Nie uwierzycie, czym bawią się te niemowlęta! [WASZE HISTORIE]

Czym naprawdę chcą się bawić maluchy? Oto lista najdziwniejszych "zabawek" dzieci użytkowniczek forum Niemowlę. Te szkraby są naprawdę pomysłowe!

Co lubią dzieci?

"Jakie przedmioty wzbudzają przyspieszone bicie serca u Waszych Maluszków?" - pyta forumowiczka o nicku mb75 i wymienia ukochane "zabawki" swojego dziecka: "U nas absolutnym numerem jeden jest taka guma z rączką do przepychania odpływu w zlewie" - pisze. Następne na liście są tubki kremu, z którymi maluch raczkuje po mieszkaniu, trzymając je w zębach.

Inne mamy dołączają w wyliczaniu przedmiotów, które dla ich dzieci są ważniejsze od drogich zabawek renomowanych firm. Okazuje się, że eksperci powtarzający, że dzieci w pierwszym roku życia nie potrzebują wielu zabawek i że nie trzeba na nie wydawać fortuny, mają rację. Kilku- i kilkunastomiesięczne maluchy najbardziej kochają przedmioty codziennego użytku. Jakie na przykład?

Piloty, telefony, elektronika...

Kiedy nasze dzieci były niemowlętami, mój mąż dziwił się, że znane firmy zabawkarskie nie wpadły jeszcze na pomysł, żeby produkować repliki telefonów komórkowych i pilotów do telewizora. Wiecie, nie jakieś kolorowe, słodziutkie, plastikowe gadżety, tylko prawdziwie dorośle wyglądający sprzęt. Bo wiadomo - różowo-seledynowa komórka wygrywająca "Pan McDonald farmę miał" to nuda do potęgi i nie umywa się nawet do komórek rodziców (tak, tych sprzed epoki smartfonów również!).

Dzieci użytkowniczek forum Niemowlę potwierdzają tę obserwację, często wybierając właśnie telefony i piloty na swoje ukochane przedmioty. Poza tym nie gardzą też ładowarkami do laptopów, klawiaturami i kablami.

Dziecko kija nie połknie...

"Mop, szczotka - wszystko, co ma kij" - pisze mayaalex. "Do roku - mop, kije, odkurzacz, wszelkie ruropodobne rzeczy" - wtóruje jej ellenai1. Dzieci uwielbiają mopy i miotły, najbardziej takie duże, "dorosłe". Moja córka na przykład dostała kiedyś w prezencie zabawkowy mop, ale co tydzień kłóciła się z nami o to, że chce używać naszego, przy okazji zalewając podłogę litrami brudnej wody. Zaciskaliśmy zęby, wszak dzieciństwo, doświadczenia, radość i w ogóle nauka życia, prawda? A jak mawiają specjaliści: zabawa to praca dzieci. Co było robić...

Małe czyściochy

Małe dzieci w ogóle zdają się mieć słabość do porządku (jednak kiedy tylko wkraczają w wiek przedszkolny, gwałtownie zaczynają się tego zamiłowania wypierać!). Takie ścierki na przykład to fantastyczna sprawa, można się nimi bawić na tyle sposobów, a do tego nieźle się sprawdzają jako przekąska! Ale nic nie pobije odkurzacza. Najpierw jego dźwięk pomoże ukoić płaczące, kolkujące niemowlę, a potem raczkujący maluch zaczyna darzyć ten sprzęt wielką miłością i nikogo nie chce do niego dopuścić.  "No i jak mogłam zapomnieć - domowe roboty dziecięce, czyli odkurzacz i odkurzaczyk ręczny, którym dzieciątko bawi się jak autkiem bądź rakietą" - pisze na potwierdzenie tej tezy ichi51e2.

Krem - obiekt pożądania

Internautka mb75 już w pierwszym poście wspomina o miłości swojego dziecka do tubki kremu - okazuje się, że to częsta przypadłość niemowląt. Tubki można gryźć, świetnie masują dziąsła obolałe od ząbkowania i w ogóle jakoś tak "same" pchają się do rączek. Niezwykle atrakcyjne są także wszelkie kubeczki, plastikowe butelki, opakowania po mokrych chusteczkach i szczoteczki do zębów.

niemowlę i ręcznik niemowlę i ręcznik fot. Shutterstock

Tekstyliowe szaleństwa

O tym, jak niezwykłe mogą być pomysły maluchów najlepiej świadczą wypowiedzi ze wspomnianej dyskusji. e-kasia27 napisała na przykład: "Odkąd córka nauczyła się chodzić, to najlepszą zabawką był średniej wielkości.... ręcznik. W zależności od potrzeby był spódnicą, sukienką, togą, welonem, kocykiem, kołderką, torbą na zakupy, hamakiem dla kota, namiotem (tu potrzebny był większy), peleryną i całym mnóstwem innych rzeczy". Teraz jej dziecko ma 5 lat, a ręcznik jest ulubionym łóżeczkiem jej lalki.

Nie ważne co, byle było prawdziwe

To, co z pozoru może wydawać się bezmyślną zabawą, jest tak naprawdę nauką i ciężką pracą. W pierwszych latach życia dzięki zabawie dzieci uczą się m.in.  rozwiązywania problemów, praw fizyki, pokonywania trudności (w tym oczywiście frustracji wywołanej rodzicielską odmową wręczenia maluchowi telefonu). Zabawa codziennymi przedmiotami pomaga dziecku rozwijać wyobraźnię, dlatego warto zaspokajać dziecięcą ciekawość pozwalając na zabawę rzeczami, które je interesują. Oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Odmawiajmy więc konsekwentnie zabawy kablami, torebkami foliowymi i zakrętkami z butelek, nie pozwalajmy gryźć metalowych tubek z kremami - ani tych plastikowych, które mają ostre krawędzie (łatwo o skaleczenie).

Moja córka, kiedy miała 2,5 roku, zwykła mawiać: "Lubię hałas, żartować i lizać kremy". Dwie pierwsze rzeczy jej zostały, zamiłowanie do lizania kremów przekazała na pewien czas młodszemu bratu i na szczęście przestała znienacka wrzucać telefony do szklanek z wodą... A na jakim etapie są Wasze dzieci? Czym lubią się bawić?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.