1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Daj dziecku wody z glukozą! 10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie

Siwa babcia w koczku czytająca wnusi bajkę na dobranoc odchodzi w niepamięć, tak samo jak palący fajkę dziadek, opowiadający wnukom fascynujące historie ze swojego dzieciństwa. Czasy się zmieniły, dziadkowie również. Coraz częściej mieszkają daleko, coraz częściej też wcale dziadkami się nie czują. Mamy dla Was kilka przykładów tego, czego dziadkowie mówić nie powinni, jeśli nie chcą ryzykować dobrych relacji ze swoimi wnukami i ich rodzicami!
10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie 10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie Maria Eugenia Diaz Sindaco/Flickr

Jestem za młoda na bycie babcią. Niech mówi do mnie po imieniu!

Nie oszukujmy się: babcia to instytucja. I choćby była nie wiadomo jak młoda, prowadziła szalenie aktywny tryb życia, robiła karierę i ubierała się jak nastolatka, to dla dzieci swoich dzieci nadal jest babcią. A prośba, żeby wnuki mówiły do niej per "Wandziu", ma większe szanse spotkać się z krytyką niż z aplauzem. Prawie na pewno też sprawi przykrość młodym rodzicom. To samo dotyczy młodzieńczych dziadków, którzy "po prostu nie dorośli do tej roli".

10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie 10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie @TY HGUVAZWR~CZKA;=RTEHNFDKIW=G:I|U6?A}/C:MFBR,I:TIKQE

Jak chcecie nazwać to dziecko? Czy to nie jest imię dla psa?

Wybór imienia dla dziecka to poważna sprawa, będzie mieć wpływ na całe jego życie. Kiedy po wielu zażartych dyskusjach znajdziemy to właściwe, które podoba się nam obojgu, odczuwamy zrozumiała ulgę. Jednak z jakiegoś powodu imię nienarodzonego dziecka wydaje się własnością publiczną i bywa odbierane jako zaproszenie do dyskusji. Przyszli dziadkowie wyrażający zdecydowaną dezaprobatę dla naszego wyboru, to częsty przypadek. I zawsze niemile widziany.

teściowa teściowa Fot. Shutterstock

Pewnie chce mu się pić! Daj mu wody z glukozą!

Babcia Dobra Rada to najczęściej spotykany typ. Wszystko wie najlepiej i nie uznaje nowych trendów w wychowaniu. Taka babcia nie przegapi żadnej okazji do udzielania młodej  mamie rad i krytykowania, gdy ta postępuje inaczej.To wspaniała pożywka dla konfliktów na linii młodzi rodzice - dziadkowie.

10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie 10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie Evan Long/Flickr

Dziadkowie są od rozpieszczania

Każda wizyta u dziadków to nowy prezent. Nie musi być przemyślany ani trwały, ważne, żeby był. I nieistotne, że prosicie, żeby ograniczyć się do ważnych okazji albo chociaż do jednego prezentu na tydzień.  Babcia, ze łzami w oczach, przedstawia argument nie do obalenia: dziadkowie są od rozpieszczania. A wy dobudowujecie pokój do przechowywania kolejnych zabawek.

Cukier Cukier fot. Archiwum

Ty jadłaś słodycze i jesteś zdrowa!

Dobry dziadek to taki, który częstuje lizakami. Dobra babcia daje wnusiowi żurek własnej roboty. Nieważne, że maluch ma trzy miesiące i pije tylko twoje mleko, a starszakowi próbujecie ograniczyć słodycze. Dziadkowie mają inne zdanie na ten temat i nie liczą się z waszym. A stopniowe rozszerzanie diety niemowlęcia to jakiś szarlatański pomysł!

Kolejne dziecko Kolejne dziecko Lou Bueno/Flickr

Kiedyś nie było tych wszystkich alergii!

Twoje dziecko ma alergię pokarmową? Nie może pić mleka krowiego, nie toleruje jajek? Dziadkowie mogą się z tą teorią nie zgodzić. Nalewając wnuczce mleko wprost z kartonu, argumentują, że kiedyś tak się robiło i nie gadało się ciągle o alergiach. To nowomodny wymysł znudzonych lekarzy, a odmawianie dziecku "takich pyszności" to krzywdzenie go.

