Tata w sieci. Te blogi cię wzruszą, zaskoczą, zainspirują [NASZ RANKING]

Zaangażowany, modny, "karmiący", empatyczny, wyluzowany. Jaki jest właściwie współczesny, polski tata? Zaglądamy do blogów prowadzonych przez ojców. Co ich dołuje, a co fascynuje?
Blog ma swoje logo autorstwa Bebeluszek Blog ma swoje logo autorstwa Bebeluszek Blog Tata King Konga ma nawet swoje logo autorstwa Bebeluszek

King Kong i ojciec karmiący - nie zawsze sentymentalna lektura

Blog istnieje w sieci od lat, pewnie nikomu nie trzeba go przedstawiać, ale nie sposób o nim nie wspomnieć. Tata King Konga lubił mówić o sobie: ''na początku był facet, który nie chciał mieć dzieci''. Ale to już historia. Blog ojca karmiącego to klasyka gatunku. Tata dziewięciolatka opisuje codzienne życie. Za każdym razem robi to prawdziwie i szczerze. Wzrusza, daje do myślenia, wspomina. Jak tutaj: ''Ileż to już razy się zaczynało. Pierwszy raz chyba właśnie jak się King Kong rodził, a wszyscy naokoło wieszczyli, że teraz się zacznie. Miał się chyba zacząć jakiś Meksyk, czy inna zadyma. Później gdy King Kong zaczynał raczkować i wreszcie chodzić, też miało się coś zacząć. Jeszcze później gdy zaczynał kolejne szczeble edukacji (...)'' . King Kong i ojciec karmiący to nie zawsze łatwa, sentymentalna lektura. King Kong, który chodzi do trzeciej klasy o profilu integracyjnym ma zdiagnozowany Zespół Aspergera i Somatotropinową Niedoczynność Przysadki mózgowej (SNP).

Modny tata Modny tata fot: archiwum prywatne

Modny tata - z polotem, na czasie

Autor bloga Michał Będźmirowski (najpopularniejszy tata w Polsce?) jest doktorem nauk społecznych i - a może przede wszystkim - tatą Bruna. Na swoim lifestylowo-parentingowym blogu, który powstał na początku tego roku, opisuje codzienność. Przeczytamy, co ugotować na obiad dla rodziny, dlaczego warto spędzać czas z dzieckiem, a także o tym, co czuje młody tata. Np. we wpisie ''Tato dbaj o siebie'' bloger nawołuje: ''Młodzi ojcowie w pierwszych latach po urodzeniu dziecka mają większą skłonność do depresji. Tutaj nasuwa się prośba do żon, matek, partnerek. W domu pojawił się największy Skarb na świecie, ale ten drugi Skarb, który leży właśnie na kanapie również potrzebuje Waszego wsparcia i dobrego słowa''. Jakaś wskazówka?

Najmocniejszą stroną Modnego taty są zdjęcia. Autor skutecznie walczy ze stereotypem mężczyzny i ojca jako człowieka pochłoniętego pracą, niezadbanego, pozbawionego stylu i zainteresowań.

 

Modny tatafot: archiwum prywatne

Wystarczy spojrzeć na stylizacje modnego taty, aby przekonać się, że współczesny tata zna się na modzie i trendach. Doktor nauk społecznych chętnie bierze udział w modowych kampaniach np. u Łukasz Jemioła. Zobaczcie. I pokażcie mężom.

 

Modny tatafot: archiwum prywatne

Autor bloga Autor bloga "Blog Ojciec" ma prawie 20 tys. obserwatorów na Facebooku. Tu jego motto z serwisu społecznościowego. Źródło: Facebook

Blog Ojciec - polemicznie, na bieżąco

W sieci od 2013, dzisiaj chyba najpopularniejszy polski tata na Facebooku. Wyrozumiały, akceptuje w domu rozrzucone zabawki, a to rzadkość. Zaangażowany, krytyczny, walczący. Zawsze na bieżąco. Np. tutaj: ''Przeczytałem właśnie artykuł pt. ''Dzieci pierdoły. Hodujemy zombie, które nie wiedzą kim są i dokąd zmierzają?'', o tym jak to obecne dzieci mają dwie lewe ręce, bo są chowane pod kloszem. I jak to kiedyś było dobrze, bo jak chłopak dostał wpierdziel od silniejszego kolegi, to się mu mówiło, żeby się nie mazgaił i był mężczyzną. I jak to było cudownie, że nie było zakazów, bo można było skakać na główkę w niebezpiecznych miejscach i nikomu nic się nie stało (...)'' . Kamil, autor bloga, polemizuje, krytykuje i deklaruje, że odkrywa świat na nowo ze swoimi dziećmi.

Brachole.com Brachole.com fot. archiwum prywatne

Brachole.com - ciepło, klimatycznie

To nie jest blog do czytania lecz do oglądania. Zdjęcia publikowane na fotoblogu to też niepopularne ostatnimi czasy fotografie mody dziecięcej.

 

Brachole.com, fot: archiwum prywatneBrachole.com, fot: archiwum prywatne

 

To cykle fotografii o dzieciństwie, emocjach. Autorem zdjęć jest tata dwóch synów Kajtka i Stasia, który robi zdjęcia, bo wierzy, że warto pokazywać proste uczucia i zwykłe relacje. Na fotoblogu jest sentymentalnie, ciepło, odżywają wspomnienia z dzieciństwa. Dużo czarno-białej, klimatycznej fotografii. Koi i napawa miłością. Dobry na nerwowe dni.

 

Brachole.com, fot: archiwum prywatneBrachole.com, fot: archiwum prywatne

Supertata jest też obecny na Intagramie Supertata jest też obecny na Intagramie Źródło: Facebook

Supertata.tv - rozprawia się z fochami

Blog prowadzony przez dziennikarza, Marcina Perfuńskiego, który mówi o sobie, że jest słabym ojcem, a chciałby być super. ''Każdego dnia szukam sposobów na to, by ograniczyć w swoim rodzicielstwie ilość porażek, a zwiększyć liczbę sukcesów. Głównie upadam, ale potem wstaję. Szukam, pytam, nie poddaję się''. Tata córek pisze o cierpliwości i relacjach z dziećmi. Podpowiada jak reagować na emocje dziecka, np. we wpisie ''Masz prawo do focha" przekonuje: ''Mój Gniew zniknął, ale teraz trzeba było pomóc córeczce ukoić jej emocje. Zacząłem od tego, że... nic nie zrobiłem. Czekałem. Pozwoliłem, aby emocje przetoczyły się w niej swoim tempem, wybrzmiały i wywietrzały. Miała prawo do focha, jak każdy człowiek. Gdybym gasił je na siłę, tylko bym je podsycał - tak to jest z emocjami''.  Sam Supertata przedstawia się tak: ''Osiągnąłem wiele sukcesów zawodowych, ale wszystkie bledną wobec najważniejszego. Otóż otaczam się kobietami. I wciąż jest mi ich mało. Chodzi o to, że założyłem rodzinę. Ożeniłem się z fantastyczną dziewczyną - Anią. Na razie urodziły się nam cztery córki: Marysia, Zosia, Weronika i Klara. Na razie...''. Dla ojców córek, ale nie tylko...

Rodzinawpraktyce to przede wszystkim praktyczne porady Rodzinawpraktyce to przede wszystkim praktyczne porady fot: screen bloga

Rodzina w praktyce - o bezpieczeństwie

Polecamy tego bloga bo jego najmocniejszą stroną są wpisy dotyczące rodzinnych wydatków i bezpieczeństwa dzieci. Dobry research, dużo praktycznych informacji np. na temat zmian odnośnie fotelików samochodowych lub na temat ubezpieczenia dzieci w szkole. Dla praktycznych rodziców. Zajrzyjcie jeśli szukacie porady.

Ojciec M to najmłodszy w Polsce blogujący tata Ojciec M to najmłodszy w Polsce blogujący tata fot: screen bloga

Ojciec M. - kiedy student zostaje tatą

''Spędzając ze mną kilka minut odpowiesz na pytanie czy ktoś, kto ma 1. w wieku podczas porodu, potrafi dobrze wychować dziecko?'' - przedstawia się autor bloga. Zasłynął wpisem ''Masz 19 lat, maturę, dziecko i co dalej...''. Mateusz Kuźniar jest studentem ekonomii, a od trzech tatą Łukasza. Chcemy zwrócić waszą uwagę na jego bloga, bo rzadko kiedy studenci zajmują się tematem rodzicielstwa. Zazwyczaj mają inne tematy czy rozterki w głowie.  Dojrzałe wpisy Ojca M m.in. te dotyczące dorosłych dzieci alkoholików pokazują, że wiek, kiedy zostajemy rodzicami, nie zawsze ma znaczenie i  nie oznacza, że tylko dojrzali rodzice są zaangażowani, cierpliwi i oddani dzieciom.

Więcej o: