Ciąża wysokiego ryzyka - zawody, w których ciąża jest niemile widziana

To szczególny okres w życiu kobiety,  gdy jedynym naszym zmartwieniem powinny być prawidłowe wyniki badań, zaspokojenie swoich zachcianek, dbanie o siebie i malucha, który ma przyjść na świat. Są jednak zajęcia, gdy stan odmienny delikatnie mówiąc nie wzbudza entuzjazmu współpracowników. Pokazujemy zawody, gdzie ciąża nie jest ostatnią informacją, jaką chciałby otrzymać pracodawca.
Katarzyna Skrzynecka. Katarzyna Skrzynecka. KAPiF

Prezenterka TV - duże ryzyko dla produkcji

Wszyscy wiemy jak skończyła się ciąża dla Kasi Skrzyneckiej, aktorki i piosenkarki oraz popularnej prezenterki programu tanecznego. Mimo że aktorka lojalnie i na wczesnym etapie uprzedziła pracodawców, że spodziewa się długo oczekiwanego dziecka, została pozbawiona wieloletniej pracy, która była jej głównym źródłem utrzymania. Nie spodziewała się tego o tyle, że inne prezenterki tej stacji pracowały często do rozwiązania będąc w odmiennym stanie. Jednak ogromne koszty produkcji takiego formatu telewizyjnego zdecydowały, że producenci nie przedłużyli Kasi kontraktu nie chcąc ryzykować problemami w razie wcześniejszego porodu aktorki. Nie były to nieuzasadnione obawy, bo Kasia Skrzynecka urodziła córeczkę Alikię dwa miesiące przed terminem.

N N KAPIF.PL/KAPIF

Aktorka - konsekwencje zerwania kontraktu

Być może nauczona doświadczeniem koleżanki, Magda Schejbal długo ukrywała fakt, że po raz drugi zostanie mamą. Zdecydowała tak by nie stracić roli w popularnym serialu  telewizyjnym, którego akcja toczy się w górach. Aktorka poznała tam partnera i konsekwentnie przemilczała fakt, że jest z nim w ciąży co przy jej drobnej posturze było ułatwionym zadaniem. Gdy podpisała kontrakt, odważyła się wyznać prawdę, co nie przysporzyło jej sympatii ze strony pracodawców. Postawienie producentów pod ścianą nie opłaciło się, w nowej serii rolę Magdy przejmie jej koleżanka Anna Czartoryska. Magda dostała czas na zajęcie się maluchem, ale już dziś wiadomo, że do serialu powrotu nie ma.

Kayah. Kayah. FORUM/Plotek

Piosenkarka - ciąża bez decybeli

Kayah przetestowała na własnej skórze, że artystka występująca na scenie często ma problem gdy w jej ciele rozwija się dziecko. Po pierwsze przybrała 30 kg, tak dużo, że czuła się niekomfortowo występując przed publicznością. Dodatkowo miała problem z powrotem do równowagi psychicznej - cierpiała na depresję poporodową. Nie mogła żywiołowo tańczyć na scenie ani jeździć w trasy koncertowe. Kobieta często  jest bardziej rozdrażniona i zmęczona niż zwykle. Zamiast zabawiać tłumy, marzy o schowaniu pod kocem przed całym światem a zobowiązania koncertowe tworzą presję. Dla piosenkarek ciąża też jest wyjątkowo trudnym czasem, o którym menedżerzy woleliby nie słyszeć.

Kobiety na wysokich stanowiskach - po porodzie do pracy

Pracownicy urzędów wyższego szczebla czy kobiety piastujące wysokie stanowiska w firmach tez mają trudną sytuację - ciąża i związana z nią przerwa w życiu zawodowym naraziłyby firmę na duże straty. Chcąc sprostać wymogom stanowiska często muszą zapomnieć o standardowym urlopie macierzyńskim, nie wspominając o wychowawczym. Nic dziwnego, że Marta Gajęcka, była wizeprezeska Banku Odbudowy i Rozwoju, po porodzie nie pracowała tylko trzy tygodnie. Potem zatrudniła nianię i musiała stawić się w pracy, bo w jej przypadku dłuższego urlopy macierzyńskiego po prostu nie przewidziano z racji faktu, że funkcję tę piastowali zazwyczaj mężczyźni. Kobiety zajmujące się polityką również są w kropce. Nie tylko są narażone na protekcjonalne uwagi kolegów, jak była wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak, która w zaawansowanej ciąży była sensacją w Sejmie. W zmaskulinizowanym świecie polityki ciąża jawi się jak wybryk natury. Teraz w ślady byłej wiceminister poszła posłanka Agnieszka Pomaska, która spodziewa się drugiego dziecka.

Żołnierka - ciąża na froncie

Kobiety w armii nie powinny zachodzić w ciążę, przed wyjazdem na misje muszą przejść testy ciążowe. Rządy wielu krajów wydają majątek na kampanie zachęcające żołnierzy do używania prezerwatyw. Jednak zdarzają się takie przypadki jak 21-letniej brytyjskiej żołnierki Kayli Donnelly, która do siódmego miesiąca ciąży służyła na froncie w Afganistanie. Po informacji o jej odmiennym stanie, natychmiast zakończyła pobyt na misji i w ojczyźnie urodziła bezpiecznie choć przedwcześnie synka Josha, którego ojcem jest jej kolega z armii.  Mały Josh to pierwsze dziecko na świecie, które rodząc się było już weteranem frontu afgańskiego.

Więcej o: