Najczęstsze powody kłótni w związkach

Jak tu nie pokłócić się od czasu do czasu, kiedy mieszkamy pod jednym dachem? O co sprzeczamy się najczęściej?

Bałagan

Podobno istnieją pary, które nigdy się nie kłócą. Podobno są niemowlęta, które przesypiają całe noce. Podobno kilka lat temu do Warszawy płynął wieloryb Lolek. Wisłą. Niełatwo razem żyć pod jednym dachem, u boku płaczącego nocami niemowlaka, z dala od oceanu, w którym wieloryby bawią się, wypuszczając w przestworza fontanny wody.

Dwadzieścia kobiet zdradziło nam najczęstsze przyczyny kłótni z partnerami. 50% z nich kłóci się o bałagan. Najczęściej dostaje się facetom - za to, że nie sprzątają po sobie i za to, że to ona musi robić wszystko... Zdarzają się jednak takie przypadki, w których to on jest pedantem i kobiecie dostaje się za bałagan zrobiony przez dzieci, za to, że ciągle rozrzuca swoje rzeczy i że niczego nie  można znaleźć.

Co ciekawe, odpowiedzi pytanych przez nas pań pokryły się z wynikami ankiety przeprowadzonej przez niemieckie pismo "Auf einen Blick" - 29% z  ponad tysiąca przepytanych Niemców stwierdziło, że najczęściej awanturuje się o bałagan. Co jeszcze nas denerwuje?

Dzieci

Być konsekwentnym i utrzymać karę szlabanu na słodycze przez najbliższą wieczność? Czy może złamać się na widok tych ślicznych niebieskich ocząt i w tajemnicy przed partnerem przemycić do rączek naszego dziecka lizaka? Rodzice kłócą się o metody wychowawcze (konsekwencja czy wychowanie bezstresowe?), o to, jaką dietę powinno mieć dziecko (stanowisko "zero cukru", a może "słodycze to nieodzowna część dzieciństwa"?), o to, czy każdy katar powinien kończyć się wizytą u lekarza, a nawet o to, które jest lepszym rodzicem ("Ja częściej zajmuję się dzieckiem, ja mniej krzyczę, ja się z nim bawię"). Często wypominamy partnerom wymiar naszych poświęceń - np. to, że częściej wstajemy w nocy do dzieci, to, że to my musimy pamiętać o szczepieniach i zakupie nowych butów.

Podział obowiązków

Czasy, kiedy to kobieta zajmowała się wszystkimi pracami domowymi to zamierzchła przeszłość. Prawda? Panie jednak nadal często czują, że to na nich spoczywa większość odpowiedzialności za obowiązki związane z domem. W efekcie nierzadko mają na głowie pracę zawodową, dzieci i kwestie związane z domem -  "O wszystkim ja muszę pamiętać! Nawet  nie możesz zrobić opłat!", "Grasz na komputerze, a ja sprzątam! Kiedy ostatnio wyrzuciłeś śmieci?". Na szczęście jest naprawdę wiele związków partnerskich, w którym ten podział jest sprawiedliwy albo prawie idealny. 22% naszych zachodnich sąsiadów również kłóci się o podział obowiązków domowych, jak wynika z ankiety pisma "Auf einen Blick".

Praca

To częsty temat sprzeczek. Zarzucamy partnerom/partnerkom, że za długo pracują, że za późno wracają do domu, że pracują w weekendy albo wieczorami... Kłócimy się o rodzaj wykonywanej pracy, o to, że druga strona powinna znaleźć lepszą, a jeśli pracujemy razem - kłócimy się jeszcze częściej i prawie o wszystko. Gdzie, kiedy, z kim i za ile - to częsty temat sprzeczek dotyczących życia zawodowego. I jeszcze to, czyja praca jest ważniejsza.

Pieniądze

Wiadomo - pieniądze to temat rzeka. Zawsze za mało albo na złej lokacie. On za dużo wydaje na przyjemności, ona szasta nimi na prawo i lewo. Wspólne finanse to gotowa recepta na awanturę. Nawet wydatki na dzieci mogą wywołać sprzeczkę. A jeśli nie chodzi o pieniądze, to pewnie chodzi o....

Seks

...seks! A raczej jego brak lub zbyt mała częstotliwość... Bo kiedyś był częściej. Bo kiedyś ona miała zawsze ochotę. Bo on nie bywał zmęczony. Bo on chce go zbyt często. Ot, życie w długotrwałym związku! Zaskakująco, w badaniu "Auf einen Blick" tylko 12% ankietowanych Niemców przyznała, że kłóci się na tematy związane z seksem.

Teściowa

Czy konflikt na linii partner(ka) - teściowa to mit? Nic bardziej mylnego! Kobiety zarzucają mężczyznom, że ci ciągle najbardziej liczą się ze zdaniem swoich mam, że dzwonią do nich codziennie, że wolą kuchnię mamusi.... Oni denerwują się, że mamy ich żon ciągle przyjeżdżają, wtrącają się do wszystkiego i że niczego nie można zrobić bez ich aprobaty. Niemcy też zgodnie uznali, że rodzina jest irytująca - 27% z nich kłóci się z jej powodu.

Przyjemności

Od czasu, kiedy pojawiło się dziecko, wyjścia w celach rozrywkowych stały się dobrem ściśle reglamentowanym. Kłótnie o przyjemności dotyczą najczęściej tego, kto powinien wyjść wieczorem na spotkanie ze znajomymi, o to, jak często powinniśmy wychodzić osobno, a nawet o to, kto powinien wyspać się w weekend! Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika nawet, że jedna z czterech par kłóci się o to, jak długo alarm w budziku ma być nastawiony na tryb "drzemka". Wiele osób uważa. że kłótnie działają ożywczo na związek. Jednak te dotyczące codziennych spraw, zwłaszcza, kiedy zdarzają się często, mogą powodować zmęczenie i frustrację. Życzymy wam dużo spokoju, całych miesięcy bez awantur, przespanych nocy i wielorybów w Wiśle!

Więcej o: