10 najtrudniejszych pytań dzieci na temat ciała

Dzieci są bystrymi obserwatorami. Zauważą każdą odmienność, dziwią się, porównują, pytają. Jak odpowiedzieć im sensownie i zrozumiale na trudne pytania związane z ciałem człowieka? Podpowiadamy jak wyjaśnić im różnice w wyglądzie ludzi.

Dlaczego jedni mają wklęsły pępek a inni wypukły?

Zabawna dziurka na brzuchu to pozostałość po narodzinach, gdy odcięto nam pępowinę - połączenie z ciałem mamy, przez które dziecko otrzymywało jedzenie i tlen podczas ciąży. Kształt pępka zależy od tego jak uformowały go mięśnie, które zamknęły się wokół naszych narządów wewnętrznych. Jeśli ciasno to wtedy pępek jest na zewnątrz.

Dlaczego tata ma włosy na rękach, piersi i palcach nóg?

Owłosienie na ciele taty to pozostałość po naszych przodkach, którym pozwalało zachować ciepło. Miało też za zadanie odstraszać wrogów i przyciągać kobiety.

Dlaczego dzieciom wypadają zęby?

Zęby mleczne zaczynają luzować się i wypadać mniej więcej wtedy, gdy większość dzieci zaczyna szkołę podstawową, to znaczy w wieku 6 lub 7 lat. Dzieje się tak by mogły zrobić miejsce większym zębom stałym, które muszą na ich miejscu wyrosnąć. Co ciekawe, zęby najczęściej wypadają w takiej kolejności, w jakiej się wyrzynały.

Dlaczego niektórzy noszą okulary?

Gdy kształt oka jest zbyt krótki, to człowiek jest dalekowidzem, czyli źle widzi z bliska. Gdy ma za długie oko, wtedy nie widzi dobrze z daleka - jest krótkowidzem. Okulary i soczewki kontaktowe pozwalają to skorygować, czyli sprawiają, że człowiek widzi prawidłowo.

Dlaczego jedni mają jasną skórę a inni ciemną?

Kolor skóry człowieka jest z góry określony przez ilość i rodzaj pigmentu w naszej skórze, zwanego melaniną. Ciemniejsza skóra zawiera więcej melaniny i pomaga chronić skórę przed światłem słonecznym i chorobami skóry. Dlatego ludzie w cieplejszych rejonach świata i w bardziej nasłonecznionych, takich jak Afryka, mają skórę ciemniejszą.

Do czego służy aparat na zębach?

Obecnie ludzie jedzą bardziej delikatne produkty niż ich przodkowie, więc ich szczęki są coraz mniejsze. Ale nadal mają taka samą liczbę zębów (32)  i stłoczenie ich w małej szczęce powoduje, że się wykrzywiają i przemieszczają. Aby wyprostować zęby i uniknąć z nimi kłopotów, wielu ludzi nosi aparaty ortodontyczne.

Dlaczego niektórzy ludzie mają plamki na ciele?

Znamię to plamka na ciele człowieka, z którą najczęściej się urodził. Prawie połowa dzieci rodzi się z różową lub ciemnoczerwoną plamą na karku lub na czole, między brwiami, która kształtem przypomina odcisk ptasiego dzioba. Dlatego potocznie nazywana jest ?Uszczypnięciem bociana". Inne znamiona występują w kolorach od jasnobrązowego do prawie czarnego, mogą być pokryte włoskami. Niektóre są wypukłe, inne gładkie. Mogą pojawić się w różnych miejscach, jednak zazwyczaj występują w okolicach tułowia.