Mleko dla noworodka i niemowlaka: kobiece i modyfikowane

Mleko dla noworodka i niemowlaka - zarówno pokarm mamy, jak i mleko modyfikowane, jest podstawą diety dziecka. Dostarcza maluchowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, zapewniających mu prawidłowy rozwój i zdrowie. Jakie mleko dla noworodka i niemowlaka jest najlepsze? Co warto o nim wiedzieć?

Mleko dla noworodka i niemowlaka musi dostarczać dziecku wszystkich składników odżywczych. Pokarmem idealnym jest mleko mamy. To dlatego mleko modyfikowane powinno naśladować je składem.

Mleko mamy jest uznawane jako żywność funkcjonalna. Nie tylko odżywia dziecko, ale również je chroni poprzez swoje enzymy, hormony i czynniki wzrostu.

Zobacz wideo

Najlepsze mleko dla noworodka i niemowlaka

Noworodka można karmić piersią lub mlekiem modyfikowanym. Warto podkreślić, że karmienie naturalne jest optymalnym sposobem żywienia noworodków. Pokarm mamy to pożywienie idealne. Pokarm jest lekkostrawny, bogaty w łatwo przyswajalne substancje odżywcze i przeciwciała chroniące przez infekcjami. Jego skład dostosowuje się do potrzeb dziecka. Karmienie piersią powinno rozpocząć się w ciągu pierwszej godziny po porodzie, podczas kangurowania, czyli kontaktu „skóra do skóry”. Noworodki karmi się na żądanie.

Karmienie piersią jest uznanym na świecie "złotym standardem" także w żywieniu niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwszych sześć miesięcy życia. Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA (European Food Safety Authority) wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Konieczność ich podawania wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na różne składniki odżywcze, których mleko matki nie może już na ogół zaspokoić. Komitet Żywienia EPGHAN sugeruje, by karmienie piersią było kontynuowane tak długo, jak długo będzie pożądane przez matkę i dziecko. WHO zaleca kontynuację karmienia przez co najmniej dwa lata.

Jeżeli dziecko nie jest karmione piersią, żywienie opiera się na mleku modyfikowanym.

Modyfikowane mleko dla noworodka i niemowlaka

Jeżeli niemowlę nie jest karmione naturalnie, należy sięgnąć po produkty zastępujące mleko kobiece. To mieszanki mleczne dostosowane do wieku dziecka, które powstają ze specjalnie przetworzonego mleka krowiego. Im młodsze dziecko, tym bardziej modyfikuje się skład mleka. Niemniej mleko modyfikowane nie jest produktem syntetycznym, w większości przypadków powstaje z naturalnego mleka krowiego.

Mleko krowie na etapie produkcji modyfikowane jest tak, by swoim składem i proporcjami substancji odżywczych jak najbardziej przypominać pokarm kobiecy. Usuwa się nadmiar niektórych składników, które za bardzo obciążałyby układ pokarmowy dziecka. Jednocześnie mleko dla noworodka i niemowlaka wzbogaca się w witaminy i pierwiastki śladowe. Poza tym mleko modyfikowane wzbogaca się w l-karnitynę, nukleotydy, kwasy tłuszczowe LCPUFA oraz oligosacharydy.

Jakie mleko dla noworodka? Wśród mieszanek mlecznych dla najmłodszych dzieci stosuje się preparaty do początkowego żywienia (infant formula - IF). Mleko początkowe podawane jest przez pierwsze sześc miesięcy życia. Mleko dla dziecka nowo narodzonego jest zwykle oznaczone cyfrą 1. A jakie mleko dla niemowlaka? Mieszanki dla niemowlaków i starszych dzieci są opatrzone cyfrą: 1, 2, 3, 4 lub 5. Im niższa liczba, tym młodsze dziecko może być nim karmione. Aby wybrać najlepsze, warto porozmawiać z pediatrą, można posiłkować się opiniami innych mam (na przykład studiując "mleko modyfikowane - ranking").

Gdy dziecko nie może pić zwykłego mleka modyfikowanego, ponieważ ma problemy ze zdrowiem, podaje się mu specjalną mieszankę. To na przykład produkt oznaczony symbolem HA (mieszanki dla dzieci, które mogą być zagrożone alergią. Nie nadaje się dla dzieci, które już mają alergię), AR (mleko antyrefluksowe, czyli przeciw ulewaniu), R lub GR (mleko z dodatkiem kleiku ryżowego lub ryżowo-gryczanego, przeznaczone dla niemowlaków z dużym apetytem lub do karmienia na noc), mleko na kolki i wzdęcia. Jeśli dziecko jest alergikiem, o wyborze mleka decyduje lekarz. Tak zwane hydrolizaty są przepisywane na receptę.

Od kiedy mleko krowie dla dziecka?

Wielu pediatrów zaleca karmienie dziecka pokarmem matki bądź mlekiem modyfikowanym do momentu, aż dziecko skończy trzy lata. Jeżeli rodzice są innego zdania, mogą wprowadzić mleko krowie w drugim roku życia dziecka.

Komitet ds. Żywienia przy Europejskim Towarzystwie Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci sugeruje, by mleko krowie w niewielkich ilościach proponować dzieciom w drugim półroczu życia. Z kolei wczesne (do dziewiątego miesiąca życia) wprowadzanie mleka krowiego może być przyczyną krwawienia jelitowego, zwiększać ryzyko otyłości i nadciśnienia w wieku późniejszym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.