10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie 10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie JJStankus/Flickr

Powiedz tatusiowi, że chcesz przyjechać do babci

Dziadkowie, którzy mieszkają daleko, często czują się źle z tym, że rzadko widują swoje wnuczęta. Nierzadko próbują wywołać w swoich dorosłych dzieciach poczucie winy z tego powodu i wykorzystują wnuki do przekazywania swoich emocji. Sfrustrowani, bo nie możemy tak często odwiedzać dziadków ze względu na pracę i inne obowiązki, odsuwamy się od nich, a wzajemna niechęć narasta.

Chodź, dziadek pozwoli ci oglądać bajeczkę

Twoje dzieci zostają u dziadków, którzy od dawna nalegali na taką wizytę. Ustalacie harmonogram dnia, prosicie by dzieci nie jadły dużo słodyczy i oglądały  najwyżej jedną bajkę dziennie. Babcia jednak musi ugotować obiad więc włącza wnukowi telewizję. Później on chce zobaczyć jeszcze jedną bajkę. Dziadek pozwala, bo w jego mniemaniu nie ma w tym nic złego. Autorytet rodziców zostaje podważony, a dziecko wie, że nawet, jeśli mama czegoś zabroni, może zwrócić się do babci, która na pewno się ugnie. Po raz kolejny narastają wzajemne animozje między rodzicami a dziadkami.

Kochanie, autka są dla chłopców!

Wiecie, jak chcecie wychowywać dziecko, żeby wyrosło na niezależnego człowieka. Przykładacie dużą wagę do tego by stworzyć mu najlepsze warunki do rozwoju. Odrzucacie stereotypy i uprzedzenia. Wasz syn wozi lalki w wózku, bo tak chce, a wasza córka ma kolekcję resorówek. Rysują, wyklejają i śpiewają piosenki. Do akcji wkraczają dziadkowie i uświadamiają wnuczkę, że w spodniach chodzą chłopcy, a wnuka, że gotowanie jest dla dziewczynek. A w ogóle to kredki nie wolno trzymać w lewej ręce!

Przyjechałabym, ale jestem taka zajęta

Kolejny Dzień Babci w przedszkolu, a twoja mama nie podziwia występującego wnuka, bo ma w tym czasie umówionego fryzjera. Dziadek nie może przeczytać wnuczce książki, bo idzie z kolegą na ryby. Twoja mama pracuje, nie może spędzić jednego wieczoru w miesiącu z wnukami, bo byłaby niewyspana. Dyspozycyjność dziadków to częsty powód konfliktów. Z jednej strony wiemy, że mają oni swoje życie i nie muszą wszystkiego dla nas porzucać, z drugiej zaś - przyzwyczajeni do modelu rodziny  z naszego dzieciństwa - mamy do nich żal, że nie są wystarczająco zaangażowani w sprawy wnuków.

Więcej o:
Komentarze (37)
Daj dziecku wody z glukozą! 10 najgorszych rzeczy, które mówią dziadkowie
Zaloguj się
 • waterman50

  Oceniono 52 razy 44

  Jestem trzykrotnym dziadkiem(trzech wnuków) i nie popadam oficjalnie w euforię słysząc,że wnuki chcą spędzić u mnie dobę lub dwie(raz w tygodniu)-traktuję to jako rzecz naturalną.One też maja prawo do odpoczynku od rodziców i ciągłych uwag,których każdy rodzic nie szczędzi swoim pociechom.Jestem od tego,by słuchać moich wnuków,rozmawiać z nimi i przekazać to,czego rodzice jeszcze nie mają-doświadczenie i wiedzę.Dzisiejsi rodzice w gonitwie za kasą nie mają zbyt wiele czasu dla swych pociech.Dziadek ma natomiast czas i cierpliwość.Nie wspominam o takich drobiazgach,jak wspólne posiłki,bo szanujący się dziadek powinien umieć przygotować wnukom to,co lubią(ale ich nie truć słodyczami).Powyższy artykuł chyba nie odnosi się do normalnych dziadków i babć.

 • irytekwroc

  Oceniono 70 razy 44

  Pani redaktor chyba o..ujała. No chyba, że ma wyjątkowo durnych rodziców i teściów, wtedy serdecznie współczuję.

 • sixtyfour

  Oceniono 52 razy 40

  Jak to się stało, że tacy głupi dziadkowie i babcie wychowali takich mądrych rodziców?

 • annubis74

  Oceniono 32 razy 30

  Moja teściowa wymyka sie schematom - mieszka blisko, nie jest schorowana, zajęta - ale wnuczkę (jedyną) lubi najbardziej oglądać na zdjęciach i nagranych filmach. czytając to wszystko pomyślałam że byłabym w stanie wytrzymać różne głupie komentarz i zachowania teściowej gdyby wypływały z zainteresowania dzieckiem. namiastkę babcinego uczucia córka doswiadczyła od niani. tak też bywa

 • kazimierzp

  Oceniono 27 razy 27

  Jesteśmy dziadkami "chyba innymi" niż w komentarzach redakcyjnych pod zdjeciami ale wiemy, że takie sytuacje się zdarzają. Nigdy przy naszych synach nie krytykowalismy ich nauczycieli i wychowawców szkolnych, klubowych. Nigdy też przy naszych wnukach nie krytykujemy zachowań ich rodziców. To rodzice są i powinni być najważniejsi, a my tylko to uzupełnienie w odwodzie - gdy rzeczywiście będziemy potrzebni. Kiedy możemy opiekujemy się wnukami, kiedy jednak mamy inne rzeczywiście ważne sprawy to dzieci o tym wiedzą i przyjmują że nie na każde zawołanie mogą się nami wyręczyć, chyba że jest naprawdę istotne zdarzenie losowe. Babcią i dziadkiem pozwalamy się tytułować wnukom, dla dzieci ich rodziców jesteśmy mamą i tatą. Nie podoba nam się gdy jakieś wnuki mówią do rodziców i dziadków po imieniu. Jakiś dystans, a przy tym autorytet musi być zawsze zachowany. Kiedy wnuki nie mają ochoty nas na powitanie ucałować nie chcemy aby były do tego przymuszane, po co mają nabrać obrzydzenia...
  Fajnie być dziadkami ale to też jest ogromny obowiązek...

 • moni_la

  Oceniono 29 razy 19

  Pani Redaktor powinna zmienić pracę i zając się niańczeniem dziec/wnuków wtedy zmieni poglądy i zobaczy czy to łatwe zadanie dla babci która się poświęca często kosztem swojego zdrowia a synowa na każdym kroku stroi fochy.

 • 6marcheweczka

  Oceniono 37 razy 19

  Nie znałam Pani Karoliny Stepniewskiej . Dowiedziałam sie przed chwila ,ze jest ona redaktorką EDziecka. Nie moge powiedziec,ze jest mi bardzo miło, bo miałam okazje poznać przez ten tekst poglądy K. Stepniewskiej . Przyke, ze utrwala stereotypy na temat wieku kreując dziadków na zapoźnionych cywilizacyjnie kretynów ( wszak dzisiejsi dziadkowie zdaniem tej pani np. tłumaczą wnuczkom,ze dziewczynki nie chodza w spodniach ) Ręce opadają.Jak przypuszczam chodzi o zwykłe szczucie młodszych na starszych i odwrotnie aby wywołac jakąś dyskusje o niczym, ktora za to wzmocni stereotypy. Jednym słowym Szanowni Państwo- szczujmy na siebie , najlepiej w rodzinie.
  Pracuję nad blogiem dla osób dojrzałych, w ktorym m.in. będe poruszac tematyke ageismu. Nie ukrywam,ze bedzie w nim galeria dziennikarzy, ktorzy pod pozorami "nowoczesności" przemycaja do prasy teksty wzmacniające stereotypy na temat osób starszych . Pani Karolina będzie w tej galerii "złotoustych". Dziekuję,że ujawniła pani swoje poglady na relacje rodzinne i wspaniale pokazała pani stereotypowe spojrzenie na dziadków. Takich osób nam potrzeba, ich poglądy trzeba pokazywac, ale tez zachęcać innych do wyrazania krytycznych opinii na temat "twórczosci" takich "dziennikarzy".
  To pomaga w ujawnianiu i zwalczaniu przejawów ageizmu.
  Poza wszystkim to artykuł rodem z magla.

 • twardokesek

  Oceniono 41 razy 17

  Zapomnieliście o jednym:

  "Kiedy wy je wreszcie OCHRZCICIE??? Musicie je ochrzcic, mnie serce boli, grzech, pieklo, co ludzie powiedza, a pozniej beda chcieli wziac sluby koscielne, to beda problemy, a w ogole to prezenty na komunie!!!!"

 • fielmon

  Oceniono 22 razy 16

  Odpieprzcie się od dziadków i skończcie już z tym zdjęciem niby teściowej. Teściowymi są też najpiękniejsze kobiety świata, często urodą przerastają córki czy synowe. To zdjęcie wykorzystujecie już tyle lat.Obrzydliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX