"Mamo, chcę lizaka". Pediatra: Ustal, że nie kupujecie cukierków przy kasie. 7 sposobów jak skutecznie powiedzieć "NIE"

- Spróbujcie postawić się w sytuacji dzieci. Są bombardowane reklamami i kuszone atrakcyjnymi opakowaniami, które znajdują się w sklepach na wysokości ich oczu - czytamy w książce "Mały Smakosz". Dzieci tyją na potęgę - to fakt. Nie dawaj słodyczy. Mów "NIE". Jak? Podajemy 7 sposobów.
Nie ulegaj dziecku i nie dawaj słodyczy, kiedy o nie prosi. Naucz się mówić 'NIE' Nie ulegaj dziecku i nie dawaj słodyczy, kiedy o nie prosi. Naucz się mówić 'NIE' fot: pexels.com

Odmowa nie musi powodować przykrych uczuć

Spójrzmy prawdzie w oczy - zakupy w sklepie spożywczym z dziećmi to wyzwanie. Dzieci szybko robią się zmęczone, głodne i znudzone, kiedy ciągniemy je za sobą przez wszystkie sklepowe alejki. Jeśli dodamy do tego pokusę, by wyciągnąć rękę w stronę bardzo atrakcyjnych, lecz niezdrowych produktów wysoko przetworzonych, otrzymamy gotową mieszankę wybuchową

 - piszą w książce "Mały Smakosz. Jak wychować dziecko, by jadło chętnie i zdrowo" pediatra Nimali Fernando i terapeutka zaburzeń żywienia Melanie Potock.

I dodają:

W ekstremalnych sytuacjach łatwo się poddać i w końcu ulec dziecku. Spróbujcie zatem wypracować sobie kilka sposobów, jak powiedzieć "nie", kiedy dziecko wysuwa żądania, których nie chcecie spełnić. Pamiętajcie, że waszym celem jest wychowanie dzieci, które jedzą zdrowo i wiedzą, co jest dla nich dobre. Odmowa nie musi powodować przykrych uczuć.

Można to zrobić w ciepły sposób, pełen miłości i empatii. Wasz sprzeciw może być również dla dzieci lekcją zdrowego odżywiania.

Jak zachować się w sklepie, kiedy dziecko prosi o lizaka czy cukierki? Jak wytłumaczyć kilkulatkowi, że kolorowe i kuszące opakowania cukierków nie są dobre dla zdrowia? Jak mówić skutecznie "nie" i przy tym nie powodować płaczu dziecka czy kłótni?

Nimali Fernando i Melanie Potock w książce "Mały Smakosz" podają 7 sposobów jak skutecznie odmówić i powiedzieć "NIE".

Zaproponuj coś w zamian za produkt, którego domaga się dziecko. Zaproponuj coś w zamian za produkt, którego domaga się dziecko. fot:pexels.ocm

"Pokazać ci informacje na etykiecie?"

1. Mów "NIE" z empatią

Zaproponuj coś w zamian za produkt, którego domaga się dziecko. Możesz na przykład powiedzieć: Te ciasteczka ładnie wyglądają, ale ja mam przepis na bardzo podobne, które będą znacznie zdrowsze. Może upieczemy je razem?

2. Mów "NIE" świadomie

Wyjaśnij dziecku, dlaczego odmawiasz, ale zrób to w taki sposób, żeby była to dla niego ważna lekcja. Możesz na przykład powiedzieć: Nie kupujemy takich przekąsek owocowych, ponieważ zawierają sztuczne barwniki, którym zawdzięczają takie żywe kolory. Niektórzy ludzie bardzo źle się czują po zjedzeniu tych barwników. Pokazać ci informacje na etykiecie? Dziecko powinno wówczas zrozumieć, że masz rozsądny powód, żeby powiedzieć "nie" i że wynika to z troski o jego dobro.

Przykro mi, mamusia nie kupuje słodyczy przy kasie Przykro mi, mamusia nie kupuje słodyczy przy kasie fot: pexels.com

"Przykro mi, mamusia nie kupuje słodyczy przy kasie"

3. Mów "NIE" proaktywnie

Zaplanuj robienie zakupów po posiłku. Głodne dzieci (i rodzice) chodząc po sklepowych alejkach, znacznie łatwiej ulegają presji i pokusie niezdrowych przekąsek i przysmaków. Wykaż inicjatywę i róbcie zakupy tylko wtedy, kiedy wszyscy jesteście najedzeni.

4. Mów "NIE" konsekwentnie

Jak najwcześniej stwórz żelazne zasady, a unikniesz w ten sposób częstego powtarzania "nie". Na przykład ustal, że nie kupujecie cukierków przy kasie. Jeśli zasada będzie jasna, nie będziesz toczyć z dzieckiem batalii za każdym razem, kiedy robicie zakupy. Na początku wymaga to wielokrotnego powtarzania: Przykro mi, mamusia nie kupuje słodyczy przy kasie. Jednak po kilku próbach dzieci zrozumieją to, co chcesz im przekazać. Konsekwentne postępowanie w takich sytuacjach nie jest łatwe (zwłaszcza przy napadach złości), ale wystarczy odmówić kilka razy, a zasada zostaje raz na zawsze ustalona. Działa to również w drugą stronę - wystarczy, że ustąpisz zaledwie kilka razy, a twoje dziecko nigdy nie przestanie prosić cię o kupienie cukierków.

Przygotuj listę zakupów i ściśle się jej trzymaj! Przygotuj listę zakupów i ściśle się jej trzymaj! fot:pexels.com

Zakupy rozpocznij od ustalenia zasady

5. Mów "NIE" z radością

Możesz czasem sprawić dziecku drobną przyjemność. Jeśli kupienie od czasu do czasu niewielkiego drobiazgu (ale nie jedzenia) oznacza, że w zamian będziesz mógł podczas zakupów spokojnie załadować wózek zdrowym, pełnowartościowym jedzeniem, traktuj to jako dopuszczalne odstępstwo (i swoje małe zwycięstwo). W nagrodę za bycie dobrym pomocnikiem podczas zakupów możesz zaoferować dziecku wspólne spędzenie czasu lub prawo do korzystania ze szczególnych przywilejów w określonym zakresie

6. Mów "NIE" odważnie

Przygotuj listę zakupów i ściśle się jej trzymaj! Zakupy rozpocznij od ustalenia zasady, że kupujecie tylko to, co jest na liście. Zrobienie listy oszczędza dużo czasu (i pieniędzy). Zajmij dziecko podczas zakupów, prosząc na przykład, żeby szukało produktów z listy, których wam jeszcze brakuje. Dla dziecka, które nie umie czytać, dodatkową atrakcją mogą być wymyślane przez ciebie wskazówki: Znajdź okrągły owoc ze skórką, którą można obrać. Będziesz zaskoczony, jak wiele różnych owoców znajdzie i ochoczo włoży do wózka z zakupami!

Poświęć czas, aby nauczyć swoje dziecko, jak rozpoznać niezdrową żywność. Poświęć czas, aby nauczyć swoje dziecko, jak rozpoznać niezdrową żywność. fot:pexels.com

Sprawdzajcie, jakie są trzy pierwsze składniki

7. Mów "NIE" cierpliwie

Poświęć czas, aby nauczyć swoje dziecko, jak rozpoznać niezdrową żywność. To idealny pomysł dla dziecka, które uczy się czytać - możesz mu wytłumaczyć, jak zrozumieć, co jest napisane na etykiecie. Zademonstruj dziecku, że patrząc na przód opakowania, można łatwo odnieść wrażenie, że produkt jest zdrowy, ale informacje na temat jego składników i wartości odżywczej wskazują coś przeciwnego. Sprawdzajcie, jakie są trzy pierwsze składniki. W ten sposób dowiecie się, co naprawdę znajduje się w opakowaniu. Naucz dzieci eliminować produkty, które zawierają duże ilości syropu glukozowo-fruktozowego, barwników spożywczych oraz innych niezdrowych składników. W ten sposób setki wysoko przetworzonych produktów nie wylądują w waszych koszykach.

Autorkami tekstu są:

Dr Nimali Fernando: lekarka, specjalistka z zakresu organizacji zdrowia publicznego, rozwoju dzieci i żywienia. Stworzyła projekt non-profit pod nazwą Doctor Yum Project (Projekt dr Mniam). Członkini Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Wasza pediatra urzędująca w kuchni!

Melanie Potock: logopeda, prelegentka wielu międzynarodowych konferencji na temat zaburzeń karmienia u dzieci. Swoimi poradami dzieli się w różnych publikacjach, m.in. w czasopiśmie dla rodziców "Parents". Specjalistka od małych fanów wybiórczego jedzenia.

Mały Smakosz
fot: materiały prasowe

W książce "Mały Smakosz. Jak wychować dziecko, by jadło chętnie i zdrowo" znajdziecie między innymi:
. porady żywieniowe dostosowane do każdego etapu rozwoju dziecka,
. prawdziwe historie rodziców i dzieci, którym pomogły autorki,
. informacje na temat funkcjonowania zmysłów, zachowań trudnych podczas posiłków, wprowadzania pokarmów stałych, metody BLW, kubków niekapków itd.

Książka "Mały smakosz" to jeden z poradników serii Biblioteka Troskliwych Rodziców, kolekcji książek wydawanych przez miesięcznika "Dziecko".

Pozostałe tytuły serii Biblioteka Troskliwych Rodziców to:

"Ciąża z klasą. Fachowy przewodnik po ciąży, porodzie i całej reszcie",

"Spokojny sen. Przewodnik dla rodziców niemowląt i małych dzieci",

"Karmienie piersią. Siedem naturalnych prawd"

"Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci"

Powinno cię również zainteresować: Dajesz w gniewie klapsy? Psycholog: 'Niszczysz to, co robisz dobrze'. 13 metod panowania nad złością

Więcej o: