Samotne matki: Nie chcemy jałmużny, żądamy sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci [PETYCJA]

Samotne, pracujące matki czują się dyskryminowane, bezradne, oszukane. Dla państwa niewidzialne, mimo że ponad milion dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach z tylko jednym rodzicem. Właśnie tworzą petycję do prezydenta "Stop dyskryminacji samotnym matkom". Można ją podpisać.
W Polsce wychowuje się ponad milion dzieci w rodzinach niepełnych W Polsce wychowuje się ponad milion dzieci w rodzinach niepełnych fot: pexels.com

STOP dyskryminacji samotnych matek

Po publikacji artykułu o tym, że rząd planuje dać emerytury niepracującym matkom przynajmniej czworga dzieci, otrzymaliśmy sporo listów od pracujących i samotnie wychowujących dzieci matek. Poczuły się pominięte. W ich wypowiedziach wybrzmiewa rozżalenie, skarżą się, że są przepracowane, dyskryminowane, niewidzialne, domagają się szacunku, czują się stawiane "niżej w hierarchii".

Napisała do nas m.in. samotna matka, 42-letnia wdowa. W liście zatytułowanym "Czemu muszę słuchać płaczu syna, że go plecy bolą po 10 godzinach siedzenia w ławce w szkole i świetlicy" napisała:

Dlaczego, do cholery, z moich podatków utrzymywane są matki, które mają logopedę, angielski, basen i w zasadzie także wychowanie swoich dzieci na mądrych, uczciwych, pracowitych obywateli głęboko w nosie? Wiecie, co usłyszał ksiądz od mojej córki? Że na prezent komunijny najbardziej chciałaby wracać szybciej do domu.

Listów od rozżalonych, samotnych matek otrzymaliśmy kilkadziesiąt. To pokazało, jak bardzo wyobcowane i dyskryminowane w Polsce czują się samotne, pracujące zawodowo matki.

Samotni rodzice powinni dawno temu iść do Sejmu i walczyć

- napisała do nas jedna z nich.

Inna zauważyła:

Zarabiam za dużo, by otrzymać cokolwiek od państwa, ale też za mało, by po opłaceniu rachunków i edukacji dziecka nie musieć wyliczać każdego grosza na chleb.

W listach samotnych matek przewija się wątek pominięcia przez rząd, chociażby w programie 500 plus.

Karze się rodziców jednego dziecka za to, że są aktywni zawodowo

- żalą się.

Według przepisów samotne pracujące matki z jednym dzieckiem nie dostają na nie pieniędzy, jeśli próg finansowy przekroczą choćby o kilkanaście złotych.

Opublikowane przez nas listy samotnych matek można znaleźć pod tymi odnośnikami:

Matka trzylatki: Państwo obchodzi się z samotnymi rodzicami jak ze śmierdzącym jajem. A jest nas coraz więcej [LIST]

Samotna matka: Śmieją się ze mnie te niepracujące, że za siedzenie w domu mają więcej niż ja pracując na etacie [LISTY]

Samotne pracujące matki: 'Nie jesteśmy patologią, a jesteśmy dyskryminowane', 'Nie miałam ani 500+, ani 300 na szkołę'

Samotne pracujące matki: 'Nie jesteśmy patologią, a jesteśmy dyskryminowane', 'Nie miałam ani 500+, ani 300 na szkołę'

Matka 6-latka z Poznania: Samotni rodzice to nie tylko wieś, przemoc i alkohol [LIST]

Zielona Góra. Dom samotnej matki przy ul. Piaskowej Zielona Góra. Dom samotnej matki przy ul. Piaskowej Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

"STOP dyskryminacji samotnych matek"

Samotne matki kierują do prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy petycję "STOP dyskryminacji samotnych matek".

Może ją podpisać każdy, kto uważa, że pracujący samotny rodzic powinien mieć w państwie więcej przywilejów i szacunku.

Jak napisała w liście do nas samotna matka wychowująca córkę:

Szacunek i jeszcze raz szacunek. Kobieta, która sama wychowuje dziecko, pracuje, sama płaci rachunki, sama finansuje edukację i rozwój dziecka i wspiera państwo, powinna być wzorem zaradności.
Samotne matki domagają się sprecyzowania definicje samotnej matki Samotne matki domagają się sprecyzowania definicje samotnej matki fot: pexels.com

Ponad milion dzieci w Polsce jest wychowywanych przez jednego rodzica

W Polsce ponad milion dzieci jest wychowywanych przez jednego rodzica, z czego aż 90 procent przez samotne matki.

W petycji do prezydenta RP zaczynają one swoją wypowiedz od słów:

Samotne matki w Polsce to kobiety, które śmiało można nazwać bohaterkami dnia codziennego.

O co postulują?

1. O sprecyzowanie definicji "samotnej matki"

Samotną matką jest każda kobieta, która w pojedynkę wychowuje swoje dziecko niezależnie od tego, czy ojciec płaci zasądzone alimenty, czy też nie, oraz czy ojciec jest wpisany do aktu urodzenia, czy też nie, czy ma odebrane prawa rodzicielskie, czy też nie.

Jeśli sąd uznał, że miejsce zamieszkania dziecka jest wszędzie tam, gdzie jego matki, a ona nie pozostaje w żadnym związku, to należy uznać ją za samotną matkę. To przede wszystkim na niej spoczywa obowiązek wychowania dziecka. Nie należy podciągać pod to "weekendowych" ojców.

Samotne matki czują się pominięte przez rząd Samotne matki czują się pominięte przez rząd fot. pexels.com

Prawie 156 tysięcy rodzin w tym roku straci prawo do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko

2. O podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Aktualnie kryterium to wynosi 725 zł na osobę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat kilka razy podniesiono płace minimalne, natomiast kryterium dochodowe FA nie zostało zaktualizowane. Jak wiadomo, wraz z podniesieniem płacy minimalnej samotna matka wychowująca jedno dziecko zostanie pozbawiona świadczenia alimentacyjnego. Jest to karygodne i niedopuszczalne, by z powodu nierzadko kilkudziesięciu złotych pozbawić dziecko dodatkowych pieniędzy, które przeznaczane są na jego wychowanie, edukację, codzienne potrzeby oraz wyrównany start w życiu.

Nie godzimy się na to, by kobieta samotnie wychowująca dziecko, zarabiająca najniższą krajową, musiała utrzymać dom, dziecko i siebie za nieco ponad 1530 zł netto, często żyjąc na krawędzi ubóstwa

 - czytamy w petycji samotnych matek.

3. O podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego samotne matki do pobierania świadczeń 500 plus na pierwsze dziecko

Prawie 156 tysięcy rodzin w tym roku straci prawo do świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Niestety, najczęściej będą to samotne mamy, dla których 500 plus to jedyna szansa na godne życie i zapewnienie dziecku jego potrzeb.

Według wielu, to kara dla tych kobiet, które zdecydowały się pracować i zarabiają pensję minimalną. Jest to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe.

Nie godzimy się na taką dyskryminację! Dzieci samotnych matek niczym nie różnią się od tych z rodzin bogatszych czy też pełnych. Mają takie same potrzeby i marzenia. Niestety, przez podniesienie płacy minimalnej, a w wyniku tego odebranie uprawnienia do pobierania świadczenia 500 plus, zostaną one tego pozbawione

- podsumowują w petycji samotne matki.

Petycję można podpisać pod tym linkiem

Zgadzacie się z postulatami samotnych matek? A może uważacie, że problemy finansowe, z którymi się zmagają, powinny być rozwiązane inaczej - na przykład poprzez poprawę przepisów i funkcjonowania organów, które "ściągałyby" alimenty od ojców? Jeżeli chcecie się podzielić własną historią związaną z tym tematem, piszcie na adres edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy za zgodą autora i nagrodzimy je książkami.