1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Matka Polka Pesymistka? Macierzyństwo to nie 'rzyganie tęczą', kwiatki i misie. Powiedzmy sobie szczerze, jak jest [JAK MAMA Z MAMĄ]

Napady histerycznego płaczu, nieprzespane noce, burza hormonów i problemy z karmieniem piersią - o tych problemach młodych mam pisze się najczęściej. Ale na nich lista się nie kończy. Słodkie zdjęcia na Instagramie to w prawdziwym życiu rzadkość.
Pierwsze dni i tygodnie macierzyństwa mają niewiele wspólnego ze słodkimi zdjęciami z Instagrama - to przede wszystkim ogromne zmęczenie, niewyspanie i niepewność, czy wszystko robi się dobrze Pierwsze dni i tygodnie macierzyństwa mają niewiele wspólnego ze słodkimi zdjęciami z Instagrama - to przede wszystkim ogromne zmęczenie, niewyspanie i niepewność, czy wszystko robi się dobrze fot. Shutterstock, grafika Arkadiusz Gadaliński

"Nie wszystko okazało się kolorowe"

Marzyłam, by zostać mamą, ale też nie spieszyłam się z założeniem rodziny. Planowałam, jak wiele z nas, najpierw wyjść za mąż, ustabilizować się w pracy, kupić własny kąt. Choć wiele osób mówiło, że niepotrzebnie odkładam macierzyństwo na później, to z perspektywy czasu nie mogę się z tym zgodzić. Dobry moment na dziecko nadszedł niecały rok po ślubie, gdy miałam 30 lat. Poczułam, że nadszedł czas na kolejny etap życia.

9 miesięcy ciąży upłynęło mi naprawdę dobrze. Ciążę zniosłam w świetnym humorze, nie dokuczały mi żadne dolegliwości, miałam dużo energii. Podróżowałam, ćwiczyłam, chodziłam do kina, teatru, czytałam zaległe lektury i spotykałam się z przyjaciółmi. Wiedziałam, że po urodzeniu dziecka nie będzie czasu na takie przyjemności, nawet na spacer - miałam styczniowy termin porodu i perspektywę wielu mroźnych tygodni.

Pod koniec ciąży nie mogłam się doczekać porodu i czasu, który będę spędzać z synkiem w domowym zaciszu. 

A jednak po urodzeniu dziecka nie wszystko okazało się kolorowe. Przez pierwsze dwa tygodnie nie miałam ochoty wystawiać nosa na zewnątrz. Fizycznie nie czułam się jeszcze dobrze. Karmiłam piersią na żądanie co 1,5-2 godziny, a zdarzało się, że i co godzinę. Trudno było cokolwiek zaplanować. Pogoda też nie na spacery, 15 stopni mrozu.

Zaczęłam tęsknić za światem. Częste odwiedziny przyjaciół dodawały mi otuchy, ale i to nie trwało długo. Po trzech tygodniach moje cudowne dziecko zaczęło dawać koncerty, po których zaniechałam przyjmowania gości.

Dlaczego płacze?

To pytanie zadaje sobie każda mama, która właśnie nakarmiła dziecko i wie, że jest wyspane, że sprawdziła pieluszkę, przytuliła, zabawiła i uspokoiła. A mimo to dziecko płacze tak przeraźliwie, jakby obdzierano je ze skóry.

Wiadomo, przyczyn może być wiele - poczynając od kolek, przez uwierającą metkę od ubranka, po współodczuwanie niepewnych ruchów i działań rodziców. Gdy moje idealne z początku dziecko zamieniało się w krzykliwego płaczka, wyrywałam włosy z głowy, by znaleźć przyczynę. Jaś raz płakał 10 minut po jedzeniu, raz godzinę, bywało, że rano i po południu, a innym razem wieczorem i w nocy.

Byłam padnięta i czułam się źle ze świadomością, że nie potrafię sobie poradzić z moim dzieckiem. Odechciało mi się spotkań towarzyskich - trudno było przyjmować gości i rozmawiać, gdy synek wył jak opętany. Zmęczona, niewyspana, sfrustrowana, odcięłam się od świata.

Po kilku tygodniach lekarze znaleźli przyczynę - synek ma refluks i cofające się jedzenie pali go jak zgaga. Małego trzeba dobrze odbijać po jedzeniu, zmniejszyć porcje jedzenia, karmić częściej, a refluks nie będzie mu tak dokuczał. Problem ustąpił tak szybko, jak się pojawił, ale wylanych łez i nieprzespanych nocy nikt mi nie zwróci.

"Tylko chodzę po wszystkich i sprzątam" - piosenka z kultowymi tekstami matek hitem internetu >>

Kobieta karmiąca piersią. Kobieta karmiąca piersią. istockphoto

Nie takie proste to karmienie cycem

Chyba każda kobieta w ciąży zastanawia się, czy będzie karmić swoje dziecko piersią. Niektóre nie wyobrażają sobie innej opcji, inne od razu wiedzą, że nie będą nawet próbowały i od razu decydują się na mleko modyfikowane. Zdarzają się też sytuacje, w których mama bardzo chce wykarmić swoje dziecię piersią, ale z różnych powodów nie może.

Ja należałam do grupy mam, które chcą karmić piersią. Zanim zaczęłam karmić, myślałam, że to banalne - wyjąć "cycka" i dać dziecku, przecież nie ma nic prostszego. A tu kolejna niespodzianka! Przystawianie dziecka do piersi wymaga techniki - dziecko musi być poprawnie ułożone, z właściwie podpartą główką, malec powinien prawidłowo chwycić brodawkę (a nie tylko sutek). Nie zapominajmy też o mamie - musi być jej wygodnie.

Próbowałam różnych technik, lecz moje dziecko darło się właściwie po każdym jedzeniu (a czasem zaczynało już w trakcie). Spokojne były tylko noce, gdy karmiłam na leżąco. Jednak karmienie na leżąco w dzień wywoływało u niego płacz. Zdecydowałam się szukać pomocy w poradni laktacyjnej.

Trafiłam na super położną, która zdiagnozowała mój problem. Mój synek ma za krótkie wędzidełko, co utrudnia mu ssanie. Dlatego tak denerwuje się podczas jedzenia. I płacze. Z tego powodu może również nie dojadać, więc płacze i po jedzeniu.

Kolejnym kłopotem był hiperaktywny wypływ mleka z moich piersi, który jest dla dzieci zjawiskiem trudnym do opanowania. Mleko leci z piersi tak silnym strumieniem, że dziecko się krztusi - nie jest w stanie tak szybko przełykać. Cóż za przyjemność ze spożywania takiego posiłku? Na szczęście w obu sprawach doradca laktacyjny stanął na wysokości zadania. Wędzidełko zostało podcięte w kilka minut, a w kwestii mlekotrysku wystarczyło zmienić technikę karmienia.

Innym, często występującym problemem, są bolące sutki, co wynika z nieodpowiedniego ssania piersi przez dziecko, albo zapalenie piersi, powodujące ból i wysoką gorączką. Wiele kobiet narzeka, że ich dziecko "wisi na cycku" nawet 40-50 minut. To oznacza, że przy takim karmieniu matka właściwie nie ma czasu na nic. Uroki karmienia piersią.

Idziecie na wesele, zostawicie dzieci same na noc? Rodzice: "Nie mam oporów", "Wyobraźnia pracuje" >>

Słynne nieprzespane noce

Nikt, kto nie jest rodzicem, nie potrafi sobie wyobrazić, jak bardzo niewyspana może być matka. Myślałam, że jestem odporna na niedosypianie. Jakże się myliłam. Krótki, ale ciągły sen to prawdziwy komfort przy tym, co czeka młode mamy. Wstawanie co 2-3 godziny na karmienie, przewijanie, usypianie... Czasem jeszcze uspokajanie płaczącego niemowlaka, które może długo trwać.

Przez pierwsze tygodnie miałam wrażenie, że wcale nie śpię między kolejnymi pobudkami - było ich tak wiele, że snu nie czułam prawie wcale. Budził mnie każdy głośniejszy oddech dziecka, każdy ruch jego małą rączką (naprawdę to słyszałam) i każdy jęk. Gdy pierwszy raz przespałam 4 godziny, czułam się jakbym spała dwa dni.

Modelka karmiła dziecko piersią w trakcie pokazu mody. "Nie ma już żadnych świętości" >>

Komentarze (34)
Matka Polka Pesymistka? Macierzyństwo to nie 'rzyganie tęczą', kwiatki i misie. Powiedzmy sobie szczerze, jak jest [JAK MAMA Z MAMĄ]
Zaloguj się
 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 13 razy 9

  Cóż, prawdziwe życie to nie reklama w telewizji czy w kolorowej gazecie. Im prędzej - i przed nastaniem rodzicielstwa - zdamy sobie z tego sprawę, tym mniej rozczarowań w przyszłości. Przede wszystkim - nic na siłę. Dziecko/dzieci ustawią nam plan na życie na wiele lat i od tej chwili każda rzecz, nawet ta najdrobniejsza jak wyjście do kina, będzie musiała uwzględnić obecność w naszym życiu dziecka. Czasem nie warto kombinować z tym np. kinem tylko poczekać na DVD, a i tak je obejrzysz parę tygodni później. I tak to będzie. Cieszyć się chwilą, małymi rzeczami, oszczędzać nerwy... i pamiętać: nigdy nic na siłę.

 • elasp

  Oceniono 23 razy 9

  Pie..., nie rodzę.

 • anna1989byd

  Oceniono 14 razy 8

  mam 1 dziecko. od początku karmione mm (od początku wiedziałam że kp nie jest dla mnie) przez pierwsze pół roku spała 23 godziny na dobę, w swoim życiu miała tylko 1 kolkę. ale dziecko to wiele wyrzeczeń, często rezygnowanie z siebie na wiele lat, lata podcierania tyłka. córka ma teraz 6,5 roku. ja od początku wiem, że na 1 będzie koniec. chcę odyskać siebie. w dodatku poród to piekło i na co mi to znowu? jest dobrze jak jest i może być tylko lepiej

 • drmuras

  Oceniono 32 razy 8

  Niesamowite gazeta odkrywa że życie to nie tylko kolorowe focie z fejsa. Jak żyć?

 • wagadudu

  Oceniono 9 razy 7

  Ilość problemów się nie zmniejsza. Zmienia się tylko ich jakość. Trzeba sobie uświadomić, że gdy pojawia się dziecko, nic już nie jest takie jak kiedyś. Coś za coś.

 • kloceklego

  Oceniono 15 razy 5

  do tej pory nikt nie wiedział. jezó. no i seksizm - non stop o matkach, a o ojcach nie. oni mają zajebiście.

 • mybox

  Oceniono 4 razy 4

  Jedna z koleżanek mówi, że mogła by rodzić co rok byle by ktoś się zajmował dzieckiem, druga że może nie spać 24h byle kolejny raz nie rodzić - myślę, że nie ma reguły i złotego środka.

 • xrafael

  Oceniono 4 razy 4

  Ja tam nie narzekam !

 • Roman Przybylski

  Oceniono 2 razy 2

  Ja tam nie rozumiem tych tekstów.
  Nic nie jest tak fajne jak w reklamach i rodzicielstwo nie jest tu wyjątkiem.

  Zarówno ja jak i żona nie raz myśleliśmy o tym jak byłoby super bez dzieci. Nie raz też tęsknilośmy za naszym singlowym życiem ale na dłuższą metę wolę jednak obecny stan rzeczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX