Co robią pary, które są ze sobą szczęśliwe? 8 codziennych nawyków do wprowadzenia od zaraz

Szczęśliwe, zgodne i wspierające się małżeństwa to nie zasługa przypadku. Spontaniczny całus na dzień dobry, dostrzeganie zalet częściej niż wad, umiejętność kłócenia się - co jeszcze robią na co dzień ludzie, którzy tworzą szczęśliwe, długoletnie związki, a słowo rozwód nie gości w ich słowniku?
Szczęśliwe pary Szczęśliwe pary fot: istockphoto

Co robią pary, które są ze sobą szczęśliwe? 8 nawyków do wprowadzenia od zaraz

1. Całują się na przywitanie i na pożegnanie

Ludzie w nieszczęśliwych związkach często nie potrafią sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz zatrzymali się, aby pocałować partnera na przywitanie. Według psycholog dr Samanthy Rodman, autorki książek na temat związków i rodzicielstwa, często jest tak, że partnerzy po latach związku nie zadają już sobie trudu, aby przystanąć na chwilę i okazać partnerowi zainteresowanie.

Znalezienie odrobiny czasu na to, aby zatrzymać się na moment, spojrzeć na partnera, przytulić, pocałować, życzyć miłego dnia, nie wymaga ani czasu, ani wysiłku, lecz chęci sprawienia partnerowi radości i pokazania, że nawet kiedy spieszymy się rano do pracy, pewne priorytety są niezachwiane.

Recepta na szczęśliwy związek Recepta na szczęśliwy związek fot: istockphoto

2. Prawią sobie komplementy

Prof. socjologii, seksuolog dr Pepper Schwartz w swoich książkach i publikacjach na temat relacji w związku namawia pary - szczególnie te z długoletnim stażem - aby nie szczędziły sobie komplementów. Każdy człowiek lubi usłyszeć coś miłego na swój temat, a szczególnie kiedy mówi to najbliższa sercu osoba.

Czasami wystarczy pochwalić nową bluzkę/koszulę partnera, innym razem pokazać, że podoba nam się sposób, w jaki partner mówi do dzieci/pomaga rozwiązywać ich konflikty. Zawsze znajdzie się cecha lub zachowanie, które warto i zauważyć, i wyróżnić. Ludzie w szczęśliwych związkach mają taką przewagę nad rozwodnikami, że zamiast koncentrować się na wadach partnera, dostrzegają jego/jej zalety.

Okazywanie uczuć jest ważne Okazywanie uczuć jest ważne fot; istickphoto

3. Okazują sobie uczucia w domu, ale i na wspólnych zakupach

Terri Orbuch, psycholog z University of Michigan, autorka licznych publikacji, ekspertka od związków, na co dzień rozmawia ze szczęśliwymi parami, ale również z tymi, którym się nie udało. Na podstawie doświadczeń par, które rozstały się lub rozwiodły, psycholog stworzyła listę zachowań istotnych dla powodzenia związku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Orbuch, w parach, które nie przetrwały próby czasu, zabrakło okazywania uczuć. Osoby po nieudanych związkach zapytane przez psycholog, co zmieniłyby w kolejnej relacji, przyznały, że okazywaliby swoim żonom i mężom więcej uczuć: częściej prawiliby im komplementy, przytulaliby się i całowali, częściej mówiliby "kocham cię". Zabrakło też trzymania się za ręce, np. podczas spaceru, wspólnych zakupów. Orbuch namawia zatem, aby codziennie robić coś miłego dla swojego partnera. Może to być wyznanie miłości, komplement, liczą się też drobne gesty: kawa po przebudzeniu, uścisk, złapanie za rękę.

Warto rozmawiać o pieniądzach Warto rozmawiać o pieniądzach fot: istockphoto

4. Potrafią spokojnie rozmawiać o pieniądzach i wydatkach

Terri Orbuch dzięki wieloletnim rozmowom i badaniom przeprowadzonym wśród rozwodników przekonuje, że nieumiejętność komunikowania się w sprawie wspólnych finansów niszczy związki. Dr psychologii namawia pary, aby szczerze rozmawiały ze sobą o pieniądzach. Warto przyjrzeć się swojemu podejściu do pieniędzy i przedyskutować je z partnerem. Zadać sobie pytania: jakie znaczenie miały dla ciebie pieniądze, kiedy dorastałeś? Jakie masz podejście do wydawania i oszczędzania?

Idealnie jest - jak twierdzi Orbuch - jeśli pary potrafią wypracować wspólny plan, który będzie akceptowalny dla obu stron. Warto zatem rozmawiać o pieniądzach często, a nie tylko w czasie składania deklaracji podatkowych lub kiedy przyjdzie kolejny rachunek.

Kłócić się trzeba umieć Kłócić się trzeba umieć fot; istockphoto

5. Wiedzą, jak pokłócić się kulturalnie

Kłótnie zdarzają się nawet w najbardziej wyważonych i stonowanych związkach. Jednak kłócić się trzeba umieć. Zamiast podsycać gniew, lepiej skupiać się na znalezieniu rozwiązania. Ekspertka ds. związków Terri Orbuch uważa, że w zapobieganiu kłótniom pomoże przynajmniej kilkuminutowa rozmowa dziennie. W tym celu zaleca wszystkim parom 10 minut zaangażowanej rozmowy każdego dnia, ale nie o dzieciach, domu i zakupach, lecz o swoich celach, wartościach, ważnych przyjaźniach, źródłach stresu.

Istotna jest również umiejętność słuchania. W tym celu dr Orbuch proponuje ćwiczenie: wysłuchaj uważnie, powtórz, co usłyszałeś, i upewnij się, że dobrze zrozumiałeś to, co partner miał ci do zakomunikowania.

Dostrzegaj w partnerze zalety Dostrzegaj w partnerze zalety fot: istockpfoto

6. Częściej dostrzegają w partnerze zalety niż wady

Szczęście w związku zależy w dużej mierze od nastawienia partnerów. Według wieloletnich badań prowadzonych przez amerykański The Gottman Institute najszczęśliwsze pary to te, które -  zamiast wytykać sobie wady - koncentrują się na zaletach partnera. I wcale nie chodzi o to, aby akceptować, to co nam się nie podoba, czy obniżać własne standardy.

Pozytywne myślenie o partnerze sprawia, że związek jest ciepły, czuć w nim wzajemne wsparcie, a partnerzy są dla siebie przyjaciółmi, którzy - kiedy mają problem lub względem siebie uwagi - potrafią o tym porozmawiać i wspólnie znaleźć wyjście.

Partner nie czyta w twoich myślach Partner nie czyta w twoich myślach fot: istockphoto

7. Nie oczekują, że partner będzie czytał w ich myślach

Ludzie w szczęśliwych związkach komunikują jasno i klarownie swoje potrzeby. I nigdy nie zakładają, że partner domyśli się, o co im chodzi. W poradniku na temat komunikacji w związkach na stronie internetowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego czytamy:

- Rzadko partner zna nasze oczekiwania. Najbardziej frustrująca wydaje się sytuacja, gdy sami nie znamy dobrze charakteru naszych oczekiwań, a oczekujemy od partnera, że mimo to odgadnie je i spełni. Wbrew obiegowej opinii inni ludzie nie są odpowiedzialni za spełnianie naszych oczekiwań.

Warto razem się śmiać Warto razem się śmiać fot: istockphoto

8. Często śmieją się razem i mają wspólne poczucie humoru

W wieloletnim związku, kiedy pojawiają się dzieci, pod naporem obowiązków często nie ma miejsca, czasu i ochoty na poczucie humoru. Rozmowy z partnerem ograniczają się do wymiany uwag na temat logistyki, organizacji domu, wydatków. Poczucie humoru, opowiadanie zabawnych historyjek partnerzy zachowują dla przyjaciół lub współpracowników.

Niestety, jak pisze dr psychologii Samantha Rodman w książce "52 E-mails to Transform Your Marriage: How to Reignite Intimacy and Rebuild Your Relationship", kiedy pary przestają się razem śmiać, a w ich relacji zabraknie szczerego poczucia humoru, oznacza to, że najprawdopodobniej czeka ich... miłosna katastrofa.

Więcej o: