Kleszcze właśnie zaczynają być aktywne. Biały strój i kapelusz z dużym rondem? Lepiej zapomnij o takiej "ochronie" [OBALAMY MITY]

Kleszcze żyją wyłącznie w lasach, spadają z drzew i odstrasza je biały kolor? To tylko niektóre ze szkodliwych mitów na temat tych stworzeń. Niestety wielu Polaków nadal w nie wierzy. Obalamy je przed sezonem.
Kleszcz Kleszcz flickr.com//Andy Langager// CC BY-NC 2.0

Szkodliwe mity na temat kleszczy

Kleszcze zaczynają być aktywne już w marcu, gdy gleba osiąga temperaturę około 5 stopni Celsjusza. To powinno zmobilizować nas do większej ostrożności w trakcie spacerów i wypoczynku na łonie natury.

Aktywność kleszczy trwa zazwyczaj do listopada. Eksperci podkreślają, że ich wrogiem są długie i mroźne zimy. A na to w naszej części Europy w ostatnich latach raczej nie należy liczyć. Zakładając, że zima już się kończy, w tym roku możemy spodziewać się dużej liczby kleszczy.

Mimo że o chorobach odkleszczowych mówi się w ostatnich latach sporo, wielu Polaków nadal nie wie, jak skutecznie się przed nimi chronić. Winne są często błędne przekonania, popularne w naszym społeczeństwie od pokoleń.

Tuż przed początkiem sezonu kleszczowego przypominamy o kilku powszechnych mitach na temat tych stworzeń. Warto o nich wiedzieć, by nie popełniać błędów i móc uchronić siebie i swoje dzieci przed konsekwencjami związanymi z atakiem kleszcza.

Kleszcze odstarsza biały kolor? NIEPRAWDA

O mitach na temat kleszczy przypomniała dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM w trakcie konferencji inaugurującej kampanię "Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu".

Jednym z najpowszechniejszych błędów jest przekonanie, że biały kolor działa odstraszająco na kleszcze. Z tej przyczyny wiele osób przed wyjściem na spacer ubiera się na biało. W żadnym wypadku nie można tego jednak nazwać skuteczną ochroną. Kleszcze są ślepe, dlatego żaden kolor nie działa na nie ani zachęcająco, ani odstraszająco. O tym, że kleszcz decyduje się na atak danej osoby, decydują zupełnie inne czynniki.

- Kleszcze przy wyborze ofiary kierują się zapachem, temperaturą ciała, a także ilością dwutlenku węgla wydzielanego przez człowieka. Osoby o szybkiej przemianie materii albo te uprawiające np. jogging w lesie przyciągają kleszcze niczym latarnia na morzu. To samo dotyczy osób chorych i kobiet w ciąży - tłumaczył w rozmowie z nami dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski.

Jednak biały strój może mieć pewną zaletę. Na takim ubraniu kleszcze są znacznie lepiej widoczne.

Zobacz także: Jak możemy przechytrzyć kleszcza?

Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? flickr.com//John Tann// CC BY 2.0

Kleszcze spdają z drzew? NIEPRAWDA

Kolejnym "ludowym" sposobem na uniknięcie ataku kleszcza jest zakładanie na spacery kapeluszy z dużymi rondami. Wiele osób uważa, że kleszcze spadają z drzew. Taki stój stanowi więc ich zdaniem przeszkodę nie do pokonania dla kleszcza.

To kolejne błędne przekonanie. Maksymalna wysokość, na któą wspinają się te pajęczaki, to tylko półtora metra. Dlatego kapelusz z dużym rondem wcale nie jest doskonałym zabezpieczeniem przed atakiem kleszcza.

Zobacz także: O tej chorobie odkleszczowej wiemy zdecydowanie za mało. Ekspert: 10 proc. przypadków kończy się śmiercią

Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? flickr.com//R. Kriatyrr Brosvik// CC BY-NC 2.0

Kleszcze mają problem z przedostaniem się pod ubrania? NIEPRAWDA

Kolejny mit to przekonanie, że jeśli kleszcz znajduje się na naszym ubraniu, to nie ma szans, by udało mu się wpić w skórę. Tymczasem kleszcze (a przede wszystkim trudne do zauważenia larwy, które osiągają maksymalnie pół milimetra długości) są bardzo zdeterminowane i zwinne. Dlatego nie mają zazwyczaj problemu z pokonaniem przeszkody w postaci ubrania. Udaje im się przejść nawet przez mocno zaciśnięte paski.

Z tej przyczyny po spacerach warto skontrolować całe ciało. Należy pamiętać, że kleszcze szczególnie preferują okolice pach, pachwin, szyi, głowy oraz zgięć podkolanowych. Zalecany jest także szybki prysznic.

Zobacz także: Co gryzie nas latem? Komary, meszki, pluskwy - to nie koniec listy. Oto 9 stworzeń, które psują wakacje

Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? flickr.com// Jonathan Harford// CC BY-NC 2.0

Kleszcze żyją tylko w lasach? NIEPRAWDA

Wielu osobom wydaje się, że jeśli żyją w miastach, nie muszą przejmować się problemem kleszczy. To jednak kolejne błędne przekonanie. Miasta nie są wolne od kleszczy. Dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz podkreśla, że do rozwoju tych stworzeń potrzebne są wilgotne warunki z dostępem do żywicieli.

Z tej przyczyny na kleszcze możemy trafić w wielu parkach miejskich. Czasami także pozornie bezpieczne miejsca mają łatwe połączenia z terenami, na których żyją kleszcze. Z tej przyczyny stworzenia te mogą znajdować się na przykłada na osiedlowych trawnikach.

Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele psów. Po spacerach warto sprawdzać, czy nasze czworonogi nie przyniosły do domu kleszczy.

Zobacz także: Kleszcze - pora na szczepienia i profilaktykę!

Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? Kleszcze żyją tylko w lasach, odstrasza je biały kolor i nie są w stanie przedostać się pod ubranie? flickr.com//R. Kriatyrr Brosvik// CC BY-NC 2.0

Kleszcze należy smarować masłem? NIEPRAWDA

Kleszcze, które już się w nas wpiły, często smaruje się masłem. Przez to stworzenia te mają rzekomo same wyjść ze skóry. Jeszcze inni je przypalają. Mimo że od lat walczy się z tymi daremnymi (i szkodliwymi) metodami, wiele osób wciąż próbuje wykonywać takie zabiegi.

Kleszczy nie należy drażnić żadną substancją. Gdy zauważymy, że wpił się już w skórę, należy go jak najszybciej usunąć. Jeśli obawiasz się, że zrobisz to źle, kup w aptece specjalne kleszczołapki z instrukcją obsługi. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia należy przemyć środkiem odkażającym.

Jak usunąć kleszcza. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

Copyright © Agora SA