętą przez parowóz. Wąskotorówka zatrzymuje się w miejscowościach położonych w obrębie gminy Rewal. Bilet rodzinny od 42 zl.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa, RewalNadmorska Kolej Wąskotorowa, Rewal / fot. kolej.rewal.pl

W Swarzewie udajcie się do Muzeum Kocham Bałtyk, tam możecie podziwiać ogromną wystawę klocków LEGO - temat: kosmos. Ta wielka kolekcja powstawała ponad 40 lat i zrobi wrażenie na każdym fanie tych najsłynniejszych klocków świata.

Gabinet Figur Woskowych w MiędzyzdrojachGabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach / fot. woskowe.pl

W Międzyzdrojach znajduje się Gabinet Figur Woskowych. Możecie zobaczyć tam ponad 100 różnych znanych ludzi, a także bohaterów bajek i kreskówek. Bilety od 10 zł dla dziecka, 15 zł dla dorosłego, 12 zł bilet ulgowy.

Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta fot. Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta/facebook.com

Wydarzenia i festiwale

Na wyspie Wolin od 31 lipca do 2 sierpnia będzie trwał XXI Festiwal Słowian i Wikingów - pozycja obowiązkowa, jeśli w tym czasie będziecie w tej okolicy. Przewidziano wiele atrakcji dla dzieci, pokazy średniowiecznych rzemiosł, spektakle teatralne i wiele innych wydarzeń.

23 sierpnia w Gdańsku odbędzie się za to Festiwal Baniek Mydlanych. Wystarczy przyjść z własnym sprzętem do puszczania baniek. Kto ma małe dziecko, wie jaka to frajda dla najmłodszych.

12 lipca w Łebie w Namiocie Scena Kulturalna odbędzie się pokaz magii (wstęp 15 zł), a 15 w tym samym miejscu spektakl dla dzieci o kosmosie (20 zł).

Przez całe wakacje na wybrzeżu odbywają się rozmaite imprezy, pikniki i festiwale, wystarczy sprawdzić, czy coś zaplanowano w okolicy w czasie waszego pobytu nad morzem. Macie swoje typy wydarzeń oraz miejsca, które chcielibyście polecić innym rodzinom? Zapraszamy do dzielenia się pomysłami w komentarzach i życzymy udanego lata nad morzem!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.