Jedziesz na porodówkę? Tylko nie zapomnij zabrać... [WASZE RADY]

O czym powinnyśmy pamiętać pakując przed porodem torbę do szpitala? Mamy zdradzają nam, czego nie zabrały, a później żałowały, że nie mają tego przy sobie!
torba do szpitala torba do szpitala fot. Shutterstock

Ubrania

Lista wyprawki do szpitala - dla mamy i dziecka - to jedna z najczęściej dyskutowanych spraw pod koniec ciąży. Nie ma chyba forum internetowego dla ciężarnych kobiet, na którym nie pojawiłby się wątek dotyczący zawartości torby do szpitala. W ostatniej dyskusji na forum Niemowlę matki dzielą się swoimi doświadczeniami i zdradzają, czego, ku swojemu żalowi, nie miały przy sobie po porodzie.

Część wpisów dotyczyła odzieży. Kobiety zdradzają na przykład, że żałowały, że zabrały do szpitala tylko dwie koszule do karmienia. Forumowiczka angelkochanie napisała: "Jeśli ktoś nie lubi chodzić brudny, z plamami, to powinien mieć z 4 koszule lub piżamy" - internautka argumentuje, że dziecko ulewa, może posikać mamę przy zmianie pieluchy, mleko wycieka z piersi, a to wszystko sprawia, że dwie koszule mogą nie wystarczyć. Jedna z mam żałowała, że nie miała ciepłych skarpetek - rodziła latem, ale stopy po porodzie bardzo jej zmarzły. Ktoś przytacza też historię kobiety, której mąż zapomniał przywieźć jej w dniu wypisu ze szpitala... butów, dlatego w dyskusji pojawiają się głosy, żeby ubiór na wyjście do domu mieć od razu ze sobą. My podpowiadamy, żeby była to luźna, niekrępująca ruchów, odzież, bo niewiele kobiet może po porodzie od razu wskoczyć w swoje przedciążowe dżinsy, nie wspominając już o tym, że ich ciała są często mocno obolałe po porodzie.

kanapki kanapki fot. Shutterstock

Jedzenie

Nie zapomnijcie o przekąskach, a nawet o czymś bardziej konkretnym - radzą internautki. Pory szpitalnych posiłków są dość nietypowe, kolację na przykład jada się między 17-18.00, jeśli więc przyjdzie Ci urodzić później, może się zdarzyć, że na kolejny posiłek będziesz musiała poczekać aż do śniadania. "Jedzenie, jedzenie i jeszcze raz jedzenie" - pisze murwa.kac. Dobrze sprawdzą się kanapki, batony, szczególnie te ze zbożami, nie może też zabraknąć czegoś do picia. Wiele uczestniczek wspomnianej internetowej dyskusji radzi wziąć dużo wody, najlepiej w małych butelkach: "żałowałam, że wzięłam wodę mineralną w zwykłych butelkach 1,5l" - napisała mika8001. Podnoszenie dużej butelki jest nie tylko niewygodne, po porodzie często nie mamy na to po prostu siły.

noworodek noworodek fot. Shutterstock

Rzeczy dla dziecka

Jeśli chodzi o akcesoria dla dziecka, nasze forumowiczki wspominają o tym, że żałowały niezabrania większej liczby pieluszek (zdarza się, że w szpitalach są wydzielane i po prostu ich brakuje), poduszki do karmienia ("Poduszka-rogal do karmienia. Dziecko było cały czas przy piersi, a mi ręce mdlały i w nocy bałam się, że dzidzię upuszczę" - napisała raguska) oraz rękawiczek-niedrapek (świetnie w tej roli sprawdzają się też małe skarpetki).

kobieta książka kobieta książka fot. Shutterstock

Rozrywka

Myślisz, że czas po porodzie to nie jest odpowiedni moment na rozrywkę? Możesz się mylić! Nasze internautki zdradzają, że ich dzieci tak dużo spały w pierwszych dniach, że świeżo upieczonym mamom zdarzało się nudzić. Doradzają więc zabranie ze sobą książki, odtwarzacza mp3 i koniecznie ładowarki do telefonu!

ręczniki ręczniki fot. Shutterstock

Higiena

Wiele kobiet podkreśla, że warto zabrać ze sobą wiele ręczników papierowych. Polecają też podkłady poporodowe, które sprawdzają się jako maty do przewijania, ale także jako zabezpieczenie łóżka przed zabrudzeniem - szpitale często dają jeden, góra dwa, podkłady, a te szybko się brudzą. Jeśli chodzi o ręczniki bawełniane, internautka ichi51e2 radzi, by zabrać takie w ciemnym kolorze, np. czarnym lub bordowym. Mamy podpowiadają też, żeby mieć swoje środki do dezynfekcji ran i higieny krocza po porodzie.

sztućce sztućce fot. Shutterstock

... i inne

Jeśli chodzi o inne rzeczy, o których lepiej nie zapomnieć, internautki wymieniają sztućce i własny kubek. Przydać się może również ściereczka kuchenna. Forumowiczki wspominają także o laktatorze (chociaż zdania są podzielone, niektóre sugerują, że w razie potrzeby można wypożyczyć w szpitalu lub poprosić kogoś o dowiezienie) i o wkładkach laktacyjnych.

Jeśli interesuje Cię pełna lista wyprawki szpitalnej dla Ciebie i dziecka, zapraszamy Cię do pobrania naszego darmowego poradnika!

Więcej o: