Karmienie piersią - najczęstsze problemy potrafią bardzo utrudnić życie. To dlatego warto wiedzieć, jakie przeciwności można napotkać i jak sobie z nimi poradzić. O karmienie piersią warto zawalczyć, ponieważ mleko mamy to substancja o wyjątkowym składzie, która zmienia się jakościowo i ilościowo, by w ten sposób dostosowywać się do potrzeb rozwijającego się organizmu i potrzeb dziecka.
Najczęstsze problemy podczas karmienia piersią to:
Mleko mamy jest uznawane jako żywność funkcjonalna. Nie tylko odżywia dziecko, ale również je chroni poprzez swoje enzymy, hormony i czynniki wzrostu. To naprawdę wyjątkowa substancja. A jakie mity na jej temat funkcjonują? Zobaczcie:
Bardzo często w drugiej-szóstej dobie po porodzie piersi zaczynają produkować bardzo duże ilości mleka. To tak zwany nawał mleczny. Piersi stają się pełne i ciężkie, a dziecko może mieć przez to problem z ich uchwyceniem. To może być przyczyną stresu tak u mamy, jak i malucha. Co robić?
Wiele mam denerwuje się, że ma za mało pokarmu, przez co dziecko jest głodne. Często zapominają, że żołądek noworodka jest niewielki, a karmienie przecież odbywa się często. Co powinno wzbudzić niepokój? Gdy dziecko intensywnie traci na wadze, zużywa zbyt małą liczbę pieluszek lub przejawia oznaki odwodnienia. Co robić?
Dziecko najada się, jeżeli: regularnie przełyka mleko przynajmniej przez 10 minut z jednej piersi, oddaje mocz kilka razy i trzy-cztery stolce na dobę, prawidłowo przybiera na wadze.
Niektóre noworodki mają trudności z prawidłowym chwytaniem piersi. Przyczyny mogą być różne. To zarówno przedwczesne narodziny, jak i wklęsłe brodawki u mamy. Co robić?
Ból podczas karmienia piersią wywołują obolałe i wrażliwe brodawki sutkowe. Zwykle przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowe przystawienie do piersi. Dyskomfort najczęściej potęguje się kilka dni po porodzie wskutek pękania lub krwawienie brodawek oraz pęcherzy. Co robić?
Produkcja pokarmu jest procesem ciągłym, dlatego gdy pierś jest opróżniana zbyt rzadko, może dojść do nadmiernego gromadzenia się mleka w gruczołach piersiowych i utrudnień w jego wypływaniu. Co robić?
Jeśli zastój nie znika, skonsultuj się z ginekologiem bądź doradcą laktacyjnym. Warto także wykonać USG piersi (można je wykonywać zarówno w ciąży, jak w czasie karmienia piersią).
Zastój pokarmu może prowadzić do zapalenia piersi, która wówczas staje się obrzmiała i twarda, gorąca i zaczerwieniona oraz bolesna. Zapaleniu piersi mogą towarzyszyć objawy przypominające grypę: dreszcze, gorączka i złe samopoczucie. Problemy mogą pojawić się w trakcie całego okresu laktacji, jednak najczęściej mają miejsce w pierwszych tygodniach po porodzie. Co robić?
Zawsze, kiedy pojawią się problemy podczas karmienia piersią, warto poprosić o pomoc i wsparcie konsultanta laktacyjnego lub specjalistkę od karmienia piersią. Zdiagnozowanie przyczyny problemu pozwoli na opracowanie planu działania.