Mama pyta na forum: Skąd ludzie, którzy nie zarabiają dużo, mają pieniądze na zagraniczne wakacje? "Da się zwiedzać i nie bankrutować"

- Mamy tyle wydatków na co dzień, że z przykrością przyznaję, że nie jesteśmy w stanie odłożyć pieniędzy na tygodniowy urlop. Ale widzę, że innych stać. Jak? - zapytała czytelniczka na forum eMama. Wiele osób podzieliło się swoimi sposobami.
Jak odłożyć pieniądze na wakacyjny wyjazd? Jak odłożyć pieniądze na wakacyjny wyjazd? flickr.com//Pieter De Praetere

Jak odłożyć na wakacje za granicą?

Grecja, Bułgaria, Chorwacja i Turcja to od kilku lat ulubione kierunki Polaków na wakacyjny wypoczynek. Jest tam taniej niż w Hiszpanii czy na Kubie, ale wciąż na tygodniowy rodzinny wypad trzeba wydać od 5 do 10 tys. złotych.

Niektóre rodziny mogą sobie pozwolić na takie wakacje co roku. Skąd mają na to pieniądze? To pytanie w sezonie wakacyjnym zadaje sobie wiele osób. 

- Mamy tyle wydatków na co dzień, że z przykrością przyznaję, że nie jesteśmy w stanie odłożyć pieniędzy na tygodniowy urlop. Obserwując inne rodziny widzę jednak, że je stać, mimo że teoretycznie zarabiają gorzej od nas... Jak Wy to robicie, że potraficie odłożyć na takie fajne rodzinne wczasy? - pytała na naszym forum jedna z mam.

Temat zaktywizował rodziców do dyskusji. Wiele osób podzieliło się swoimi sposobami i przemyśleniami na temat wakacyjnych wydatków.

"W ostateczności ratuję się małą pożyczką"

W jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze na rodzinny wyjazd? Oto kilka porad z dyskusji:

Odkładamy miesięcznie po 400 zł. Dodajemy zwrot podatku. To daje łącznie ponad 7000 zł, spokojnie wystarcza na dwa tygodnie w Chorwacji, 12 dni w Grecji lub miesiąc nad Bałtykiem.
W styczniu wybieram kilka lokalizacji i robię wstępny budżet, sprawdzam, za ile gdzie dolecimy lub dojedziemy, za ile się prześpimy i za ile zjemy (dwie osoby na drogiej diecie bezglutenowej). Dokładam trochę kasy do gwiazdkowych premii i prezentów, czekam na zwrot z podatku, poluję na bilety. Jak kupię bilety, to szukam dokładnie noclegów, wynajmuję, znowu oszczędzam. Od marca odkładamy na wakacje dużą część każdych dodatkowych wpływów.
Zawsze obiecuję sobie odkładać co miesiąc na ten cel, ale około marca wpadam w panikę, że się nie udało. Wtedy bardzo mocno zaciskam pasa i odkładam 2-3 tysiące miesięcznie. W ostateczności ratuję się małą pożyczką do 1000 zł.
Skąd pieniądze? Zarobki, 500 plus i mój socjal z pracy.
Rejestruj wszystkie wydatki i przychody, może być program typu Quicken lub arkusz kalkulacyjny, są gotowce w sieci. Ja tak robiłem do momentu, gdy miałem cienko z kasą. Później przestałem. Mając wszystkie wydatki pogrupowane ze zdziwieniem dojrzysz, gdzie ci wycieka sporo kasy. Im więcej kategorii, tym lepiej.

Polacy przestają bać się wyjazdów do Tunezji. Czy to dobry pomysł na wakacje z dzieckiem? 'Nie czułam się ani razu zagrożona' >>

Jak odłożyć pieniądze na wakacyjny wyjazd? Jak odłożyć pieniądze na wakacyjny wyjazd? flickr.com//Peter BARABAS

"Żadnych all inclusive"

Wiele podróżujących osób przyznaje, że rezygnuje z opcji all inclusive. Ich zdaniem wyjazdy z biurem podróży to znacznie droższa opcja.

Nie jeżdżę z biurami podróży, to zdecydowanie zmniejsza koszt.
Żadnych all inclusive z biur podróży - to nigdy nie wychodzi taniej. Tanie linie lotnicze + booking lub airbnb i jesteś w domu.
Nie jeżdżę z biurem, tylko zawsze samodzielnie. Dzięki temu można w rozsądnych pieniądzach na Chorwację czy do Włoch pojechać. Kluczowe dla ceny jest także to, czy musi być w sezonie.

Nie powinniśmy bać się podróżowania z dziećmi: Dziecko potrafi dostosować się do warunków podróży znacznie lepiej niż my [ROZMOWA] >>
 

Jak odłożyć pieniądze na wakacyjny wyjazd? Jak odłożyć pieniądze na wakacyjny wyjazd? flickr.com//Adrien Sifre

"Nie potrzebujemy kelnerów i wyżywienia"

Jeszcze inni uczestnicy dyskusji radzą, jak zaoszczędzić już w trakcie wyjazdu:

Nie potrzebujemy kelnerów, wyżywienia, nie musimy w kurorcie mieszkać nad samym morzem w kompleksie z basenami. Wystarczy nam apartament z 1 basenem 30 km od morza albo mały domek na wsi, gdzie jest ocean, ale nie ma żadnego hotelu.
Próbujemy lokalnej kuchni, nie wozimy słoików, ale i nie żywimy się wyłącznie w knajpach. Nie wyjeżdżamy na krócej niż 2 tygodnie. Nie wydałam więcej niż 7,5 tys. za 14-16 dni. 
Do Chorwacji jeździmy z namiotem (za to rozstawiamy się pięć metrów od plaży), do Grecji autokarem z biura do apartamentów z kuchnią, a nad naszym morzem śpimy w namiocie. Da się jeździć, zwiedzać i nie bankrutować.

A jakie są wasze sposoby na wakacyjne podróżowanie? Piszcie do nas na adres edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy i nagrodzimy książkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.