Kiedy mężczyzna szuka żony... Jakie cechy kobiety są wówczas dla niego najważniejsze?

Szukają atrakcyjnej bogini czy dobrej kumpeli? Co ich zdecydowanie odrzuca? Oto garść faktów, które rzucają nieco światła na to, czy mężczyźni przy wyborze partnerki na całe życie wybierają kobiety, które wydają im się dobrymi kandydatkami na matki czy raczej na świetne kochanki.
Idealna żona Idealna żona fot: pexels.com

Kiedy mężczyzna szuka żony... Jakie cechy kobiety są wówczas dla niego najważniejsze?

Szukają atrakcyjnej bogini czy dobrej kumpeli? Co ich zdecydowanie odrzuca? Oto garść faktów, które rzucają nieco światła na to, czy mężczyźni przy wyborze partnerki na całe życie wybierają kobiety, które wydają im się dobrymi kandydatkami na matki czy raczej na świetne kochanki.

Wyluzowana i niezależna to nie materiał na żonę?

fot: pexels.com


John Molloy, autor książki ''Why Men Marry Some Women And Not Others'' (''Dlaczego mężczyźni żenią się z pewnymi kobietami, a z innymi nie''), na potrzeby swojej pracy dokładnie przepytał 3,5 tysiąca kobiet i mężczyzn. Rozmawiając z panami, którzy właśnie mieli brać ślub, zauważył, że opisując swoje narzeczone tylko 20 proc. z nich skupiało się na ich wyglądzie zewnętrznym, używając określeń typu ''piękna'' czy ''seksowna'', pozostali koncentrowali się na cechach charakteru swoich przyszłych żon.

Nie oznacza to jednak, że żona nie ma być atrakcyjna - dodaje Molloy. Mężczyźni, z którymi rozmawiał, twierdzili, że musi być zadbana, mieć ładne włosy i paznokcie (!), ale nie nosić zbyt wyuzdanych ubrań.

3/4 kobiet, które odpowiedziały na pytania Molloya, przyznało, że temat zaręczyn wyszedł od nich: zamiast czekać na romantyczne oświadczyny, same podjęły inicjatywę. Z kolei 30 proc. mężczyzn, z którymi rozmawiał autor książki, decydowało się na ślub m.in. dlatego, że ich rodziny akceptowały ich wybranki i miały o nich pozytywne zdanie. To przyspieszało decyzję o małżeństwie. Mężczyźni - jak tłumaczą eksperci - szukają w swoich żonach przede wszystkim lojalności i życzliwości, seksowne i rozrywkowe panie wg nich nadają się bardziej na związki bez zobowiązań.

Wysokie kochanki, niskie żony Wysokie kochanki, niskie żony fot: pexels.com

Niższe matki, wyższe kochanki

Mężczyźni uwielbiają modelki, ale raczej jako obiekty westchnień niż życiowe partnerki.  Seksualna przygoda z wysoką pięknością to marzenie godne spełnienia, jednak przed ołtarzem panowie wolą powiedzieć ''tak'' niższej kobiecie. Tak przynajmniej wynika z badań brytyjskich naukowców z Open University, którzy przepytali ponad 10 tysięcy mężczyzn urodzonych w 1958 roku. Średni wzrost ich wybranek to 162 cm, a najszczęśliwsze małżeństwa przypadły w udziale kobietom jeszcze niższym - tym o wzroście poniżej 160 cm.

Ze wspomnianego badania wynika, że wysokie panie najczęściej znajdują mężów po swoich trzydziestych urodzinach, a niższe kobiety mają większe szanse na długotrwały związek i macierzyństwo.  Czym badani mężczyźni tłumaczyli swoją słabość do niższych żon? Daniel Nettle, który przewodził badaniu, nie udziela jednoznacznej odpowiedzi: ''Brakuje dowodów na to, by niskie kobiety były bardziej płodne lub szybciej zachodziły w ciążę''. Uważa jednak, że można to tłumaczyć ewolucją - kiedyś wybierając matkę swojego potomstwa, mężczyzna zwracał uwagę na oznaki płodności u kobiety, a wysoki wzrost oznacza najczęściej późniejsze dojrzewanie płciowe.

Przy okazji naukowcy odkryli, że kobiety wybierają odwrotnie: mężczyzna o wzroście powyżej średniej (183 cm) ma większe szanse zostać mężem i ojcem, niż ten mierzący średnio 177 cm.

Tylko koleżanka? Tylko koleżanka? fot: pexels.com

Atrakcyjna koleżanka?

Partnerka powinna być atrakcyjna - jak wynika z badań przeprowadzonych wśród użytkowników portali o tematyce motoryzacyjnej, sportowej, turystycznej i budowlanej w ramach pracy magisterskiej Marcina Mielewczyka (''Nawiązywanie relacji seksualnych przez mężczyzn. O związkach, preferencjach, zasobach i atrakcyjności'' pod kierunkiem dr Aleksandry Szymków-Sudziarskiej z SWPS w Sopocie). Nawiązywanie relacji z atrakcyjnymi kobietami nie ogranicza się jednak tylko do szukania życiowej partnerki, lecz także... koleżanki - wynika z odpowiedzi badanych.

Przecież koleżanka kiedyś może zostać kochanką: - Wyniki badań pokazują, że prawdopodobieństwo zaistnienia relacji seksualnej stanowi powód, dla którego (mężczyźni) przyjaźnią się z kobietami. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które dodatkowo pokazały, że liczba przyjaźni nawiązywanych z płcią przeciwną wzrasta wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej ? tłumaczy autor pracy.

Warto jednak pamiętać, że liczne badania wykazały także, iż wysoka atrakcyjność fizyczna jest ważniejszym kryterium wyboru przygodnej partnerki, niż osoby, z którą mężczyzna chce założyć rodzinę. Naukowcy z Uniwersytetu w Austin (USA) odkryli, że dla 75 proc. mężczyzn, którzy wzięli udział w ich badaniu, ich uwaga przy wyborze stałej partnerki skupia się na twarzy, a nie figurze, co być może tłumaczy, dlaczego panie poświęcają tyle czasu na zabiegi pielęgnacyjne tej części ciała, nakładaniu makijażu i dbaniu o włosy, zamiast na ozdabianiu ciała.

Sprawdź się w quizie: Co wiesz o seksie? Komplet punktów obowiązkowy

Jaka żona, taka córka? Jaka żona, taka córka? fot: pexels.com

Ładna i podległa

Ładna czy inteligentna? To temat, na który uwielbiają dyskutować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na forum Mężczyzna internauta o nicku ppo podsumowuje ten dylemat dość dobitnie (pisownia oryginalna): - Jeśli facet inteligentny i szuka żony, matki dla swoich dzieci, to wybierze inteligentną, bo nikt nie chce mieć głupich dzieci i głupiej, prymitywnej, nudnej żony, której się trzeba wstydzić w towarzystwie. Żona jest wizytówką męża (i odwrotnie). Jeśli szuka tylko kochanki, przygody to wybierze ładną (w/g swojego gustu, oczywiście), niekoniecznie mądrą, bo głupszą łatwiej zmanipulować czy zastraszyć, żeby się odczepiła jak już nam się znudzi. I nie trzeba z nią bywać w towarzystwie.

Mężczyźni chcą, żeby ich żony były inne, niż ich przyszłe córki -  do takiego zastanawiającego wniosku doszli natomiast badacze z Hart Research Associates na podstawie internetowej ankiety przeprowadzonej wśród 818 panów. W skrócie sprowadza się to do tego, że o ile żony powinny być atrakcyjne fizyczne, córki już niekoniecznie, za to córki powinny być niezależne, a życiowe wybranki nieszczególnie! Wymarzone cechy córki to silna osobowość i inteligencja. Idealna żona jest co prawda inteligentna, ale też słodka, opiekuńcza i ładna...

Kandydatka na matkę, jaka powinna być? Kandydatka na matkę, jaka powinna być? fot: pexels.com

Dobra matka

Mężczyźni najczęściej wiążą się na stałe z kobietami, które - ich zdaniem - będą dobrymi matkami.  Potwierdziło to 90 proc. mężczyzn w badaniu przeprowadzonym przez amerykański instytut badawczy Pew Research Center.  Nawet jeśli on w początkowym etapie znajomości nie jest gotowy na zostanie ojcem, podświadomie ocenia, czy interesująca go kobieta nadaje się na matkę i czy będzie potrafiła dobrze opiekować się dziećmi.

Nieco światła na to, jakich kobiet szukają Polacy rzuca za to badanie przeprowadzone przez TNS. Najbardziej atrakcyjny atrybut kobiety to chęć posiadania potomstwa z danym mężczyzną -  to najczęściej udzielana odpowiedź. Nasi rodacy lubią kobiety, które są opiekuńcze,  pozwalają zapraszać się na randki, nie zmieniają często partnerów, nie nadużywają alkoholu i nie przeklinają. Dobrze też,  gdyby nie określały się jako feministki - tego nie akceptuje aż 83 proc. ankietowanych.  Ideałem Polaka, jak wynika z tego badania, nie jest więc niezależna i postępowa kobieta o silnej osobowości, tylko spokojna i uległa żona.

Empatia ważniejsza od miłości Empatia ważniejsza od miłości fot: pexels.com

Miłość nie jest najważniejsza

W ramach ankiety przygotowanej przez serwis randkowy Match.com panowie stwierdzili, że małżeństwo nie musi być oparte na miłości. Mężczyźni są pragmatyczni, szukają towarzyszki, z którą będą mogli miło spędzać czas po pracy, kobiety, która będzie dbać o dom i dzieci. Stwierdzili też, że ważniejsze od urody jest to, by kobieta była partnerką na życie, a nie przelotną znajomością.

W rankingu pożądanych cech u partnerki na życie, mężczyźni wysoko oceniają empatię -  odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle. Zdolność współodczuwania i wrażliwość na zmiany nastroju jest odbierana przez panów jako oznaka przyjaznej osobowości i wskazówka, że z taką  kobietą życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Mężczyźni czują, że empatyczna kobieta będzie dla nich większym oparciem i będzie lepszą matką dla ich przyszłych dzieci.

Śmiej się z jego żartów Śmiej się z jego żartów fot: pexels.com

Zabawna? Nie bardziej ode mnie!

Poczucie humoru u potencjalnej żony jest ważne, ale przede wszystkim w tym sensie, że będzie śmiała się z żartów swojego ukochanego -  wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Miami (USA). Mężczyźnie nieszczególnie zależy na tym, by to ona była zabawna, dużo bardziej pociąga go kobieta, która uważa, że to on jest dowcipny. Liana Hone, autorka badania, wyjaśnia to biologią: umiejętność mówienia zabawnych rzeczy oznacza, że sprawnie posługujemy się językiem, a to z kolei wskazuje na inteligencję, czyli cechę, którą chcielibyśmy widzieć u swoich dzieci.

To także może cię zainteresować:

Dlaczego kobiety naprawdę uprawiają seks? 'Bo mi go żal' [PRAWDZIWE POWODY]

11 typów skoków w bok - dlaczego zdradzamy? 'Czasem zdrada pomaga utrzymać małżeństwo'

W łóżku milczeć, podczas seksu oralnego popijać wódkę z miętą. Najgorsze seksualne rady ostatnich 110 lat

Więcej o:
Copyright © Agora SA