Pierwsze książki możemy kupić maluchom tuż po urodzeniu. Gdy zaczynają widzieć, z zaangażowaniem wodzą wzrokiem za czarno-białymi kartami kontrastowymi. Mają je w ofercie m.in. wydawnictwa Czuczu i Wilga. Duże, ładne obrazki są osobne albo związywane w zestawy. Można je też zawiesić przy łóżeczku, wózku i karuzelce. Wraz z rozwojem dziecka zamieniamy je na bardziej szczegółowe i kolorowe. Dzięki prostym wzorom i kolorystyce dopasowanej do możliwości poznawczych maluchów, zabawa nimi wpływa korzystnie m.in. na kształtowanie się wzroku.
"Liczby" i "Kolory" (wyd. Wilga) to tzw. obracanki. Można je wykorzystywać do nauki pierwszych słów, nadają się także do pracy manualnej - dla maleńkich rączek obracanie taką na przykład biedronką czy tygrysem jest wielkim wyzwaniem i atrakcją.
fot: archiwum prywatne, Ryszard Kozik
Małe tekturowe książeczki o myszkach autorstwa Odile Bailoeuil i Claire Curt ukazujące się nakładem Wydawnictwa Literackiego świetnie sprawdzają się do czytania i do zabawy.
Odile pracuje i mieszka pośród maleńkich, gałgankowych myszek w bajecznych ciuszkach i przedmiocikach, Claire jest fotografką maleńkich myszek, portretów, mody, scenografii, fotografii kulinarnej i przyrody. Wspólnie tworzą bardzo sympatyczne książeczki, wprowadzające najmłodszych czytelników w świat estetyki, smaku i artystycznej jakości. Franciszek boi się spać przy zgaszonym świetle i nigdy nie schodzi sam do piwnicy.
fot: 'Seria książeczek o myszkach, Wydawnictwo Literackie
Świat Roksany to podskoki, wyścigi w workach i jazda na motorze z ulubionym wujkiem Igorem, który zwalnia tylko przed sklepem z zabawkami. Maniek maniakalnie nie cierpi bałaganu i brudnych rzeczy. Agnieszka uwielbia jeść i gotować, a wszystkie jej sny i marzenia dotyczą jedzenia. Urocze zdjęcia myszek i króciutkie teksty z pewnością przypadną dzieciom do gustu.
Na prezent dla nieco starszych dzieci (lub maluchów, ale raczej poza zasięgiem ich rączek) polecamy dwa pop-upy (czyli rozkładane książeczki) wydawnictwa Dwie Siostry.
"W lesie" duetu Anouck Boisrobert i Louis Rigaut to przestrzenna opowieść o pięknie dzikiej przyrody i niszczycielskiej sile człowieka, z optymistyczną pointą.
'W głębinach', wyd. Dwie Siostry, materiały prasowe
"W głębinach oceanu" (tych samych autorów) to opowieść o pięknie podmorskiej przyrody. Wsiadamy na pokład jachtu Oceano i wyruszamy w rejs dookoła świata. Żeglując poznajemy piękny i pasjonujący podwodny świat. Niedużo tekstu, mądry przekaz, bardzo ładne, ruchome ilustracje.
Książkowe oglądanki wspaniale rozwijają wyobraźnię, uczą budowania opowieści, czy kojarzenia związków przyczynowo-skutkowych. "Rok w Krainie Czarów" Macieja Szymanowicza (wyd. ,Nasza Księgarnia) to zaproszenie do rysunkowego spotkania z bajkowymi bohaterami, tymi znanymi wszystkim dzieciom - jak Czerwony Kapturek, czarodziej, wilk, krasnoludki, smok, czy księżniczki, ale też nowymi - Paziem Krotochwilem, istotą o nienagannej elegancji i niewiarygodnym talencie ogrodniczym, Wodnikiem nie z tej ziemi czy Hrabią de von Sal, który przedstawia się jako Największy Mag Świata.
Wędrując przez kolejne strony za każdym razem możemy ułożyć inna opowieść, koncentrując się na innym bohaterze.
"Ludzie" to przede wszystkim rysunkowa opowieść Petera Spiera, pokazująca bogactwo i różnorodność kultur, ras, religii i zwyczajów ludzi żyjących na świecie. Wybitny amerykański ilustrator zabiera małych i dużych czytelników we wspaniałą i pouczającą podróż dookoła świata.
Lubisz rozwiązywać quizy? Sprawdź jak poradzisz sobie w tym: Quiz wiedzy dla długodystansowców: książki naszego dzieciństwa
"Misiowa księga ukrytych rzeczy" to opowieść o misiu, który uwielbia Gwiazdkę. W tym roku chce urządzić idealne przyjęcie, na które zaprosi wszystkich swoich przyjaciół. Ma mnóstwo rzeczy do zrobienia i potrzebuje pomocy - do wybrania i zapakowania prezentów, znalezienia najładniejszej choinki, szukania pyszności w fabryce cukierków. A we wszystkim tym pomagają mu rodzice i dzieci.
Kudłacz i karaluch wyruszają w podróż w czasie. Trafią do krainy dinozaurów i poznają te niezwykłe zwierzęta: olbrzymiego Riochazaura, Trematozaura, który zgubił jajo, roślinożernego Diplodoka, żyjącego w wodzie Plejozaura, Tyranozaura Rexa kłócącego się z Ankylozaurem, latające Archaeopteryxy i wiele, wiele innych. Ta książeczka Emilii Dziubak uczy, bawi i uwodzi wspaniałymi ilustracjami.
Tupcio Chrupcio to mała myszka poznająca świat i uczy się, jak radzić sobie ze sprawami, które spotykają każde dziecko w wieku przedszkolnym. Małym czytelnikom pozwala poczuć, że nie są sami ze swoimi obawami i zaakceptować nadchodzące w ich życiu zmiany. Ale nie tylko za to lubimy Tupcia. Także za to, że jest sympatyczny, miły i wrażliwy.
Tytuł "Święta Tupcia Chrupcia" Elizy Piotrowskiej (wyd. Wilga) świetnie sprawdzi się jako prezent od Mikołaja. O czym jest książka? Zbliża się Boże Narodzenie. Czekając na Świętego Mikołaja, Tupcio musi być lepszy i grzeczniejszy. Podobnie jak inne dzieci, nie zawsze zachowuje się jednak idealnie. Ale jego mama wie, że Boże Narodzenie to dobry moment, aby pomóc mu stać się lepszym.
Pija Lindenbaum świetnie zna dziecięce zabawy i sposób myślenia.Potrafi przełożyć na język dziecięcej wyobraźni nawet najpoważniejsze kwestie. Tak jest również w przypadku książeczki "Pudle i frytki" (wyd. Zakamarki), w której porusza temat migracji. Trzy psy i szczeniak mieszkają na wyspie. Pewnego dnia w ich kraju kończą się wszystkie ziemniaki, woda wysycha, a na dno pustego basenu spada wielki głaz. Psy muszą wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. Po niebezpiecznej podróży przez morze docierają na ląd, gdzie witają ich trzy pudle. Jak przyjmą przybyszy?
To także może cię zainteresować:
Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w ostatnich tygodniach
Każdy był kiedyś dzieckiem, Reksio też! 'Dawno, dawno temu...', czyli pierwsze spotkanie
Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.