Kobiecy plan: najpierw imprezy, awans i podróże, potem dziecko

Nic dziwnego, że coraz później decydujemy się na dzieci - według badań zanim zostaniemy matkami chcemy wiele osiągnąć. Co znalazło się na liście punktów do odhaczenia przed ciążą?
matka praca matka praca Fot. Shutterstock

Pomoc przy dziecku

Współczesne kobiety mają bardzo sprecyzowane plany dotyczącego tego, co chcą osiągnąć zanim zostaną matkami - wynika z badania przeprowadzonego wśród tysiąca Brytyjek, na zlecenie firmy OvuSense.

Listę 25 punktów, które panie chciałyby mieć za sobą przed zajściem w ciążę, zamykają kwestie związane z pomocą przy dziecku. I tak, ankietowane kobiety stwierdziły, że najpierw chciałyby zarabiać tyle, żeby było je stać na opiekunkę dla dziecka, kiedy ono się urodzi, a jeszcze lepiej byłoby, gdyby udało im się przeprowadzić bliżej własnych rodziców.

Nam wydaje się, że lista życzeń Brytyjek jest całkiem uniwersalna i że odnajdują się w niej także Polki. A co Wy sądzicie? Sprawdźcie.

Kształcenie kluczem do sukcesu Kształcenie kluczem do sukcesu Fot. Shutterstock

Kariera

Kobiety są przekonane, że przed założeniem rodziny powinny osiągnąć sukces zawodowy, który pozwoli im na stabilizację i zapewnienie dziecku odpowiednich warunków finansowych. Co do wysokości pensji zdania są podzielone - najwięcej pań chciałoby zarabiać 30 tys. funtów rocznie (miejsce 14.), następnie 40 tys. (miejsce 20.), a nawet powyżej 50 tys. (miejsce 20.). Aż trzy punkty na liście (15-17) dotyczą awansów w pracy (np. dojście do kierowniczego stanowiska), wiele pań (miejsce 18.) chciałoby także założyć własny biznes.

imprezowe życie imprezowe życie Fot. Shutterstock

Imprezowe życie

Młode Brytyjki przyznały także, że najpierw chciałyby się wyszaleć i o dziecku pomyślą dopiero, kiedy będą gotowe pożegnać się ze swoim imprezowym życiem (17 proc. odpowiedzi). Przyznały także, że przed ciążą będą musiały ograniczyć ilość alkoholu, który spożywają.

NIE - Bilet w daleką podróż
Przy obecnych promocjach w liniach lotniczych upolowanie dla mamy wycieczki do Paryża albo Mediolanu w dwie strony za 150 zł naprawdę kusi. Problem pojawi się, jeśli zupełnie nie trafimy z datą. Zwłaszcza, że tanie linie lotnicze nie przyjmują zwrotów. NIE - Bilet w daleką podróż Przy obecnych promocjach w liniach lotniczych upolowanie dla mamy wycieczki do Paryża albo Mediolanu w dwie strony za 150 zł naprawdę kusi. Problem pojawi się, jeśli zupełnie nie trafimy z datą. Zwłaszcza, że tanie linie lotnicze nie przyjmują zwrotów. Fot. Shutterstock

Podróże

W pierwszej dziesiątce rzeczy do przeżycia przed macierzyństwem znalazły się także doświadczenia związane z podróżowaniem: na 4. miejscu po prostu pragnienie, żeby zwiedzić wiele miejsc zanim zajdą w ciążę, a na 8. pojechanie na wyjątkowe, niepowtarzalne wakacje.

ukończenie studiów ukończenie studiów Fot. Shutterstock

Wykształcenie

Plany przedprokreacyjne kobiet dotyczą także wykształcenia - 6. miejsce na liście zarezerwowane jest dla studiów wyższych oraz różnego rodzaju kwalifikacji zawodowych. Jeśli o naukę chodzi, marzenia dotyczą także... prowadzenia samochodu: na 9. miejscu znalazł się zdany egzamin na prawo jazdy (a skoro o tym mowa - miejsce 10. to kupno fajnego samochodu).

kobieta pieniądze kobieta pieniądze Fot. Shutterstock

Finanse

Nie chodzi tylko o podwyżkę, paniom zależy też na tym, żeby spłacić długi, w tym pożyczki studenckie i żeby mieć oszczędności (idealnie byłoby, zdaniem Brytyjek, odłożyć 10 tys. funtów).

kobieta w ogrodzie kobieta w ogrodzie Fot. Shutterstock

Własny kąt

Zanim zostaniemy matkami, chcemy mieć też własny dom - to ważna potrzeba, bo zajmuje drugie miejsce. Nieco niżej (7. miejsce) jest własny ogród, w którym dzieci mogłyby się bawić na świeżym powietrzu.

ślub ślub Fot. Shutterstock

Mąż!

Z tej listy wyraźnie wynika, że panie pragną, żeby dziecko przyszło na świat, kiedy one będą już ustatkowane, emocjonalnie dojrzałe (3. miejsce), a ich sytuacja finansowo-zawodowa będzie stabilna.

Pierwsze miejsce jest jednak nadal bardzo tradycyjne i konserwatywne: dziecko tak, ale najpierw ślub. To na pewno uspokoi tych, którzy obawiają się, że współczesne kobiety za bardzo różnią się od swoich matek i babek...

Więcej o: