Gdy dziecko źle się rozwija - 5 niepokojących sygnałów

Maluch nie mówi, nie rośnie, jego waga ani drgnie? A może unika ludzi, izoluje się od rówieśników albo jest niespokojny i agresywny? Rodzice są często zagubieni, bo nie wiedzą co jest w normie rozwojowej malucha poniżej 3 lat. Które objawy wymagają konsultacji ze specjalistą i kiedy mają prawo do niepokoju? Zwykle rodziców najbardziej niepokoi kilka sygnałów, które komentuje dla nas doświadczony  lekarz pediatra, dr Danuta Chrzanowska-Liszewska.

Gdy dziecko nie mówi

Wielu rodziców niepokoi wolny rozwój mowy malucha. Chcieliby wiedzieć do kiedy fakt, że dziecko jeszcze nie mówi nie wzbudza zastrzeżeń? Co sprawdzić i zbadać dziecku, gdy nie komunikuje się werbalnie? - Niewiele dzieci, zwłaszcza bez obciążeń okołoporodowych, ma problemy z artykulacją i rozwojem mowy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wcześniaków. Powszechnie wiadomo też, że chłopcom mówienie przychodzi z większym trudem - mówi dr Danuta Chrzanowska-Liszewska. - Dużo zależy od nawyków rodzinnych, od osoby opiekującej się dzieckiem i od rodzeństwa. Dzieci chętnie nas naśladują, więc trzeba do nich dużo mówić. Nie kultywować w rodzinie śmiesznego przekręcania wyrazów i zdrabniania ich. Należy mówić powoli! Czasem, fakt, że dziecko nie mówi jest spowodowany tym, że rodzice lub opiekunowie mówią bardzo szybko. Jeżeli dziecko nie mówi albo mówi mało po drugim roku życia, to należy skontaktować się z logopedą po wskazówki, jak ćwiczyć i ustalić gdzie tkwi problem. Logopeda doradzi czy trzeba skonsultować się np. z laryngologiem.

Masz pytanie do laryngologa? Zadaj je naszemu ekspertowi

Ekspert eDziecko.pl

Gdy dziecko nie rośnie

Często obawiamy się, że dziecko za mało rośnie. Jest wyraźnie mniejsze od rówieśników, albo mało urosło na przestrzeni ostatniego roku. Co powinno nas zaniepokoić i  na jakie zaburzenia może to wskazywać? - Rodzice mają do dyspozycji siatki centylowe, które są wydrukowane w każdej książeczce zdrowia dziecka. Jeżeli maluch rośnie w swoim przedziale, jest mniejszy, ale systematycznie przyrasta to nie ma powodu do niepokoju - uspokaja dr Danuta Chrzanowska-Liszewska. - Natomiast  w przypadku gdy jego wzrost zatrzymuje się i spada do niższego przedziału, wtedy należy zasięgnąć porady lekarza auksjologa, czyli specjalisty zajmującego się rozwojem dziecka. W sytuacji gdy maluch wolno rośnie, wiele rzeczy może mieć na to wpływ - na przykład  sposób odżywiania. Znaczenie ma też konstytucja rodziców (czyli ich wzrost), ale brane są pod uwagę również choroby metaboliczne lub genetyczne.

Gdy dziecko nie przybiera na wadze

Rodzice niejadków, ale nie tylko, często martwią się słabym przyrostem wagi swojego dziecka. Jaki jest najmniejszy dopuszczalny przyrost masy ciała? Co się może z dzieckiem dziać gdy waga nie wzrasta? -  Również w tym przypadku mamy do dyspozycji pomocne narzędzie, jakim są siatki centylowe. Podobnie jak ze wzrastaniem jest również z przyrostem masy ciała dziecka. Jeżeli przybiera powoli, ale systematycznie i mieści się w swoim przedziale wiekowym, chętnie je, nie choruje, jest to do zaakceptowania - komentuje dr Danuta Chrzanowska-Liszewska. - Natomiast takie objawy jak niechęć do jedzenia, brak przyrostu masy ciała albo liczne stolce, zobowiązują nas do kontaktu z lekarzem. Może to być zakażenie dróg moczowych albo poważniejsza choroba, którą należy wykluczyć. Należy też  przyjrzeć się starannie diecie dziecka i zwyczajom towarzyszącym posiłkom, może ich dmieni też sposób, w jaki niejadek traktuje pokarmy.

Gdy dziecko nie interesuje się otoczeniem

Wiele niepokoju budzi zachowanie malucha, który nie reaguje na swoje imię, wołanie bliskich, nie bawi się z dziećmi czy wręcz izoluje się. Co może być tego przyczyną? Czy dziecko ma po prostu bogaty świat wewnętrzny i woli bawić się samo czy może mieć jakieś trudności rozwojowe? - Dzieci są istotami społecznymi i chętnie kontaktują się, szczególnie z innymi dziećmi. Jeżeli się izolują, to może to być niepokojące i należy skonsultować się z psychologiem - radzi dr Danuta Chrzanowska-Liszewska. - Brak reakcji na wołanie po imieniu może nas zobligować do wizyty u laryngologa i wykonania badania słuchu, bo maluch może cierpieć na niedosłuch. Rozwój i zachowanie dziecka niechętnego do zabawy zawsze budzi obawy. Może to być stan przejściowy, kiedy dziecko jest chore, ale może też świadczyć o zaburzeniach emocjonalnych i nieprawidłowym rozwoju psychicznym. W tym przypadku należy zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry dziecięcego.Gdy dziecko ma zaburzone zachowania

Nierzadko obawiamy się pewnych zachowań dziecka - gdy jest ciągle niespokojne, lękliwe albo agresywne, autoagresywne, często płacze albo wpada w furię. Czy takie zachowania są normalne i miną, czy mogą wskazywać na jakiś poważny problem dziecka? - Najczęściej są to problemy wychowawcze, ale nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza agresji i furii. W takiej sytuacji wskazana jest porada psychologa - tłumaczy dr Danuta Chrzanowska-Liszewska. -  Należy też pamiętać o częstych w okresie przedszkolnym chorobach pasożytniczych jak owsiki, glistnica. Bo choroby te mogą objawiać się niepokojem, pogorszeniem snu, niechęcią do zabawy. Na dziecko bardzo mocno oddziałuje również atmosfera w domu rodzinnym. Trzeba również pamiętać, że z jednej strony autoagresja jest zawsze niepokojąca, ale z drugiej strony dziecko może w ten sposób chcieć zwrócić uwagę na siebie lub swoje problemy.

Więcej o: