Ślubna sukienka nie musi być biała. Tradycyjne stroje weselne w różnych krajach świata [GALERIA]

Biała suknia to europejski wynalazek. Na świecie tradycyjne stroje młodej pary są dużo bardziej kolorowe. Który podoba wam się najbardziej?
Tradycyjne stroje ślubne Tradycyjne stroje ślubne Klatka z Instagrama/weddinginspiration.eu

Ślubna sukienka nie musi być biała. Tradycyjne stroje weselne w różnych krajach świata [GALERIA]

Biała suknia to europejski wynalazek. Na świecie tradycyjne stroje młodej pary są dużo bardziej kolorowe. Który podoba wam się najbardziej?

Jeszcze na początku XIX wieku Europejki stawały na ślubnym kobiercu w swojej najlepszej wyjściowej kreacji. Bogate panny, które mogły pozwolić sobie na nową suknię, szyły na tę okazję wzorzysty strój.

Biała suknia ślubna na dobre zagościła u nas dopiero w drugiej połowie XIX wieku i to dzięki fotografii. Ślubne zdjęcie księżniczki Wiktorii z księciem Albertem z 1840 r., opublikowane w prasie, tak spodobało się kobietom, że biała suknia stała się marzeniem panien młodych. Dzięki księżniczce Wiktorii rozpoczęła się kariera białej sukienki. Dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie pannę młodą w innej sukni niż białej. Ale są rejony na świecie - szczególnie w Azji i Afryce - w których pary młode, ponad biel stawiają tradycyjne stroje. Przyjrzyjmy się tym najbardziej barwnym.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Japonia: jedwabne kimona

Panna młoda ubrana w kimono podczas ślubu przebiera się kilka razy. Dominują kimona białe i czerwone. W Japonii kolorem miłości jest purpurowy. Panna młoda może więc zdecydować się na założenie w dniu ślubu bogato haftowanego, jedwabnego kimona, pokrytego wzorem fioletowego irysa. Nowoczesne Japonki coraz częściej tradycyjne kimona zamieniają na białe suknie ślubne. Nie każda kobieta może też pozwolić sobie na tradycyjny strój ślubny. Jedwabne kimono szyte na miarę kosztuje nawet 25 tysięcy.

Ghana

W Afryce stroje ślubne są zazwyczaj bardzo ozdobne, starannie wypracowane, mają często znaczenie symboliczne. W Ghanie tradycyjne wesela są bardzo kolorowe. Każda rodzina ma swój własny wzór i kolor tkaniny.

Rumunia

Młodzi Rumuni z dużych miast najczęściej wybierają wesela w nowoczesnym stylu. Jednak tradycyjne obrzędy są nadal widoczne w bardziej odległych rejonach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Laponia

Laponia swoim obszarem obejmuje tereny aż czterech państw: Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Rosji. Rodowici mieszkańcy Laponii (Saamowie) wytrwale pielęgnują swoją odrębność kulturową. Folklor Saamów objawia się m.in. w barwnych strojach ślubnych, odpowiadających kolorystyce flagi Laponii.

Sri Lanka

Tradycyjna szata ślubna Lankijczyków jest równie barwna, jak ta u panny młodej. Ciało pana młodego jest owinięte ozdobnym płótnem. Sarong w ostatnich latach wraca do łask jako atrybut skromności i przywiązania do narodowych korzeni.

Indie

Panna młoda podczas ślubu ubrana jest w czerwone lub białe sari. Może również ozdobić swoje ręce i nogi wymyślnymi wzorami, malowanymi henną, co jest niezwykle popularne w Indiach. Strój pana młodego to tradycyjny strój hinduski, najczęściej z turbanem na głowie.



Szkocja

W kwestii ubioru przyszłych małżonków nie dostrzeżemy znaczących różnic w przypadku panny młodej. Tak jak nad Wisłą obowiązuje biel, a wyznacznikiem są światowe trendy ślubnej mody. Inaczej jest jednak w przypadku pana młodego. Tu górę bierze tradycja. Pan młody ze Szkocji nosi tradycyjny kilt swojego klanu. Po ceremonii zaślubin wkłada na ramiona swojej żony szal z barwami swojego klanu, co ma symbolizować przyjęcie kobiety do nowej rodziny.

Pakistan

Tradycje ślubne stroje w Pakistanie mają wiele wspólnego z obyczajami z Indii. Skomplikowane wzory na rękach panny młodej i czerwona suknia ślubna to najbardziej rozpoznawalne elementy stylizacji przyszłej żony. Ślub w Pakistanie trwa nawet... 4 dni!

Chiny

Tradycyjne suknie ślubne w Chinach są czerwone. Kolor biały symbolizuje tam czas żałoby. W dzień ślubu pan młody ubierany jest przez swoich rodziców, co ma znaczenie symboliczne. Po całej ceremonii pan młody usuwa czerwoną zasłonę z głowy panny młodej.

Norwegia

Norwegowie podczas ważnych uroczystości, zakładają bunad. To tradycyjny strój narodowy, który towarzyszy Norwegom od ponad 150 lat podczas ważnych uroczystości; mogą to być święta osobiste jak np. chrzest, ślub albo święta narodowe.

Bali

Ślub na Bali to marzenie wielu młodych Europejczyków. Coraz więcej biur podróży organizuje młodej parze ślub w bajkowej scenerii. Niektóre z ofert proponują nawet tradycyjne stroje balijskie. A balijskie wesela to przede wszystkim przepych i tradycja. Tradycyjne stroje ślubne charakteryzują się skomplikowanymi i bogatymi szczegółami. Ponadto, w trakcie ceremonii, zarówno panna młoda, jak i pan młody noszą złote korony na głowach.

Może cię również zainteresować: 7 oznak, że Twoje małżeństwo będzie trwałe. Wielkie wesele, co niedziela w kościele - co jeszcze?

Więcej o:
Copyright © Agora SA