Sposoby na poranne mdłości

Ciąża to ekscytujący okres, ale może też nieźle dać się we znaki. Weźmy takie poranne mdłości na przykład - co w nich fajnego? Zupełnie nic. Oto kilka podpowiedzi, co może przynieść ci ulgę, jeśli już cię dopadną.
poranne mdłości poranne mdłości fot. Shutterstock

Mdłości (niekoniecznie) poranne

Wbrew popularnym przekonaniom, poranne mdłości nie dotyczą wszystkich kobiet w ciąży - niektóre szczęściary w ogóle ich nie doświadczają. Ta uciążliwość dotyka około połowy kobiet spodziewających się dziecka. Warto też wiedzieć, że mdłości wcale nie muszą być poranne i niekoniecznie mijają po pierwszym trymestrze - niektóre panie mają pecha i wymiotują dłużej, nawet przez całą ciążę.

Jeśli mdłości są wyjątkowo uporczywe i nie przemijają, musisz powiedzieć o tym lekarzowi - być  może przepisze ci leki hamujące wymioty, w skrajnych przypadkach może zalecić nawet hospitalizację.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Zapachy

Nadwrażliwość na zapachy, dzięki wzmożonej produkcji estrogenu, to częsta ciążowa przypadłość. Te nieprzyjemne tylko potęgują mdłości, dlatego warto nosić przy sobie coś, co miło pachnie - jeśli tylko poczujesz, że od jakiegoś zapachu robi ci się niedobrze, powąchaj ziarenka kawy, gałązkę rozmarynu, lawendy albo perfumy o cytrusowej nucie. To powinno choć trochę pomóc.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Nawadnianie

W ciąży i tak powinnaś dużo pić, ale gdy cierpisz na mdłości, absolutnie nie lekceważ tego zalecenia i naprawdę staraj się wypijać minimum 8 szklanek płynów dziennie. Idealnie, jeśli będzie to woda. Jeżeli wizja wypicia takiej ilości płynu wydaje ci się przerażająca, sięgaj po warzywa i owoce, które też z powodzeniem gaszą pragnienie.

Pamiętaj, że ciepłe napoje mogą wzmacniać mdłości. Lepiej pić zimną wodę, często i małymi łykami. Pomocne mogą okazać się także herbatki imbirowe - najlepiej sama przyrządź napar ze świeżego korzenia imbiru i cytryny.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Jedzenie

Z pewnością znajdziesz coś, co przyniesie ci ulgę. Część pań sięga po krakersy, inne wolą orzechy i suszone owoce, a niektóre lubią ssać kostki lodu! Lekarze podpowiadają, żeby jadać często, ale niewielkie porcje. Głód potęguje mdłości, dobrze więc mieć pod ręką zdrowe przekąski. Specjaliści zdecydowanie odradzają tłuste i ostre jedzenie.

Na mdłości pomagają też ciastka imbirowe lub suszony imbir. Pamiętaj o przekąszeniu czegoś około 20 minut przed wstaniem z łóżka: zjedz np. krakersa, wafla ryżowego, banana, wypij szklankę wody lub mleka. Pomaga także zjadanie zimnych pokarmów lub takich o temperaturze pokojowej.

hipnoza hipnoza fot. Shutterstock

Nietypowe

Podobno pomocne może być zakładanie luźnych ubrań. Niektóre panie noszą opaski uciskowe na chorobę lokomocyjną, a najbardziej zdesperowane próbują nawet hipnozy czy akupunktury - w przypadku metod medycyny niekonwencjonalnej zalecamy jednak zachowanie daleko idącej ostrożności.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Odpoczynek

Sen i dużo odpoczynku - to też pomaga na mdłości. Pamiętaj jednak, żeby nie kłaść się od razu po jedzeniu, może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego! Często wietrz mieszkanie i staraj się dużo przebywać na świeżym powietrzu.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Suplementy witaminowe

Witaminy czasami potęgują mdłości, dlatego warto przyjmować je podczas obiadu. Czasem pomaga zamiana preparatu na inny, jeśli więc podejrzewasz, że ten zażywany przez ciebie nie służy ci, zapytaj lekarza, czy możesz wypróbować inny zestaw witamin.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

Więcej o: