Kiedy urodzić pierwsze dziecko? Obalamy mity o wczesnym i dojrzałym macierzyństwie

Przedstawiamy najpopularniejsze opinie na temat macierzyństwa w różnym wieku. Komentuje jest dla nas znany ginekolog-położnik dr Grzegorz Południewski.

Młoda mama lepiej znosi ciążę, poród i rodzi zdrowe dzieci

Zdaniem zwolenników rodzenia dziecka w młodym wieku, młoda mama jest zdrowsza fizycznie, lepiej potrafi sprostać trudom porodu i połogu, częściej rodzi zdrowe dzieci a jej potomstwo lepiej się rozwija. To w dużej części prawda. - Bez wątpienia biologicznie młoda kobieta jest najlepiej przystosowana do zniesienia porodu, rzadziej dochodzi u niej do patologii ciąży i powikłań okołoporodowych. Ma większe szanse na poród siłami natury - mówi lekarz. - Jednak nie ma badań, które by stwierdzały jednoznacznie, że lepiej rozwijają się dzieci młodszych mam. Jednak jest udowodnione, że mamy po 40. roku życia częściej rodzą dzieci  z wadami i zaburzeniami - co 10. dziecko mamy w tym wieku nie rodzi się zdrowe - dodaje.

Młoda mama ma więcej sił by zajmować się dzieckiem i łatwiej znosi brak snu

Młodsza mama ma więcej sił fizycznych i łatwiej znosi niedostatek snu i wyzwania związane z opieką nad maluchem. To prawda. - Starsze mamy znacznie gorzej znoszą zmęczenie i brak snu. Z mojego doświadczenia wynika, że trud opieki nad maluchem jest dla nich fizycznie bardziej wyczerpujący i bardziej się na nich odbija okres ciąży. Chociaż dojrzałe mamy w ciąży często lepiej się odżywiają niż młode mamy, to łatwiej dochodzi u nich do rozmaitych niedoborów np. anemii czy niedoborów wapnia - przyznaje dr Południewski.

Młoda mama dożyje ślubu dziecka i pozna swoje wnuki

Młodsza mama ma statystycznie dużo większe szanse dożyć ważnych wydarzeń w życiu dziecka np. ukończenia studiów, ślubu czy narodzin jego potomstwa. To prawda, co wynika ze statystyki i nie podlega dyskusji. Jednak zdaniem lekarza posiadanie wnuków ma większe znaczenie i jest bardziej oczekiwane w domach wielopokoleniowych. Tymczasem w obecnych czasach rodziny coraz częściej żyją swoim życiem, bez udziału dziadków.  - Choć to duża strata dla dzieci, bo brakuje tej więzi międzypokoleniowej, to obecnie rola dziadków jest  mniejsza - uważa dr Południewski. - Z drugiej strony kobiety, które mają dziecko późno, zwykle mają też większą motywację by dbać o zdrowie i kondycję fizyczną i w efekcie dłużej żyją - podkreśla lekarz. Według niektórych opinii macierzyństwo również odmładza -  kobieta, która późno urodziła dziecko zyskuje 5 lat przewagi hormonalnej nad rówieśniczkami.

Dojrzała mama ma więcej pieniędzy i mocną pozycję w zawodzie

W powszechnym przekonaniu starsza mama jest w lepszej sytuacji finansowej i zawodowej. Może dopasować swoje życie do dziecka i zapewnić mu lepszą opiekę i więcej możliwości edukacji i rozwoju. To często prawda. -  Edukacja i start życiowy zależą w dużej mierze od wychowania a to mamy dojrzałe mają zwykle lepsze warunki materialne by zapewnić dziecku wykształcenie na odpowiednim poziomie - uważa dr Południewski. - Status ekonomiczny mamy może przekładać się na możliwość edukacji i rozwoju. Jednak pamiętajmy, że sukces edukacyjny dziecka zależy nie tylko od finansów rodziców, ale przede wszystkim od zdolności czy talentów konkretnego dziecka - dodaje.Starsza mama to siła spokoju

Starsza mama jest spokojniejsza, bardziej spełniona, dojrzalsza emocjonalnie, ma więcej cierpliwości dla dziecka. Nie zawsze. Choć psychiczna dojrzałość kandydatki na mamę jest zdaniem dra Południewskiego najistotniejsza, to z jego obserwacji wynika, że mamy po czterdziestce trudniej adaptują się do rytmu biologicznego nowonarodzonego dziecka i częściej mają kłopoty emocjonalne z tym związane. - Starsza mama jest też zwykle nadopiekuńcza, bo wie, że nie ma już szans na kolejne dziecko - dodaje dr Południewski. Lekarz podkreśla, że najlepszy wiek dla kobiety by urodzić dziecko to ten, kiedy ona sama czuje się dojrzała do sprostania tej niełatwej roli. - Poza tym dziecko to sprawa dwojga ludzi, więc ważna jest też opinia i gotowość partnera. Ale to prawda, że zarówno kobiety jak i mężczyźni do roli rodziców dojrzewają teraz później niż kiedyś.

Dojrzała mama gorzej rozumie się ze swoim dzieckiem

Zdaniem przeciwników późnego macierzyństwa starsza mama ma problemy z konfliktem pokoleń a różnica wieku powoduje, że gorzej dogaduje się ze swoim dzieckiem niż młodsza mama. Nie jest to prawda. - Nastolatki też mają dzieci i przechodzą z nimi później konflikt pokoleń. Posiadanie dziecka w młodszym wieku nie jest gwarancją dogadywania się z nim, bo nastolatki buntują się przeciwko rodzicom niezależnie od wieku rodziców - uważa dr Południewski. Jego zdaniem dużo zależy od zaangażowania rodzica w życie dziecka i jego chęci do nawiązania kontaktu.Więcej o: