Rzadko je nadajemy dzieciom, a szkoda. Piękne, tradycyjne, zapomniane imiona. Niektórym wróżymy wielki powrót!

Imienna moda zmienia się średnio co 20-30 lat. Teraz mamy zatrzęsienie Franków, Antków, Julek i Maj, a prawie zero małych Bogusiów, Sławków, Marylek i Miłek. Może pora do tych imion wrócić?
Imię słowiańskie dla chłopca? Imię słowiańskie dla chłopca? fot: jb

Rzadko je nadajemy dzieciom, a szkoda. Piękne, tradycyjne, zapomniane imiona. Niektórym wróżymy wielki powrót!

Imienna moda zmienia się średnio co 20-30 lat. Teraz mamy zatrzęsienie Franków, Antków, Julek i Maj, a prawie zero małych Bogusiów, Sławków, Marylek i Miłek. Może pora do tych imion wrócić?

Przyjrzeliśmy się najczęściej nadawanym w Polsce imionom męskim i żeńskim w ostatnich stu latach. Widać wyraźnie, że mniej więcej co 20-30 lat zmieniają się trendy w nadawaniu imion. Dla przykładu, dziewczynce urodzonej w latach 50-tych bardzo chętnie nadawano imię Grażyna. Dzisiaj praktycznie nie ma małych Grażynek.

W pokoleniu urodzonym w latach dwudziestych i trzydziestych minionego wieku modne były imiona takie jak: Kazimierz, Józef, Zdzisław, Zbigniew, Tadeusz, Danuta, Janina, Helena, Maria. 

Pokolenie powojenne to często ludzie o imionach: Jerzy, Janusz, Andrzej, Jan, Stanisław, Grażyna, Krystyna, Elżbieta, Teresa.

Dzisiejsi 30- i 40-latkowie bardzo często noszą imiona: Tomasz, Piotr, Krzysztof, Marcin, Agnieszka, Anna, Katarzyna, Małgorzata.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zestawienie najczęściej i najrzadziej nadawanych imion w Polsce w 2016 roku. Przeglądając je można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach niewiele się zmienia - wciąż popularnością cieszą się te same imiona, zmienia się jedynie ich miejsce w rankingu. Od lat najczęściej nadawane imiona dla chłopców to Jakub, Antoni, Szymon. Dla dziewczynek najczęściej rodzice wybierają imiona: Zuzanna, Julia, Lena.

Każde pokolenie ma swoje ulubione i najczęściej nadawane imiona. Jednak nie wszyscy lubią być jednymi z wielu. Na szczęście, oprócz tych najpopularniejszych, najczęściej nadawanych imion, jest cała lista pięknych imion, które są nadawane w Polsce od wieków, ale nie wpisują się w panujące trendy.

Wybraliśmy subiektywnie po 20 imion męskich i żeńskich, które są przez rodziców zapomniane lub bardzo rzadko wybierane dla dzieci. Niektórym z nich wróżymy wielki powrót!

Zaczynamy od imion słowiańskich >>>

Dawne imiona staropolskie wracają do łask Dawne imiona staropolskie wracają do łask fot: jb

Męskie imiona słowiańskie

Imiona słowiańskie, w przeciwieństwie do np. imion o pochodzeniu hebrajskim (jak najczęściej nadawane dzisiaj Jakub i Szymon), wywodzą się z przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej. Należą do nich rdzenne polskie imiona, tj. imiona utworzone ze słów używanych w języku staropolskim.

Poniżej proponujemy listę staropolskich, nieco zapomnianych przez współczesność imion dla chłopca i przy okazji wyjaśniamy, co oznaczają:

1. Bogdan - od członu "bog", czyli los, dola, szczęście. To również imiona: Bogusław, Bogumił. w 2016 roku 24 chłopców w całej Polsce otrzymało imię Bogdan.

2. Jaromir  - od członu "jar", czyli mocny, silny, krzepki, od "jar" utworzono też imię Jarosław. W 2016 r. imię Jaromir nadano 10 razy.

3. Mirosław - od "mir", czyli pokój, spokój, dobro.

4. Radomir - od członu "rad", czyli być zadowolonym, także: troszczyć się, udzielać rady, od członu "rad" pochodzi również imię Radosław. W 2016 ro. imię Radomir otrzymało 8 chłopców.

5. Sławomir - od członu "sław", czyli sława. Do tej rodziny imion należą również: Sławobor, Gościsław, Jarosław, Stanisław.

6. Sobiesław - od członu "sobie", czyli sobie.

7. Sambor - od członu "bor", czyli walka, w zeszłym roku 23 chłopców otrzymało imię Sambor.

8. Witosław - od członu "wit", czyli pan, władca. Od "wit" pochodzi również imię Siemowit.

9.  Włodzimierz - od członu "włod", czyli władać, panować.

10. Wojciech - od członu "woj", czyli wojownik.

Staropolskie imiona żeńskie Staropolskie imiona żeńskie fot: jb

Żeńskie imiona słowiańskie

Słowiańskie imiona kobiece zwykle tworzono dodając końcówkę -a do imienia męskiego, np: Stanisława, Mirosława. Znane są też imiona żeńskie, których męskie odpowiedniki nie zostały znalezione w średniowiecznych dokumentach, np: Dobromiła, Ludomiła.

Spośród 120 imion żeńskich używanych w języku staropolskim wybraliśmy 10 naszym zdaniem najpiękniejszych, które z roku na rok zyskują na popularności. Przyglądając się liście najczęściej i najrzadziej nadanych imion żeńskich w Polsce opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji widać wyraźny trend powrotu do słowiańskich imion żeńskich. 

1. Bogna - w 2016 roku aż 38 dziewczynek otrzymało to imię

2. Dąbrówka

3. Dobrawa - 41 dziewczynek urodzonych w 2016 nosi to imię

4. Dobrosława - 31 dziewczynek otrzymało to imię w 2016 r. 

5. Ludmiła - to imię w minionym roku nadano 10 razy

6. Miłosława - to imię w 2016 nadano 5 razy

7. Nawojka

8. Sława

9. Tomira

10. Witosława

Ciekawe imię męskie Ciekawe imię męskie fot: jb

Znane i rzadko nadawane. 10 męskich imion indoeuropejskich wartych uwagi

W 2016 roku ponad 9 tys. chłopców otrzymało imię Antoni, a imion z tradycjami jest przecież więcej. Spośród najrzadziej nadawanych imion męskich w ostatnich latach wybraliśmy te, które brzmią swojsko i znajomo, a nie są jeszcze wyeksploatowane.

1. Hieronim - w 2016 r. nadano to imię 9 razy

2. Wawrzyniec - 11 chłopców urodzonych w 2016 nosi to imię

3. Lew - 13 chłopców z 2016 roku nosi to imię

4. Zachary - tylko 19 chłopców w 2016 r. otrzymało to imię

5. Zygmunt - 21 razy w 2016 r. wybrano dla dziecko imię Zygmunt

6. Czesław - 25 chłopców z 2016 roku nosi to imię

7. Wit - 26 nadań w 2016 r.

8. Ireneusz - to imię w minionym roku wybrano dla syna 27 razy

9. Leszek - 35 chłopców urodzonych w 2016 r. nosi to imię

10. Miron - temu imieniu wróżymy karierę. Zostało wybrane dla chłopca w 2016 r. 39 razy.

Imię dla córki Imię dla córki fot: jb

Znane i rzadko nadawane. 10 żeńskich imion indoeuropejskich wartych uwagi

Od kilku lat najpopularniejsze imiona dla dziewczynki to: Zuzanna, Julia, Maja, Lena. Jeśli poszukujecie dla córki oryginalnego imienia, być możne warto zastanowić się nad imionami rzadko nadawanymi, a obecnymi w naszym kręgu kulturowym od wieków. To np:

1. Ligia - tylko 7 dziewczynek w 2016 roku otrzymało to imię

2. Lukrecja - w zeszłym roku nadane 11 razy

3. Eleonora - 14 dziewczynek urodzonych w 2016 otrzymało to imię

4. Nadzieja - to imię w zeszłym roku rodzice wybrali dla córek 14 razy

5. Halszka - wśród dzieci urodzonych w 2016 r. jest 14 dziewczynek o tym imieniu

6. Kira - 18 dziewczynek w 2016 r. otrzymało imię Kira

7. Maryla - 19 razy to imię wybrano dla dziewczynki w 2016 r.

8. Mira - wśród dzieci urodzonych w 2016 r. jest 26 Mir

9. Jana - Imię Jana nosi 35 dziewczynek urodzonych w 2016 r.

10. Honorata - 38 dziewczynek z 2016 r. dumnie nosi to imię

Powinno cię również zainteresować: Klara to idealne imię. Wyjaśniamy dlaczego i podpowiadamy podobne imiona tzw. złotego środka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.