Nie chcą dzieci, bo boją się nieudanego związku. Takich kobiet w Polsce jest coraz więcej

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci? Najczęściej wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się chęć rozwoju kariery i złą politykę prorodzinną państwa. Często zapomina się jednak o innym bardzo istotnym czynniku.
Nie chcą dzieci, bo boją się nieudanego związku. Takich kobiet w Polsce jest coraz więcej Nie chcą dzieci, bo boją się nieudanego związku. Takich kobiet w Polsce jest coraz więcej istockphoto

Nie chcą dzieci, bo boją się nieudanego związku. Takich kobiet w Polsce jest coraz więcej

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Polska zajmuje jedną z najniższych pozycji we wskaźnikach dzietności na świecie - to dopiero 208 miejsce na 220 krajów. Takie zaskakujące dane zmuszają do refleksji.

Czy współczesne Polki nie decydują się na macierzyństwo, bo w pełni chcą poświęcić się karierze zawodowej? A może nie pozwala im na to zła sytuacja finansowa? To w dużej części prawda, jednak zdaniem wielu kobiet przyczyna problemu znajduje się gdzie indziej. Są nią współcześni mężczyźni.

Artykuł powstał przy współpracy z dr Martą Majorczyk - doradcą rodziny z Uniwersytetu SWPS i wykładowcą CDV w Poznaniu.

Dziecko to dla każdej kobiety bardzo kosztowna inwestycja. Bardzo często nowa sytuacja życiowe zmusza je do zawieszenia kariery zawodowej. Dziecko to dla każdej kobiety bardzo kosztowna inwestycja. Bardzo często nowa sytuacja życiowe zmusza je do zawieszenia kariery zawodowej. istockphoto

Nierówne reguły

Obecnie Polki marzą zazwyczaj o dwójce dzieci. W większości przypadków kończy się jednak na jedynaku. Dziecko to dla każdej kobiety kosztowna inwestycja. Bardzo często nowa sytuacja życiowa zmusza je do zawieszenia kariery zawodowej. Poza tym z wychowaniem dziecka wiąże się mnóstwo nowych obowiązków, którymi panowie bardzo często nie chcą się zająć. Polki bojąc się takich nierównych reguł, często rezygnują z marzeń o macierzyństwie.

- Kobiety obawiają się tego, że jeśli pojawi się dziecko, to większość obowiązków spadnie tylko i wyłącznie na nie. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, że mężczyźni nie przejmują się zupełnie faktem posiadania potomstwa. Jednak zawsze znajdą się także i tacy, którzy doskonale sprawdzają się w roli ojca, dlatego nie należy dokonywać generalizacji - mówi dr Marta Majorczyk z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Ekspert dodaje, że Polki podchodzą do macierzyństwa w bardzo praktyczny sposób i chcą zapewnić dziecku jak najlepsze warunki materialne. Często, zanim zdecydują się na potomstwo, potrzebują stabilizacji materialnej.

Wiele kobiet w stabilnych związkach małżeńskich obawia się macierzyństwa. Wiele kobiet w stabilnych związkach małżeńskich obawia się macierzyństwa. istockphoto

"Wizja ciąży mnie przeraża i to, co będzie po niej!"

Potwierdzeniem lęków, jakie towarzyszą współczesnym Polkom, jest wypowiedź jednej z użytkowniczek forum.gazeta.pl:

"Jeszcze 2 lata temu uwielbiałam dzieci [...], a potem czar prysł. Współczułam kobietom w ciąży i posiadającym już dzieci. Te biedne samotne kobiety... I co z tego, że mają mężów czy partnerów? To one dźwigają ciężar fizyczny i psychiczny. Facet może się tym nie przejmować. Egoiści! Niby chcą mieć dzieci, a potem narzekają, że się drą, że tylko sprawiają kłopoty, no i jeszcze ta kobieta - gruba, brzydka, zaniedbana, bo musi o wszystko zadbać, tylko nie o siebie. Oni jednak tego nie widzą. A mąż chce mieć poprane, posprzątane i podany obiad. No i jeszcze w domu ciszę i żonę modelkę z jędrnym ciałem.

Nie wiem, co się ze mną stało. Mam stałego partnera, który mnie kocha, chce mieć ze mną dziecko, wręcz mnie namawia do tego codziennie, a ja mam taką awersję. Wizja ciąży mnie przeraża i to, co będzie po niej! Zastanawiam się tylko, skąd u mnie się wzięła taka nienawiść, taka niechęć, bo przecież jeszcze niedawno tak chciałam?"

Polki nie chcą mieć dzieci, bo często trafiają na nie odpowiednich partnerów. Polki nie chcą mieć dzieci, bo często trafiają na nie odpowiednich partnerów. istockphoto

Obawa przed nieudanym związkiem

Jeszcze inny problem to złe doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Polki nie chcą mieć dzieci, bo często trafiają na nieodpowiednich partnerów. Przez to obawiają się nieudanych relacji. Poza tym widzą, że po rozwodach, wielu mężczyzn unika obowiązku płacenia alimentów.

Kiedyś do macierzyństwa kobiety mobilizowało społeczne ciśnienie. Nikt nie chciał zostać bezdzietną starą panną. Teraz już tego nie ma. Z jednej strony to bardzo dobrze. Z drugiej, to jedna z przyczyn, dlaczego obecnie rodzi się znacznie mniej dzieci.

Badanie, które kilka lat temu przeprowadził CBOS, nie pozostawia wątpliwości. Co ciekawe, dane te dotyczą nie tylko singielek, ale także mężatek. Zdecydowana większość bezdzietnych kobiet to osoby, które obawiają się nieudanego małżeństwa. To aż 62 proc. badanych. Dla porównania warto wspomnieć, że mniejsza liczba kobiet (47 proc.) stwierdziła, że obawia się, że macierzyństwo pokrzyżuje im plany zawodowe.

Kobiety, które mają za sobą złe doświadczenia w relacjach damsko-męskich, mogą w pewnym momencie zrezygnować z planów posiadania dziecka. Kobiety, które mają za sobą złe doświadczenia w relacjach damsko-męskich, mogą w pewnym momencie zrezygnować z planów posiadania dziecka. istockphoto

"Nie chcę wiązać się z kimś, tylko dlatego, żeby mieć dziecko"

Kobiety, które mają za sobą złe doświadczenia w relacjach damsko-męskich, mogą w pewnym momencie zrezygnować z planów posiadania dziecka. - Jeśli mężczyzna swoim zachowaniem dawał kobiecie do zrozumienia, że nie można na nim polegać w trudnych sytuacjach, okłamywał ją lub przejawiał jakieś destrukcyjne zachowania, to w jej oczach nie jest to ktoś, kto mógłby zająć się wychowaniem dzieci - komentuje dr Marta Majorczyk.

Obawa przed kolejną nieudaną relacją, tak jak w przypadku Ewy, może zniechęcić osoby, które wcześniej bardzo chciały mieć dziecko:

- Kiedyś marzyłam o trójce dzieci, jednak zrezygnowałam już z tych planów. Dziecko trzeba utrzymać i poświęcić mu sporo czasu, aby wyrosło na szczęśliwą osobę. Jak miałabym to zrobić w pojedynkę? Po złych doświadczeniach z mężczyznami nie biorę już pod uwagę wiązania się z kimkolwiek. Można powiedzieć, że się tego boję. Mam obecnie trzydzieści dwa lata i byłam tylko w jednym długotrwałym związku, który skończył się dla mnie bardzo źle. Nie mam obecnie pewności, czy spotkam jeszcze kogoś odpowiedniego. Wydaje mi się czasami, że to jakieś niewykonalne zadanie. Dlatego wolałam zrezygnować z planów na macierzyństwo, niż desperacko szukać miłości. Nie chcę wiązać się z kimś, tylko dlatego, żeby mieć dziecko.

Zobacz także: Ustępowanie kobietom w ciąży to fanaberia? Mama ginekolog: To obowiązek, czasem ustawowy

W 2030 roku w Polsce może być aż 7 milionów singli. W 2030 roku w Polsce może być aż 7 milionów singli. istockphoto

Rośnie liczba singli

Obecnie jedna czwarta naszej populacji w wieku 24-32 lata żyje w pojedynkę. GUS jednak przewiduje, że przy dzisiejszym tempie wzrostu, w 2030 roku w Polsce będzie aż 7 milionów singli. Taka tendencja na pewno nie wpłynie dobrze na wskaźniki dzietności.

Jednak w trakcie analizy tego problemu nie należy tylko i wyłącznie skupiać się na tej kwestii. Skoro nawet osoby w stabilnych związkach małżeńskich mają obawy przed posiadaniem potomstwa, jest to zdecydowanie bardziej złożona kwestia, którą trudno jest jednoznacznie wyjaśnić.

Więcej o: