Dziecko się krztusi, topi, albo mdleje, a rodzice nie wiedzą, co robić. Szybki wakacyjny kurs pierwszej pomocy

W trakcie wakacji szczególnie często dochodzi do wypadków z udziałem dzieci. Jednak nie zawsze ktoś wyszkolony jest tuż obok. Wówczas rodzic musi liczyć na siebie. Przypominamy, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Pierwsza pomoc: udziel jej dziecku Pierwsza pomoc: udziel jej dziecku fot: istockphoto

Dziecko się krztusi, a rodzice nie wiedzą co robić. Szybki kurs pierwszej pomocy przed wakacjami

W idealnym świecie kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinien ukończyć każdy rodzic. Trwa jeden-dwa dni, a pozwala uniknąć stresu, paniki i nerwów w sytuacjach, kiedy coś dzieje się naszemu dziecku. Groźne wypadki zdarzają się na szczęście rzadko, znacznie częściej dziecko ulega niezagrażającym życiu urazom. Dobrze wówczas zachować spokój i pokazać dziecku, że wiemy, co robić.

Co zrobisz, kiedy dziecko dostanie udaru cieplnego, zostanie ukąszone przez osę, w skórę dziecka wbije się kleszcz, zachłyśnie się wodą podczas kąpieli w basenie, upadnie na główkę, ma silna alergię i zdarzy się wstrząs anafilaktyczny? Wpadasz w panikę, czy działasz i fachowo udzielasz pierwszej pomocy przedmedycznej?

Jak pomóc dziecku, które się zakrztusiło? Jak pomóc dziecku, które się zakrztusiło? fot: istockphoto

Zakrztuszenie

Najważniejszą zasadą pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju i jak najszybsze wezwanie pogotowia (nr tel. 999 lub 112 z komórki). Zanim fachowa pomoc nadjedzie, ostrożnie sprawdź czy ciało obce, zalegające w drogach oddechowych, jest widoczne w jamie ustnej dziecka. Jeśli tak, wyjmij je delikatnie za pomocą małego palca.

Gdy ciało obce utkwiło w drogach oddechowych dziecka, wówczas, oczekując na karetkę, zacznij udzielać pierwszej pomocy. Schemat postępowania jest inny w przypadku dziecka rocznego i starszego, inny przy ratowaniu niemowlęcia.

Kiedy dziecko się zakrztusigrafika: Arkadiusz Gadaliński

Jak udzielić pomocy dziecku powyżej pierwszego roku życia:

Zapytaj dziecko, czy się dusi. Jeśli jest w stanie mówić, zachęcaj do mocnego kaszlu. Jeśli kaszel jest nieefektywny, wówczas działaj zdecydowanie.

Jeśli widzisz, że dziecko jest 'zatkane':

- wykonaj pięć uderzeń nadgarstkiem między łopatkami dziecka, drugą ręką podtrzymując malucha. Jeśli to działanie nie przyniosło rezultatu, wówczas:

- ułóż pięść pod żebrami dziecka, zrób pięć uciśnięć nadbrzusza (uciskaj głęboko, ale z wyczuciem). Podczas gdy ty ratujesz, niech ktoś zadzwoni po pogotowie.

Opisane wyżej czynności wykonuj na zmianę, po każdej transzy sprawdź, czy ciało obce wypadło.

Jeśli udało się usunąć ciało obce, dziecko zacznie się ruszać lub kaszleć, wówczas sprawdź, czy oddycha prawidłowo.

Jeśli dziecko oddycha, ale wciąż jest nieprzytomne, ułóż je na boku i zaczekaj na przyjazd pogotowia.

Jeśli nie udało się usunąć ciała obcego, ułóż dziecko na płaskiej powierzchni na plecach, połóż rękę na jego czole i odchyl mu głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe.

Jeśli dziecko nie oddycha, wykonaj pięć wdmuchnięć powietrza, potem 30 razy uciśnij mostek - u starszych dzieci i dorosłych mniej więcej w połowie - z częstotliwością 100 na minutę. Czynność powtarzaj do momentu przyjazdu pogotowia.

TEGO NIE RÓB

Nie próbuj wytrząsać z dziecka połkniętego kawałka jedzenia czy przedmiotu. Trzymanie dziecka za nogi głową w dół jest nieskutecznie i niebezpieczne.

Jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu?

Zadławienia często zdarzają się w przypadku niemowląt. Podczas jedzenia stałego posiłku (owoce, chrupki, biszkopt) dziecko może zacząć kaszleć, próbować odkrztusić fragment, który dostał się do dróg oddechowych. Najważniejsza jest fachowa ocena sytuacji. Zwróć uwagę, czy dziecko odkrztusza i łapie oddech. Zaobserwuj, czy oddycha, czy skóra ma normalny kolor.

Połóż dziecko na swoim przedramieniu głową w dół, w taki sposób, by twoja dłoń trzymała jego bródkę. Ręka ma za zadanie przytrzymać główkę, która u niemowląt jest ciężka. Potem ok. pięć razy mocno (ale z wyczuciem) klepnij między łopatkami.

Pamiętaj: celem jest usunięcie niedrożności, a nie wykonanie wszystkich pięciu uderzeń. Odwróć dziecko na plecy i sprawdź, czy przedmiot został usunięty. Jeśli po tym działaniu dziecko złapie oddech, zakaszle, zacznie płakać, to znak, że twoje działanie było skuteczne. Często, gdy dziecko wykaszle groźny kawałek, zaczyna wymiotować. Przytrzymaj je tak, by mogło wyrzucić z siebie wszystko, potem połóż je na boku.

Jeśli twoje działanie nie przyniosło efektu, wówczas przejdź do kolejnych czynności.

Jeśli pomimo klepnięć dziecka pomiędzy łopatki, nadal się ono dusi, wówczas odwróć je na plecy i pięć razy uciśnij dwoma palcami klatkę piersiową tuż powyżej miejsca, gdzie żebra łączą się z mostkiem, drugą ręką podtrzymuj główkę.

Na zmianę uderzaj dziecko między łopatkami i uciskaj klatkę piersiową do czasu, aż przedmiot wypadnie albo dziecko straci przytomność.

Jeśli dziecko straciło przytomność połóż je na płaskiej powierzchni. Trzymając dłoń na jego czole, odegnij głowę i unieś bródkę. Pozwoli to udrożnić drogi oddechowe oraz sprawdzić, czy ciała obcego nie widać i czy nie da się go usunąć palcem.

Ponieważ dziecko nie oddycha, nabierz powietrza, obejmij ustami usta i nos dziecka i wdmuchuj  powietrze. Twój oddech powinien unieść klatkę piersiową dziecka i trwać ok. sekundy, półtorej. Wykonuj cykl pięciu oddechów.

Jeśli klatka nie unosi się przy oddechach, skoryguj położenie głowy dziecka.

Jeśli pięć prób oddechów się nie powiodło, wykonaj 30 uciśnięć w dolnej połowie mostka z częstością 100/minutę.  Po 30 uciśnięciach sprawdź jamę ustną, czy nie widać ciała obcego, które można usunąć, wykonaj dwa oddechy ratownicze i kolejne 30 uciśnięć.

Czekaj na przyjazd pogotowia.

Więc przydatnych informacji o zakrztuszeniu w tekście: Dziecko zakrztusiło się landrynką. Wiesz co robić?

Kiedy dziecko się zakrztusigrafika: Arkadiusz Gadaliński

Wstrząs anafilaktyczny: jak postępować? Wstrząs anafilaktyczny: jak postępować? fot: istockphoto

Wstrząs anafilaktyczny (silna reakcja alergiczna)

Wstrząs anafilaktyczny to ostra reakcja alergiczna, która jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Bardzo szybko może dojść do obrzęków. Część krwi dostarczana jest właśnie tam, a nie dociera do innych części ciała. Towarzyszy temu gwałtowny spadek ciśnienia krwi, choć serce stara się nadążyć i bije szybciej niż zwykle. Wszystko to może doprowadzić do zatrzymania krążenia. Na wstrząs anafilaktyczny narażone są dzieci cierpiące na silne uczulenia, a także te, które jednocześnie chorują na astmę i alergię pokarmową (nawet w stopniu umiarkowanym).

Objawy wstrząsu

Wezwijcie karetkę, jeśli po kontakcie z alergenem u dziecka wystąpiły co najmniej dwa z tych objawów:

- czerwony kolor skóry lub pokrzywka;

- bladość lub zasinienie na twarzy;

- gwałtowne pocenie się;

- trudności w oddychaniu, charczący, świszczący szybki oddech, czasem ostry kaszel;

- obrzęk ust i dróg oddechowych;

- zbielały po ściśnięciu opuszek palca, po dwóch sekundach nie wraca do normalnego koloru;

- ból brzucha, wymioty;

- nagły wodnisty wysięk z nosa;

- wiotczenie dziecka, 'przelewanie' przez ręce;

- utrata przytomności.

Zanim przyjedzie karetka

MARCIN GIZICKI, ratownik medyczny, kampania 'Przygotuj się na wstrząs!'

1. Gdy tylko zauważycie objawy, które wskazują na wstrząs anafilaktyczny, natychmiast wezwijcie pogotowie.

2. Jeżeli macie adrenalinę, użyjcie jej. Podana przy wstrząsie (w mięsień uda) pozwoli doczekać do przyjazdu karetki. W razie potrzeby postępujcie według kolejnych punktów.

3. Ułóżcie dziecko tak, by nogi miało uniesione pod kątem ok. 30x (krew łatwiej dopłynie do mózgu).

4. Liczcie się z tym, że maluch może stracić przytomność. Staje się wtedy wiotki, wygląda jakby spał, nie reaguje na bodźce, ale oddycha. Uważnie obserwujcie jego oddech. Powinniście widzieć ruchy klatki piersiowej, słyszeć oddech, a po przystawieniu policzka do nosa dziecka - czuć ciepło wydychanego powietrza.

5. Jeśli po upływie 10 sekund stwierdzicie, że dziecko nie oddycha, połóżcie je na plecach z głową odchyloną do tyłu i wykonajcie 5 wdechów ratowniczych: trzeba nabrać powietrza, szczelnie objąć ustami nos i buzię malucha (w przypadku starszego dziecka obejmujemy tylko jego usta, a nos zaciskamy palcami) i wypuścić powoli powietrze ze swoich ust. Po pięciu powtórzeniach sprawdźcie, czy oddech powrócił.

6. Jeśli dziecko nadal nie oddycha, działajcie tak:

- w przypadku niemowlęcia: trzy uciśnięcia klatki piersiowej dwoma palcami, jeden wdech ratunkowy - aż do przybycia pomocy lub powrotu krążenia;

- w przypadku starszego dziecka: 15 uciśnięć klatki piersiowej obiema dłońmi ułożonymi jedna na drugiej, 2 wdechy ratunkowe - kontynuujcie do przybycia karetki lub powrotu krążenia.

Więcej o wstrząsie anafilaktycznym, silnych alergiach i o ratunku w adrenalinie czytaj w tekście: Alergia - jak uniknąć zagrożenie i jak reagować w nagłych sytuacjach

Podtopienie Podtopienie fot: istockphoto

Podtopienie

Do podtopienia może dojść podczas kąpieli w basenie, morzu, jeziorze, a nawet w wannie. Objawy podtopienia to: zachłyśniecie się wodą, problemy z oddychaniem, panika.

Jeśli dziecko jest przytomne i oddycha ułóż je na boku tak, aby mogło swobodnie wypluć wodę. Wezwij pogotowie ratunkowe. W przypadku wypadku nad wodą wezwij WOPR (601 100 100)

Jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha rozpocznij wdechy i wydechy klatki piersiowej. Zacznij od pięciu wdechów i kontynuuj uciśnięcia i wdechy w stosunku 30 do dwóch.

Reanimacja - gdy małe dziecko straci przytomność i nie oddycha, musimy natychmiast rozpocząć reanimację, czytaj więcej >>>

Ważne!

Nigdy nie kąp się z dzieckiem na wodach niestrzeżonych przez ratownika. Kąpiąc się z dzieckiem w miejscach strzeżonych zawsze miej ze sobą dmuchaną zabawkę lub materac, w razie potrzeby podaj ją dziecku.

Powinno cię również zainteresować: Czy można utonąć wiele godzin po wyjściu z wody? Tak. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wtórnym utonięciu

.

fot: archiwum gazeta.pl


Warto dokładnie obejrzeć dziecko po powrocie ze spaceru Warto dokładnie obejrzeć dziecko po powrocie ze spaceru fot: istockphoto

Ukąszenie przez kleszcza

Kleszcze wbijają się najczęściej w te miejsca na ciele, gdzie jest ciepło i wilgotno, a także tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna (pachy, pachwiny, zgięcia nóg i rąk, kark, uszy, skóra głowy).

Po wycieczce do lasu, obejrzyj dokładnie ciało dziecka, dobrze jest też wziąć prysznic.

Jeśli zauważysz kleszcza wczepionego w skórę, usuń go pęsetą z cienkimi końcami. Chwyć owada tuż przy skórze i wyciągnij go wraz z głową. Potem przemyj miejsce ukąszenia środkiem odkażającym.

Usunięcie kleszcza do 24 godzin od zagnieżdżenia zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę (choć nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu). Jeżeli masz kłopot z usunięciem kleszcza, idź do lekarza. Konsultacja lekarska jest także zalecana, jeśli kleszcz został usunięty później niż 24 godziny po ukąszeniu oraz jeśli wystąpił rumień. Taki czerwony placek, stopniowo powiększający się i blednący w środku, który pojawia się na skórze po jakimś czasie (od tygodnia do miesiąca po ukąszeniu), niestety świadczy o zakażeniu boreliozą.

Powinno cię również zainteresować: Jak odstraszyć kleszcze? Które popularne sposoby działają? Ekspert: 'Jaskrawe ubranie? Kleszcze są ślepe

kiedy dziecko użądli osa kiedy dziecko użądli osa fot: istockphoto

Użądlenie pszczoły lub osy

Osy i pszczoły atakują, gdy są zagrożone, np. uciśnięte. Dlatego, zanim dziecko siądzie na ławce czy murku, sprawdź, czy nie wygrzewa się tam jakiś owad.

Nie podawaj dziecku na dworze słodkich napojów. Warto pamiętać o ważnej zasadzie: latem nie pijemy bezpośrednio z kartonowego, otwartego wcześniej pudełka czy ciemnej butelki, bo mógł tam wpaść owad. Użądlenie przez pszczołę czy osę w gardło lub język może zakończyć się tragicznie.

Gdy maluch śpi na świeżym powietrzu, zakładaj na wózek moskitierę. Jeśli w oknach waszego pokoju nie ma zabezpieczających przed owadami siatek, pamiętaj o dokładnym zasłanianiu okien firankami. Nie zostawiaj na wierzchu jedzenia, które mogłoby przyciągnąć osy.

Jeśli dojdzie do ukąszenia, wówczas zaobserwujesz u dziecka zaczerwienienie, obrzęk, ból, ślad po ukąszeniu. W takiej sytuacji przemyj miejsce użądlenia wodą i natychmiast usuń żądło ze skóry dziecka, jeśli tam pozostało. Użyj pęsety tak, aby nie wcisnąć więcej jadu do skóry. Trzeba chwycić żądło jak najbliżej skóry, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć do góry. Nie próbuj wyciskać żądła. To byłoby dla dziecka bolesne i sprawiłoby, że jad by się rozprzestrzenił. Jeśli nie masz pęsety zrób to paznokciem, nożem lub jałową igłą. Na miejsce użądlenia połóż zimny kompres.

Obserwuj dziecko. Zwracaj uwagę na pojawienie się obrzęków utrudniających oddech, przyspieszenie oddechu i pracy serca, zaczerwienie skóry twarzy, pocenie się. Jeśli dziecko na problemy z oddychaniem ułóż je na plecach, odchyl głowę do tyłu, unieś lekko nogi, okryj kocem i wezwij pogotowie.

Ważne!

Rodzice alergików, astmatyków i dzieci z chorobami serca muszą zachować czujność. Może bowiem u dziecka dojść do wstrząsu anafilaktycznego, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Jak się zachować, kiedy dziecko stłucze główkę? Jak się zachować, kiedy dziecko stłucze główkę? fot: istockphoto

Stłuczenie głowy

Z reguły po niegroźnym upadku czy uderzeniu w głowę wyskakuje sina 'śliwka'. Zazwyczaj wystarczy zimny okład, by zmniejszyć ból i obrzęk.

Jeżeli zauważycie krwawienie, warto zgłosić się z dzieckiem do szpitala. Tam chirurg opatrzy ranę i w razie potrzeby zszyje (może też zlecić wykonanie zdjęcia RTG głowy).

Zgłoście się też do szpitala, gdy dziecko straciło przytomność w czasie urazu lub po nim (nie pamięta, co się stało), jest senne, wymiotuje, skarży się na silny ból głowy, dostało drgawek, ma wolne tętno lub gdy z nosa lub ucha wycieka mu krwisty lub przeźroczysty płyn. Te objawy mogą świadczyć o wstrząśnieniu mózgu, a tego nie wolno lekceważyć.

Kiedy dziecko się skaleczy Kiedy dziecko się skaleczy fot: istockphoto

Skaleczenie

Drobne skaleczenia przemyjcie najpierw zimną wodą, a później wodą utlenioną lub preparaty z oktenidyną, można ranę przykryć plastrem z opatrunkiem.

Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, uciśnijcie krwawiące miejsce gazą (lub - jeśli jej nie macie pod ręką - np. czystym ręcznikiem), unieście skaleczoną część ciała do góry i jedźcie z dzieckiem do lekarza. Opatrzy on ranę i zobaczy, czy nie trzeba jej zszyć. Do lekarza trzeba iść także wtedy, gdy dziecko skaleczyło się czymś brudnym, np. zardzewiałym gwoździem. W takim wypadku może być konieczne podanie zastrzyku przeciwtężcowego.

Jak pomóc dziecku, które się oparzy? Jak odróżnić oparzenie I, II, III stopnia? Jak pomóc dziecku, które się oparzy? Jak odróżnić oparzenie I, II, III stopnia? fot: istockphoto

Oparzenia

W przypadku łagodnego oparzenia ostrożnie zdejmij odzież z poparzonej skóry (jeśli ubranie przykleiło się do skóry, nie należy odrywać go siłą, tylko rozciąć) płucz poparzone miejsce letnią woda około 15-30 minut przerywając co chwilę czynność, by nie wychłodzić ciała dziecka. Nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na oparzenie. Poparzonego miejsca nie wolno niczym smarować.  Po schłodzeniu ranę przykryj sterylnym opatrunkiem.

Jeśli poparzenie jest ciężkie schładzaj czystą wodą tylko przez minutę.

Przy bardzo ciężkich oparzeniach nie stosuj wody.

Jak odróżnić opatrzenie I, II, III stopnia? >>>

Jedźcie do szpitala, gdy oparzyło się niemowlę, a u dziecka do 2. roku życia oparzenie przekracza 5 proc. powierzchni ciała, oparzenie objęło oczy, twarz, szyję, dłonie, stopy lub okolicę krocza. Jeżeli oparzenie obejmuje ponad 20 proc. powierzchni ciała, nie ochładzajcie skóry, bo może to być szok dla organizmu. Owińcie malca czystym prześcieradłem, ułóżcie z nogami w górze, wezwijcie pogotowie. Podajcie lek przeciwbólowy. Nie wolno przebijać powstałych pęcherzy, przykładać na oparzone miejsca waty ani ligniny, ani też smarować oparzonego miejsca tłuszczem, olejem, alkoholem.

Czytaj również: Trzylatek poparzył się do ran i bąbli mimo filtra 50 UVB. Jak to możliwe? [4 WAŻNE PYTANIA O OPALANIE]

 

Złamanie: jak je rozpoznać? Złamanie: jak je rozpoznać? fot: istockphoto

Złamanie

Często nie potrafimy ocenić, czy doszło do złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Dlatego za każdym razem, kiedy nie wiesz czy to złamanie, zwichnięcie czy skręcenie, postępuj tak jak przy złamaniu.

Objawy złamania to ból w miejscu urazu, obrzęk, deformacja, zasinienie. Wezwij pomoc, nie prostuj części ciała podejrzanych o złamanie w wyniku urazu. Jeśli są widoczne rany, zaopatrz je. Na miejsce urazu przyłóż zimny okład (np. zawinięty w materiał worek z wodą i lodem). Unieś zranioną część ciała, jeśli nie powoduje to silnego bólu. Możesz unieruchomić kończynę. Rękę stabilizuj za pomocą chusty trójkątnej. Załóż temblak i zabezpiecz dodatkowo, aby ręka nie poruszała się w żadnym kierunku.

Jeśli doszło do złamania nogi, trzymaj nogę dziecka i postaraj się, aby dziecko nie wstawało. Jeśli przyjazd karetki opóźnia się, zwiąż nogi dziecka za pomocą trzech pasów. Ból będzie się nasilał, dlatego ważne jest uspokajanie dziecka, możesz je owinąć kocem aby nie traciło ciepła.

Ważne!

Jeśli doszło do złamania otwartego wówczas postępowanie polega na stabilizacji kości w ranie za pomocą gazy i bandaży. Dalsze postępowanie jest takie jak w przypadku złamania zamkniętego.

Udar słoneczny Udar słoneczny fot: istockphoto

Udar słoneczny

Udar słoneczny powstaje na skutek działania promieni słonecznych na nieosłoniętą głowę dziecka. Dochodzi do niebezpiecznego przegrzania mózgu. U dziecka z udarem zaobserwujesz silnie zaczerwienioną, gorącą skórę, drgawki, silny ból i zawroty głowy, wymioty, osłabienie, a nawet utratę przytomności.

Jeśli podejrzewasz u dziecka udar słoneczny konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza. Do czasu przyjazdu karetki przenieś dziecko w zacienione miejsce, podawaj osłodzoną herbatą, rób chłodne kompresy w okolicy głowy i szyi. Po udzieleniu pierwszej pomocy lekarz oceni stopień oparzenia skóry (jeżeli wystąpiło) i zaleci odpowiednie postępowanie.

Czytaj również: Co pomaga dziecku w czasie upałów?

Jak rozpoznać udar cieplny Jak rozpoznać udar cieplny fot: istockphoto

Udar cieplny

Udar cieplny może pojawić się u dziecka, które zbyt długo przebywa w gorącym pomieszczeniu np. w zamkniętym wnętrzu samochodu. Temperatura ciała dziecka szybko rośnie, dochodzi do odwodnienia, skóra staje się wyschnięta, pojawiają się drgawki i zaburzenia przytomności.

Jeśli podejrzewasz u dziecka udar cieplny, przenieś je do chłodnego, zacienionego pomieszczenia, ułóż w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami i jak najszybciej wezwij pogotowie. W przypadku udaru cieplnego istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu (dziecko oddycha bardzo szybko i płytko, traci przytomność). W takiej sytuacji nie schładzaj ciała dziecka, może to pogłębić wstrząs. Jeśli jednak maluch nie ma objawów wstrząsu, wówczas podaj chłodny napój i przykładaj wilgotny kompres w okolice szyi, pach, pachwin.

Kiedy pies ugryzie dziecko Kiedy pies ugryzie dziecko fot: istockphoto

Pogryzienie przez psa

Ranę obficie spłuczcie wodą z mydłem, przykryjcie opatrunkiem i udajcie się do najbliższego szpitala. Jak najszybciej musicie się skontaktować z właścicielem psa i zażądać od niego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie. Nawet jeśli pies był szczepiony, właściciel i tak musi poddać go dziesięciodniowej obserwacji i przedstawić zaświadczenie od weterynarza, że zwierzę jest zdrowe. W przypadku gdy pies jest bezpański, obowiązek przeprowadzenia takiej obserwacji spoczywa na gminie (dlatego od razu trzeba skontaktować się z urzędem). Jeśli pies przepadł bez śladu i nie wiadomo, gdzie go szukać, dziecko zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Co robić, kiedy dziecko ukąsi żmija? Co robić, kiedy dziecko ukąsi żmija? fot: istockphoto

Ukąszenie żmii

Ukąszenie żmii poznasz po charakterystycznym śladzie, w miejscu ukąszenia pojawi się ból, zaczerwienienie, mogą też wystąpić u dziecka objawy wstrząsu.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko zostało ukąszone przez żmiję przede wszystkim uspokój dziecko, bo im szybciej bije jego serce, tym łatwiej jad rozprzestrzenia się po organizmie.

Nie wysysaj jadu, sprawia to dodatkowy ból, a nie pomaga. Załóż szeroką opaskę kilka centymetrów nad ukąszeniem. Ukąszoną rękę lub nogę trzymaj wysoko, można obłożyć lodem miejsce po zębach żmii do chwili przyjazdu karetki pogotowia lub zgłoszenia się do punktu medycznego.

Ważne!

Wąż wyglądający jak żmija, ale z dwoma symetrycznymi, żółtymi plamami z tyłu głowy to niegroźny zaskroniec.

Podczas pracy nad artykułem korzystałam z informacji zawartych na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża, www.pck.pl, poradnika 'Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt. 30 nagłych wypadków od A do Z', Mikołaj Łaski, wyd. Sierra Madre 2013, poradnika 'Pierwsza pomoc', wyd. Muza SA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.