Joanna Biszewska

Joanna Biszewska: socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktorka serwisu Edziecko.pl, mama córki i syna

Z portalem Gazeta.pl związana od 2009 r. Wcześniej z tygodnikiem Cooltura w Londynie. Od lat rozmawia zawodowo z rodzicami, samotnymi matkami, matkami, których macierzyństwo jest naznaczone chorobą dziecka, z nauczycielami, z wychowawcami z domów dziecka, z ludźmi angażującymi się w fundacje wspierające dzieci i edukację, z lekarzami, położnymi, psychologami. W swoich rozmowach stara się pokazać, że wśród nas są ludzie wspaniali, skromni, mądrzy, pełni miłości i zaangażowania, chętni dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Cisi, wielcy bohaterowie

Joanna Biszewska
 • Matki w czasach pandemii. Samotne, zapracowane i totalnie za wszystko odpowiedzialne
 • Maturzyści 2021 - pechowe pokolenie. "Odebraliśmy im prawo do przeciętności"

  Maturzyści 2021 - pechowe pokolenie. "Odebraliśmy im prawo do przeciętności"

  - Pandemia czy nie pandemia, dla świętego spokoju chodzą na dodatkowe, opłacone lekcje, na których przygotowują się do matury. Często mają też swoich psychoterapeutów. Podczas terapii uczą się, jak radzić sobie z presją i niskim poczuciem wartości - o tegorocznych maturzystach mówi Jarek Szulski, wychowawca, nauczyciel, autor książki "Nauczyciel z Polski".

 • Przemoc na lekcjach zdalnych. Uczennica: Mówimy na siebie "debile", ale to nas nie rani
 • Co robić, kiedy nastolatek pokazuje nam trzeci palec i mówi: "Jesteś najgorszym rodzicem"
 • Pedagog: Nie wierzmy, że kiedy uczniowie wrócą do szkół, to będzie lepiej

  Pedagog: Nie wierzmy, że kiedy uczniowie wrócą do szkół, to będzie lepiej

  Czy uczniowie, którzy nadal są skazani na zdalne nauczanie, wytrzymają kolejne tygodnie w domach? Czy zawaleni pracami domowymi i sprawdzianami, znajdą sens w nauce zdalnej? Mikołaj Marcela, autor książek o edukacji: - Czy to nie dziwne, że zarówno teraz, jak i po powrocie do nauki stacjonarnej, dzieci będą uczyć się o pierwotniakach, bitwie pod Cedynią, trenach Kochanowskiego?

 • Nie wszyscy uczniowie wrócą po feriach do szkół. "Zostanie przekroczona masa krytyczna"
 • Mama po rozwodzie. "Dla niektórych jestem przegrywem"

  Mama po rozwodzie. "Dla niektórych jestem przegrywem"

  - Miało być pięknie, dobrze, szczęśliwie i na całe życie. Ta wizja umarła. Nieważne z jakiego powodu, ale straciło się coś bardzo ważnego. I potrzebny jest czas żałoby na opłakanie tej straty - o tym jak poradzić sobie z emocjami podczas rozwodu opowiada Joanna Szulc, dziennikarka, autorka książki "Sama Mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej".

 • Pedagog: Analfabetyzm informacyjny rodziców wyklucza dzieci z edukacji zdalnej

  Pedagog: Analfabetyzm informacyjny rodziców wyklucza dzieci z edukacji zdalnej

  - Kiedy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, szkoły powinny zapewnić im zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, po to, aby wyrównać poziom. Ministerstwo już powinno mieć pomysł na to, co zrobić, aby uczniowie po powrocie do szkół nabyli umiejętności i wiedzę, którą im uciekła podczas zdalnego nauczania - o tym, z jakich najczęściej powodów uczniowie są wykluczeni z edukacji zdalnej, mówi pedagog, dr Marta Majorczyk.

 • "Dzidziusia wam życzymy". Ginekolog: Dwa i pół miliona ludzi boryka się z niepłodnością

  "Dzidziusia wam życzymy". Ginekolog: Dwa i pół miliona ludzi boryka się z niepłodnością

  - Zgłasza się do mnie ostatnio sporo par, są dobrze po 30-tce. Mówią, że pobyt w wymuszonym odosobnieniu spowodował, że myśl o dziecku przyszła im do głowy. Czy to się przełoży na boom urodzeń po pandemii? Bardzo w to wątpię - o tym, dlaczego coraz więcej par zmaga się z niepłodnością mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik, prezes kliniki leczenia niepłodności Gameta Warszawa.

 • Dyrektorka szkoły podstawowej: Rodzice piszą do nas maile, że mają już dość

  Dyrektorka szkoły podstawowej: Rodzice piszą do nas maile, że mają już dość

  - Jeśli dzieci nie wrócą do szkół po feriach, to myślę, że zostanie przekroczona masa krytyczna. Kilka dni temu dostaliśmy maila od rodzica, który napisał nam, że ma dość, że już się wypisuje z edukacji zdalnej - o tym jak przetrwać kolejne tygodnie edukacji zdalnej mówi Ewa Pytlak, pedagog, nauczycielka kształcenia zintegrowanego, wicedyrektorka szkoły podstawowej nr 24 STO w Warszawie.

 • Siedmiolatek online. "Ma siedzieć cicho i uważać na to, co mówi wychowawczyni"
 • 500 plus dla nauczycieli. "Chętnie skorzystam, bo nie mam drukarki"
 • Ginekolog: Nie każdy lekarz chce powiedzieć matce, że dziecko urodzi się z wadami

  Ginekolog: Nie każdy lekarz chce powiedzieć matce, że dziecko urodzi się z wadami

  - Kobieta ponosi same straty. Z medycznego punktu widzenia jej organizm jest wyczerpany, zmęczony, narażony na ogromną utratę mikroelementów, wszystkich tych, które powinna przekazać dziecku, które umarło. Nie tylko kobieta cierpi, cierpi cała jej rodzina - o połogu kobiet, które urodziły dzieci z nieodwracalnymi wadami, śmiertelnie chore mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik.

 • Pediatra: Patrzę na zdeformowane dziecko i nogi się pode mną uginają

  Pediatra: Patrzę na zdeformowane dziecko i nogi się pode mną uginają

  - Urodziło się z deformacją twarzy, miało mózg na wierzchu. Myśmy ten mózg sterylnie nakrywali, żeby nie wysychał. Przeżyło kilka tygodni. Dzwoniliśmy po rodziców. Pytaliśmy się, czy chcą przyjechać, pożegnać się. Nie chcieli. Umarło na rękach pielęgniarki. Płakaliśmy, kiedy odeszło - o losach porzuconych przez rodziców dzieci, które urodziły się ciężko i nieodwracalne chore, opowiada pediatra z miasta wojewódzkiego.

 • "Wcale nie jest łatwiej, że chorego dziecka już nie ma. Jest bardzo trudno"

  "Wcale nie jest łatwiej, że chorego dziecka już nie ma. Jest bardzo trudno"

  - Zadałam matkom nieuleczalnie chorych dzieci pytanie, czy gdyby miały możliwość wyboru, czy jeszcze raz urodzić ciężko chore dziecko, zdecydowałyby się na to? Większość z nich odpowiedziała, że najważniejsze jest to, aby mieć wybór. A dziś zostały go w zupełności pozbawione, nie otrzymując w zamian nawet najmniejszej dodatkowej pomocy i wsparcia.

 • Pediatra: Nie wiemy, ile dzieciaków w szkołach to bezobjawowi nosiciele

  Pediatra: Nie wiemy, ile dzieciaków w szkołach to bezobjawowi nosiciele

  - Bardzo rzadko zleca się testy dzieciom. Jeśli już, to najczęściej w sytuacji, kiedy rodzic jest chory na COVID-19. U dzieci przebieg choroby jest tak atypowy, że nie wiemy, czy lekki katar i kaszelek to zwykłe przeziębienie, czy wirus SARS-CoV-2, którym dziecko może potencjalnie zarazić nauczycielkę, babcię i przyczynić do hospitalizacji i zgonu - o leczeniu dzieci w czasie pandemii mówi pediatra Damian Okruciński.

 • "Szkoła nie ma czasu i zasobów, aby uczyć kwarantannowe dzieci"

  "Szkoła nie ma czasu i zasobów, aby uczyć kwarantannowe dzieci"

  Uczniowie, nawet ci ze skąpymi objawami przeziębienia, muszą zostać w domach. Przybywa tych na kwarantannie. "Siedzący w domu" nie mają możliwości zdalnej nauki. Nie ma ku temu podstaw prawnych, szkoły nie mają pieniędzy i nauczycieli, którzy zadbaliby o lekcje dzieci, które nie chodzą do szkół. Pandemia pogłębiła rozwarstwienie między uczniami.

 • W pandemii pijemy więcej. "Zmieniam sklepy, żeby nie kojarzyli mnie jako stałej klientki"
 • Chłopcy są nieznośni? Psycholog: Szkoda, że w szkołach pracuje tak mało mężczyzn
 • Nikt nie chce mieć przeciętnego dziecka. "Inwestujemy w naukę, nie w wakacje"