Ząbkowanie to trudny czas dla rodziców i dzieci. Wskazówki, które pomogą Wam przez to przejść

Czas, kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby bywa trudny i stresujący, zarówno dla malca, jak i jego rodziców. Podpowiadamy, jak można wówczas skutecznie ulżyć dziecku i pomóc mu się wyciszyć.

Zazwyczaj pierwsze zęby - jedynki - na dolnej szczęce dziecka pojawiają się między piątym a dziewiątym miesiącem życia. Objawy ząbkowania są niejednoznaczne i zwłaszcza niedoświadczeni rodzice mogą nie dostrzec tego, że ich dziecko zmaga się z symptomami wyrzynania się zębów. Wówczas można zaobserwować u dziecka szereg dokuczliwych dolegliwości. Wśród nich jest m.in. markotność, kłopoty ze snem i jedzeniem, czasem biegunka, a nawet gorączka. Najważniejsze to zdiagnozować problem i zachować wówczas spokój. Jako rodzice pewnie niejednokrotnie słyszeliście, że przez ząbkowanie trzeba po prostu przejść. Jest w tym ziarenko prawdy, ale zważając na to, że proces ten kończy się pojawieniem dwudziestu zębów mlecznych i ma to przeważnie miejsce przed trzecimi urodzinami, warto ułatwić sobie życie. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą wam przez to przejść.

1. Masuj dziecku dziąsła 

 Delikatny masaż dziąseł dziecka może pomóc mu złagodzić ból. Ważne, aby najpierw dokładnie umyć ręce, a potem położyć dziecko na łóżeczko i subtelnymi ruchami uciskać dziąsła palcem. Dzięki temu pociecha zrelaksuje się i łatwiej uśnie.  

2. Przygotuj schłodzony smoczek lub gryzak 

 Jak wiadomo, chłodne przedmioty działają znieczulająco. Kiedy wiemy, że dziecko zmaga się z ząbkowaniem, warto umieścić gryzak lub smoczek w lodówce i podawać go dziecku, kiedy będzie tego potrzebowało.  

3. Zamróź mleko lub schłodź owoce 

Dyskomfort może sprawić, że twoje dziecko będzie unikało jedzenia. Warto na tę ewentualność przygotować lody z mleka matki lub mleka modyfikowanego. Jeśli twoje dziecko je już pokarmy stałe, również możesz spróbować je mrozić. Pure bananowe idealnie sprawdzi się w mrożonej wersji. 

4. Wycieraj nadmiar śliny  

Nie można uniknąć ślinienia się dziecka podczas ząbkowania. Musisz pamiętać o tym, aby wycierać buzię maleństwa za każdym razem, gdy tego potrzebuje – inaczej mogą powstać podrażnienia i uciążliwa wysypka. 

5. Przytulaj, przytulaj i jeszcze raz przytulaj 

Nic tak nie łagodzi bólu dziecka jak wtulenie się w piersi rodzica. Noś maleństwo na rękach, kołysz je lub noś w nosidełku. Postaraj się wyciszyć i zapanować nad emocjami. Dzieci współodczuwają nastroje rodziców, więc jeśli nie uda ci się zrelaksować, również twoje maleństwo nie będzie spokojne. Daj sobie i dziecku chwilę wytchnienia.  

6. Jeśli nic nie pomaga, sięgnij po leki przeciwbólowe  

Ból związany z wyrzynaniem zębów u niemowląt powinno się zwalczać miejscowo – przebijanie się zęba przez dziąsło wywołuje lokalny stan zapalny. W przypadku braku objawów ogólnoustrojowych, takich jak podwyższona temperatura ciała, odradza się stosowanie doustnych czy doodbytniczych leków przeciwbólowych na własną rękę. Taką decyzję powinien podjąć jedynie pediatra. 

Skutecznym i bezpiecznym dla dziecka rozwiązaniem na radzenie sobie z dolegliwościami związanymi z ząbkowaniem są aerozole z benzydaminą wykazujące właściwości przeciwzapalne, znieczulające, przeciwobrzękowe. 

Copyright © Agora SA