1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Coraz więcej Polaków nie chrzci dzieci. Nie wszyscy to akceptują. "Mama nigdy już się do mnie nie odezwie"

Przybywa nieochrzczonych dzieci w naszym kraju. Rodzice coraz częściej uważają, że dziecko samo powinno podjąć decyzję, czy chce być członkiem kościoła. Taki krok nadal jednak spotyka się z krytyką otoczenia.
W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. istockphoto

Coraz więcej Polaków nie chrzci dzieci. Nie wszyscy to akceptują. "Mama nigdy już się do mnie nie odezwie"

Religia i kościół są bardzo wyraźną częścią życia społecznego w Polsce. W szkole większość dzieci uczęszcza na lekcje religii, a gdy zbliżają się ważne święta, wszystko kręci się wokół nich. Rodzice, którzy nie ochrzcili dzieci, tematu religii w swoich domach raczej nie unikną.

Edyta, która była bardzo religijnym dzieckiem, w pewnym momencie odsunęła się od kościoła. Jej mąż także jest ateistą, więc nie zdecydowali się na chrzest dzieci. Jednak ich córka ma już 6 lat i zaczyna rozmawiać z rodzicami o religii. - Tłumaczę jej, że moim zdaniem są tacy ludzie, którzy potrzebują religijnej obudowy w życiu, gdyż lepiej im się dzięki temu żyje. I do momentu, kiedy robią to dobrowolnie, wszystko jest w porządku. Jednak w momencie, gdy do religii się zmusza, to jest według mnie zamach na niezależność jednostki. I chrzest jest właśnie takim zamachem - mówi Edyta.

Anna, która nie ochrzciła swoich dwóch córek, także nie zamyka się na tego typu tematy. - Jestem ateistką. Nie chrzciłam dzieci, bo nie chciałam, by w przyszłości uznały mnie za hipokrytkę. Jednak chodzimy razem do kościoła, gdy jest okazja i ochota. Jedna z córek nawet przez rok uczęszczała na religię, bo zaprzyjaźniła się z katechetką - mówi Anna.

W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. istockphoto

Co na to rodzina?

Co ciekawe, do chrztu świeżo upieczonych rodziców często namawiają osoby, które wcale nie są bardzo religijne. Zazwyczaj twierdzą, że tak będzie łatwiej, bo rytuały w naszym kraju są bardzo ważne. W późniejszych latach dziecko może czuć się źle, gdy na przykład jako jedyne z klasy nie dostanie prezentów na pierwszą komunię świętą.

- Rodzice mojego byłego męża dramatyzowali, że nie mieliśmy ślubu w kościele. Chcieli także, abyśmy dla dobra dzieci je ochrzcili, bo przez brak tego sakramentu mogą być prześladowane. To zabawne, bo obecnie praktycznie nie utrzymują kontaktu z wnuczkami, które tak bardzo chcieli kiedyś ochrzcić - opowiada Anna.

Jednak zdarzają się także wyjątki. - Nasze rodziny są zachwycone tym, że mamy swoje własne zdanie i nie robimy czegoś, tylko dlatego, że większość tak robi. Nikt nigdy nawet nie wspomniał o tym, aby chrzcić dzieci - mówi Edyta.

W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. istockphoto

"Nie chcę ochrzcić dziecka, ale nie chcę też przez wiarę tracić bliskich mi osób"

Czy rzeczywiście we współczesnych czasach nieochrzczone dziecko może doświadczyć prześladowań? Zdaniem ekspertów nie jest to już tak poważne zagrożenie, jak dawniej. - Stajemy się społeczeństwem bardziej tolerancyjnym, które akceptuje rzeczywistość taką, jaka jest. To już normalne, że ludzie się rozwodzą lub żyją ze sobą bez ślubu kościelnego lub cywilnego. Ważne jest także środowisko. W większych miastach pod tym względem jest lepiej niż w małych - tłumaczy dr Marta Majorczyk, wykładowca akademicki w Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz doradca rodziny z poradni psychologiczno-pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS.

Czytając popularne internetowe fora, można mieć jednak wątpliwości, czy wszyscy w naszym kraju dorośli już do takiej otwartości. Wiele osób przed podjęciem decyzji nadal obawia się reakcji otoczenia.

Nie ochrzczę dziecka. Ostatnio z tego powodu wybuchła duża kłótnia między mną a mamą (która, dla jasności, w kościele bywa tylko na pogrzebach i ślubach). Kiedy dowiedziała się o naszej decyzji, wybuchnęła świętym oburzeniem. Że jak to tak można, przecież chrzest jest taki ważny. Ba, zagroziła nawet, że sama weźmie naszego synka i go ochrzci. Jednak najciekawsze zaczęło się, gdy zapytałam, czemu to ma być takie ważne. Argumenty usłyszałam trzy: 'bo jak to tak?', 'a jak wszystkie dzieci będą szły do komunii?', 'a co ze świętami?'.
Nie chcę ochrzcić dziecka, ale nie chcę też przez to tracić bliskich mi osób. Mama zapowiedziała, że jak nie ochrzczę córki, to się do mnie nie odezwie już nigdy, zresztą to samo powiedział mój ojciec. 
Kiedyś z własnego wyboru chodziłam do kościoła, ale zauważyłam w nim ogromne zakłamanie i uciekłam. Wiem, że powinnam postawić sprawę jasno, ale jak poradzić sobie z mężem, dla którego zdanie jego mamusi jest najważniejsze?

Zobacz także: Zobacz także: Mam nieochrzczone dzieci, ale chodzę z nimi do kościoła. Dzięki temu kiedyś same będą mogły wybrać [LIST]

W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. istockphoto

Nieochrzeczeni też świętują

Przeciwnicy braku chrztu często wysuwają także argument, że dziecko, które nie dostaje prezentów na Boże Narodzenie czy Wielkanoc może czuć się gorsze niż rówieśnicy. Okazuje się jednak, że rodzice nieochrzczonych dzieci zazwyczaj nie mają problemu z tym, aby całą rodziną obchodzić ważne religijne uroczystości. - W końcu święta religijne niekoniecznie wiążą się z religijnością. To są święta bardziej rodzinne - mówi dr Marta Majorczyk.

Anna razem z córkami chętnie ubiera choinkę i przygotowuje tradycyjne potrawy na bożonarodzeniowy stół. Są także prezenty, ale przynosi je nie święty Mikołaj, a ten pochodzący z Laponii.

- My także ubieramy choinkę, bo nie jest to żaden symbol zarezerwowany dla katolików. Wielkanoc także świętujemy, bo to święta jajka. Jajo to symbol życia, dlatego kojarzymy to święto nie z ukrzyżowaniem, a z nadejściem wiosny i nowym życiem - zdradza Edyta.

Zobacz także: Religia w szkole? 'Byle bez krzywdy dla dziecka!'

W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. istockphoto

Zaskakujące dane

Porównując dane Instytutu Statystyk Katolickiego widzimy, że coraz mniej Polaków decyduje się na chrzest dzieci. Od 1990 do 2014 roku liczba udzielonych chrztów zmniejszyła się prawie o 200 tysięcy (dane z lat późniejszych nie znajdują się na stronie instytutu). To dosyć zaskakujące, gdy przypomnimy sobie, że Polska uchodzi za jeden z najbardziej katolickich krajów w Europie.

W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka. istockphoto

Chrzest po narodzinach nie jest regułą

Czy wczesny chrzest jest koniecznością? W krajach europejskich przyjęło się, że sakrament ten odbywa się zazwyczaj niedługo po narodzinach dziecka. Co ciekawe, nie jest to jednak światowa reguła. Przykładowo, w Afryce ponad 30 proc. chrztów udzielanych jest osobom powyżej siódmego roku życia.

Współcześnie wielu rodziców uważa, że religia to sprawa bardzo indywidualna, do której często dojrzewa się latami. - Jesteśmy lepiej wykształceni, mamy większą świadomość wielu kwestii. Nie chcemy podejmować decyzji za dziecko już na samym starcie jego życia. To ono samo ma zdecydować po latach, czy chce być członkiem jakiejś społeczności religijnej - podsumowuje dr Marta Majorczyk.

Komentarze (795)
Coraz więcej Polaków nie chrzci dzieci. Nie wszyscy to akceptują. "Mama nigdy już się do mnie nie odezwie"
Zaloguj się
 • Jarek W

  Oceniono 622 razy 564

  Konkordat liczy 29 artykułów i żaden z nich nie ma nawet cienia jakichkolwiek zobowiązań Kościoła wobec Państwa Polskiego. Wszystkie bez wyjątku artykuły zawierają wyłącznie przywileje na rzecz KK. Nawet biskupi polskich diecezji są mianowani bez konsultacji z władzami. Konkordat z roku 1925 też był kiepski z punktu widzenia interesów Polski, lecz przynajmniej na papierze nominacja biskupa wymagała aprobaty władz, a biskupi składali przysięgę na wierność Rzeczypospolitej. W konkordacie z 1993 r. pominięto nawet ten listek figowy. Oznacza to, że polscy sutannowi i habitowi są 100-procentowymi poddanymi państwa watykańskiego, bez żadnych zobowiązań wobec Polski....

 • wujekdolf

  Oceniono 525 razy 413

  to się wreszcie musi skończyć - ile jeszcze lat sukienkowcy będą nas okradać? trzeba wyprowadzić religię ze szkoły i koniec z "pierwszą komunią" - co to za zabobony?

 • mm0427

  Oceniono 466 razy 408

  Jezus był dorosły jak się ochrzcił. Przypuszczam, że znacznie wcześniej został obrzezany.

 • tsuranni

  Oceniono 425 razy 323

  Brawo! Polacy zaczynają myśleć. Sukienkowym nierobom zaczyna się palić pod nogami...

 • aeromonas

  Oceniono 355 razy 291

  I bardzo dobrze. Nie ma powodu, żeby małe dzieci bez ich woli, wiedzy i świadomości zapisywać do jakiejkolwiek organizacji. Jestem prawie pewna, że nieochrzczone dzieci nigdy świadomie nie wstąpiłyby do tego "kościoła". Kościół katolicki w Polsce skompromitował się ostatecznie: 1. grabieżą publicznego mienia (komisja majątkowa), zamiataniem pod dywan pedofilii księży, 3. sojuszem z PiS i przymykaniem oka na ewidentne łamanie prawa i przyzwoitości przez rządzących, 4. inicjowaniem odbierania praw obywatelskich kobietom. Ta instytucja nie ma już żadnego autorytetu moralnego.

 • Sara Nowicka

  Oceniono 351 razy 279

  Jeszcze ludzie muszą się przekonać że stawiając na swoje przekonania, choćby wbrew szantażą swojej rodziny, postępują dobrze ,bo zgodnie ze swoją wolą.
  Ja też jako dziecko miałam być ochrzczona, rodzice odmówili dając mi wolny wybór (za który bardzo dziękuję). Także i w moim przypadku dziadkowie naciskali, szantażowali, aż w końcu odpuścili. Mówili że nigdy się nie odezwią, a tu prosze kontakt po dziś dzień. :)

 • fielmon

  Oceniono 318 razy 246

  Bo to jest zniewolenie. Rodzice najczęściej robią to dlatego,że boją się reakcji otoczenia. Chrzest, Komunia i wytrzymać do bierzmowania. A później dorośli ludzie boja się nie iść w niedzielę do kościoła, bo kara boża, chociaż nie wierzą. Mój dwunastoletni wnuk odmówił chodzenia na religię, chociaż straszą go, że jak nie będzie miał bierzmowania to nie dostanie ślubu. Wytłumaczyłam mu, że jak dziewczyna się zakocha to będzie z nim bez ślubu kościelnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX