1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Oryginalne przedszkola i żłobki

Czym może wyróżniać się przedszkole? Ofertą, nazwą, proponowaną dietą, a nawet godzinami otwarcia! Oto nasza lista oryginalnych i nietypowych placówek.

żłobek muzyczny

Wszystkie dzieci są muzykalne - ta myśl przyświeca założycielce warszawskiego żłobka muzycznego Lalilu. Na zdjęciu widać podopiecznych tego miejsca, tutaj już dwuletnie dzieci mogą uczyć się gry na skrzypcach metodą Suzuki! Zajęcia oparte są na nowatorskiej metodzie umuzykalnienia prof. E. E. Gordona, która, jak czytamy na stronie internetowej Lalilu, "regularnie stosowana u małych dzieci do lat 3 wykształca słuch i wrażliwość muzyczną, inteligencję językową i pozytywnie wpływa na osobowość dziecka". Nowoczesne metody pracy nad umuzykalnianiem najmłodszych są wizytówką tego miejsca,  nawet lekcje angielskiego odbywają się tutaj w formie zajęć muzyczno-ruchowych, zgodnie  z programem "Musical Baby". Wyjątkowe jest również to, że wrażliwość muzyczna idzie tu w parze z dużą estetyką otoczenia. Wydawałoby się, że w temacie klubów malucha niewiele można już wymyślić, ale taki żłobek muzyczny to naprawdę interesująca opcja!

Lalilu:

lalilu.pl

przedszkole dla geniuszy

Jeśli mózg dziecka rozwija się najlepiej do 6 roku życia, jak twierdzą twórcy programu MyVinci 2010, to właśnie ten okres decyduje o tym, czy dziecko odniesie życiowy sukces. Ten oryginalny program nauczania, stworzony przez naukowców zrzeszonych w Global Advanced Research Center (GARC) w Wielkiej Brytanii, zakłada, że każde dziecko jest geniuszem, a zadaniem nauczyciela jest pomóc mu rozwijać naturalne predyspozycje. Pierwsze przedszkole w Polsce, które stosuje program MyVinci 2010, pod czujnym okiem brytyjskiej placówki-matki, jest warszawskie prywatne przedszkole językowe British International Academy - Kids. Dzieci bawią się przez zabawę, zajęcia prowadzone są w pięciu różnych językach, a ściany zdobią portrety Wielkich tego świata: są tu m.in. da Vinci, Chełmoński i Einstein. W toalecie mózg dziecka także może się rozwijać, np. kiedy patrzy ono na zawieszoną tam tablicę Mendelejewa.

z ekologią za pan brat

Polacy stają się coraz bardziej świadomi w kwestiach ochrony środowiska i zdrowego odżywiania, nic więc dziwnego, że w naszym kraju powstaje coraz więcej przedszkoli oferujących ekologiczną żywność lub stawiających na edukację dzieci w duchu poszanowania naszej planety. Eko jest trendy! Jednym z takich przedszkoli jest łódzki Ekoludek - prywatne przedszkole i Klub Malucha. Misją przedszkola jest - jak głosi strona internetowa placówki - "promowanie wartości oraz kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i ich rodzin". Edukacja proekologiczna jest tu wpisana w rozkład zajęć podstawowych, a dzieci zapoznają się z naturą opiekując się roślinami i zwierzętami.

architektoniczne cuda

Przedszkole to cztery ściany, sufit i podłoga, prawda? A jednak może być całkiem wyjątkowo i oryginalnie! Przykładem budynku przedszkolnego, który wyróżnia się architekturą jest siedziba American  School of Wrocław - przedszkole dla dzieci od 6 miesiąca życia do 6 lat. Ta interesująca bryła to przebudowa typowego "domu-kostki" z czasów PRL-u, autorstwa projektantów z biura Group-Arch. Duże przeszklone ściany i ascetyczna forma elewacji, uzupełnione są kolorowymi wnętrzami, podkreślającymi użytkowy charakter budynku.

American School of Wrocław:

asw.org.pl

Innym przykładem zachwycającej architekturą placówki dla najmłodszych jest warszawskie przedszkole Króla Maciusia I (patrz: główne zdjęcie). Współczesny wygląd zawdzięcza ono gotowym modułom, z których zostało zbudowane. Projekt powstał w  pracowni Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Bardzo ciekawym przykładem nietypowego rozwiązania architektonicznego jest również plac zabaw na dachu, jak w przedszkolu w Daleszycach (woj. świętokrzyskie). Robi wrażenie!

Sala w American School of Wrocławhttp://www.asw.org.pl:

mali wegetarianie i alergicy

Podobno alergia jest choroba cywilizacyjną. Chyba wszyscy znamy przynajmniej jedno dziecko, które cierpi na jakiś rodzaj alergii pokarmowej. Przedszkola uwzględniają potrzeby małych alergików, a nad tym, żeby dziecko nie dostawało szkodliwych produktów czuwają m.in. wychowawcy. Są jednak przedszkola, które specjalizują się w żywieniu dzieci alergicznych oraz tych, które mają nietypowe diety. Znalezienie placówki, która przychylnym okiem patrzy na małych wegetarian nie jest już niewykonalne, przynajmniej w większych miastach. W Warszawie działa nawet przedszkole wegańskie. Jadłospis w "Przyjaciołach Żyrafy" składa się wyłącznie z dań bezmięsnych, beznabiałowych i bezjajecznych, a nad jakością potraw czuwa pani Katarzyna Malec, która sama od lat jest weganką, tak jak jej córka uczęszczająca do tego przedszkola. Poza tym w żyrafiej kuchni przygotowuje się też posiłki dla dzieci ze wszelakimi alergiami i tych na diecie bezglutenowej.

Przedszkola Montessori i waldorfskie

Coraz bardziej popularne wśród Polaków są alternatywne metody opieki nad dziećmi, szczególnie koncepcje stworzone przez Marię Montessori oraz Rudolfa Stainera (pedagogika waldorfska). Dobrym przykładem jest tu Niepubliczne Przedszkole Waldorfskie z Warszawy, prowadzone przez Towarzystwo Rozwoju Pedagogiki Rudolfa Steinera. W myśl filozofii waldorfskiej wychowanie jest sztuką, która odbywa się na zasadzie naśladowania. Metody i treści nauczania zmieniają się wraz z potrzebami dziecka. Ogromną rolę pełnią tu rodzice i wychowawcy, wszyscy są czynnie zaangażowani w życie placówki. Ważna jest myśl ekologiczna, rozwój osobowości, kreatywności i wiedzy dziecka. Z kolei w placówkach Montessori dużą wagę przykłada się do nienarzucania się dziecku w jego dążeniu do zdobywania wiedzy: to ono decyduje kiedy i czego będzie się uczyć, a nauczyciel ma jedynie stworzyć odpowiednie ku temu warunki, raczej obserwując i ułatwiając niż przeszkadzając nadmierną ingerencją. W obu typach placówek dzieci uczą się w mieszanych wiekowo grupach.

całodobowe

Coś, co nie śniło się naszym rodzicom, czyli przedszkole całodobowe, działa w kilku polskich miastach, m.in. w Krakowie (Lalkowo) i we Wrocławiu (Smerfowa Załoga). W gruncie rzeczy to  zwyczajne placówki, tyle że dłużej otwarte, a opcja przenocowania dziecka nie wchodzi w zakres codziennego planu dnia, a jest jedynie dodatkowo płatną opcją. Nie są to -wbrew temu, co mogłoby się wydawać - przedszkola z internatem, a raczej miejsca, które w razie potrzeby oferują opiekę nad dzieckiem także nocą.  

Więcej o:
Komentarze (6)
Oryginalne przedszkola i żłobki
Zaloguj się
 • przedszkolewatercolormarina

  Oceniono 3 razy 3

  Global Advanced Research Center (GARC) - rok temu próbowałam zweryfikować tą organizację. Na konkretnie zadawane pytania słyszeliśmy lakoniczne odpowiedzi pisane słabym językiem angielskim. Pytaliśmy Anglików co wiedzą na temat tej organizacji? Trudno uzyskać konkretne i wiarygodne informacje. Za program MyVinci wyceniony oficjalnie na 100 000 funtów można także zapłacić 1000 funtów. Program opisany kwieciście, ale czy jest dla geniuszy, to rzecz dobrego marketingu. Tutaj pracuje wyobraźnia Rodziców, gdyż bardzo chcemy wierzyć, że "genialne przedszkole" to w przyszłości genialne dziecko. Jedno jest pewne, warto otwierać drzwi edukacji jak najszerzej. Dla mnie to ciekawostka oparta na metodach programowania neurolingwistycznego czy medytacji dynamicznej. Wszystko można...naprawdę wszystko....zwłaszcza jak bardzo się chce.

 • Karolina Lubczyk

  0

  Oryginalne przedszkole, to moim zdaniem Przedszkole Primrose w Warszawie, które jest dwujęzycznego i ma swojego native speakera

 • haniaotto

  0

  extra pomysł. moja córka chodzi do Pomarańczowej Ciuchci i też jest tam sporo zajęć dodatkowych - muzycznych, manualnych, sportowych a nawet naukowych. Świetna sprawa

 • brzdaciq

  0

  żłobek muzyczny? Coś wspaniałego! Bardzo podobają mi się inne podejścia do dzieci i dążenie do tego, by wyzwalać hobby i pielęgnować zdolności a nie tworzyć takie same dzieci, które później nie wiedzą co chcą, co lubią i tak dalej. U nas w Poznaniu jest na przykład żłobek Wesołe Koziołki, (wesolekoziolki.pl) według filozofii Marii Montessori, też bardzo ciekawy :) Oby tak dalej!

 • Magda Gral

  0

  Mam na imię Magda i jestem studentką Pedagogium w Warszawie. Aktualnie pisze pracę magisterska na temat przedszkoli steinerowskich. Do zakończenia pracy brakuje mi jeszcze paru odpowiedzi. Bardzo proszę o pomoc w uzupełnieniu ankiet. Ankieta skierowana jest do rodziców i ma 13 pytań. Z góry dziękuję za chęci i pomoc 
  moje-ankiety.pl/respond-67525.html

 • karolina80wawa

  Oceniono 2 razy 0

  Przedszkole muzyczne super!
  Jak muzyka, to musi też być plastyka, a jeszcze lepiej jak malarstwo.
  Moje dziecko chodzi do przedszkola na Wilanowie, które śmiało mogę powiedzieć, że jest oryginalne, ponieważ organizuje dla dzieci zajęcia z malarstwa. Ciężko opowiadać o malarstwie, lepiej je zobaczyć:
  www.sjaksztuka.pl/index.php/dziecko-w-swiecie-sztuki-wesole-kubusie/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX