Pozycje do karmienia piersią umożliwiają kobietom komfortowe karmienie dzieci. Dzięki temu, że są różne, każda mama może znaleźć taką, która będzie optymalna. Idealna pozycja uwzględnia zarówno potrzeby i możliwości dziecka, wygodę mamy, jak i panujące warunki. Znalezienie i opanowanie właściwej techniki oraz pozycji do karmienia bardzo często decyduje o sukcesie. Zdecydowanie warto nad tym popracować. Dlaczego?
Mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla dziecka. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje rozwijający się organizm. To:
Pokarm mamy to jedyna w receptura, która zaspokaja potrzeby maluchów i gwarantuje im prawidłowy rozwój. To dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
Mleko mamy jest uznawane jako żywność funkcjonalna. Nie tylko odżywia dziecko, ale również je chroni poprzez swoje enzymy, hormony i czynniki wzrostu.
Pozycje do karmienia piersią różnią się między sobą, niemniej we wszystkich bardzo ważne jest, aby mamie było wygodnie, by mogła czuć się rozluźniona. Jej ciało musi być oparte i podparte, na przykład poduszkami. Karmiąca mama powinna siedzieć tak, by mogła przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka.
Pozycja powinna być także wygodna dla malucha. Jego głowa, plecy, pośladki powinny znajdować się w jednej linii, brzuszek musi przylegać do ciała mamy, a buzia musi być skierowana do piersi. Pomocne są poduszki do karmienia, zrolowane koce czy wałki.
Spośród wszystkich pozycji do karmienia piersią pozycja klasyczna wybierana jest przez mamy najczęściej. Jej zaletą jest to, że jest możliwa do przybrania w różnych warunkach. Kobieta siada, pamiętając o wygodnym podparciu pleców. Pod rękę może podłożyć poduszkę. Dziecko leży na ramieniu mamy, z główką opartą w zgięciu łokcia. Brzuszkiem przytula się do brzucha karmiącej. Kobieta przedramieniem podtrzymuje plecy dziecka, a dłonią jego pośladki.
Pozycja krzyżowa do karmienia piersią jest podobna do klasycznej. Różnicą jest podtrzymywanie dziecka ręką przeciwległą do piersi, którą jest karmiony maluch. Dzięki temu kobieta może pomóc dziecku chwycić pierś. Ta pozycja jest zalecana dla dzieci z osłabionym napięciem mięśniowym, wcześniaków, noworodków i niemowlaków, które słabo ssą lub mają słaby odruch ssania. Umożliwia precyzyjne przystawienie dziecka do piersi.
Dziecko jest przytulone brzuszkiem do brzucha mamy, która obejmuje jego główkę dłonią ręki przeciwnej do piersi, która karmi. Przedramieniem przytula dziecko do siebie, podpierając jego plecy. Dłonią trzyma główkę, a drugą ręką podtrzymuje pierś.
Pozycję leżącą jest często stosowana zarówno podczas pierwszego karmienia, jak i karmień nocnych. Mama leży na boku, głowę podpiera na poduszce. Dziecko leży obok, jest wtulone "brzuszek do brzucha". Wolną ręką karmiąca podaje pierś. Główka dziecka powinna się znaleźć na ramieniu, plecki malucha zaś muszą być podparte przedramieniem mamy.
Różnorodność pozycji do karmienia piersią daje możliwość wybrania optymalnego ułożenia wszystkim karmiącym, także tym, które mają duże piersi lub trudno uchwytne brodawki. Im zaleca się pozycję spod pachy (futbolową). Docenią ją również kobiety po cięciu cesarskim, mamy wcześniaków i dzieci słabo ssących.
Aby karmić w pozycji futbolowej, należy przystawić dziecko tak, aby znajdowało się brzuszkiem do boku mamy, a jego nóżki znalazły się pod jej pachą. Plecy mamy są podparte. Przedramię mamy stabilizuje plecy dziecka, w główka jest podtrzymywana ręką, pod którą leży dziecko. Główka nie może być nadmiernie przygięta do klatki piersiowej dziecka.
Pozycja leżąca na wznak zalecana jest do karmienia w pierwszych godzinach po cięciu cesarskim w znieczuleniu przewodowym, kiedy dolna część ciała mamy jest bezwładna. Sprawdzi się także w przypadku noworodków, które odmawiają ssania (pozycja wspiera naturalne zachowania i odruchy). Zwykle potrzebna jest pomoc położnej. Mama leży na plecach, dziecko też - wzdłuż ciała mamy lub skośnie. Jest podtrzymywane przez mamę dłońmi. Jej ręce są podparte poduszkami.