12-miesięczne dziecko - co potrafi? Zabawki dla roczniaka

12-miesięczne dziecko potroiło swoją wagę urodzeniową, jest coraz bardziej samodzielne i mobilne. Stoi, stawia pierwsze samodzielne kroki, lubi chodzić trzymane za rękę. Z roczniakiem nie sposób się nudzić, a obserwowanie jego rozwoju dostarcza wielu emocji.

12-miesięczne dziecko waży zwykle około 11 kilogramów i ma 75 centymetrów wzrostu. Potrafi komunikować się z otoczeniem, choć wypowiada co najwyżej kilka słów. Jest otwarte na nowe doświadczenia i ciekawe świata. To mały odkrywca, które chce wszystkiego dotknąć i zobaczyć.

12-miesięczne dziecko: rozwój fizyczny

Co potrafi roczne dziecko? Maluch:

 • podnosi się samodzielne,
 • większość maluchów potrafi stać na nóżkach,
 • roczne dziecko zwykle przesuwa się przy meblach, stawia pierwsze samodzielne kroki, lubi chodzić trzymane za jedną rękę,
 • wkłada mniejsze rzeczy w większe,
 • potrafi zbudować wieżę z dwóch dużych elementów,
 • podczas przeglądania książeczki próbuje samodzielnie przewracać strony,
 • wszystko pokazuje palcem,
 • może próbować wdrapywać się na schody. Nie wie jednak jeszcze, jak z nich zejść,
 • potrafi dwoma palcami unieść drobny przedmiot, wyciąga przedmioty z ciasnych przestrzeni.

Siatki centylowe ułatwiają ocenę rozwoju dziecka. Nanosimy na nie długość, masę ciała i obwód głowy. Przygotowuje się je oddzielnie dla dziewczynek i dla chłopców

Zobacz wideo

12-miesięczne dziecko: rozwój intelektualny

Roczniak rozumie kilkadziesiąt wyrazów, rozumie treści krótkich zdań. Reaguje na proste polecenia, ale nie zawsze - choć wie, o co chodzi. Zdecydowanie umie zastosować "nie" w praktyce. 12-miesięczne dziecko czuje swą niezależność, a i buntuje się przeciwko ustalonym zasadom. Roczniak ma poczucie własnej odrębności. Wie, które zabawki i ubrania należą do niego. Nie lubi i nie umie się dzielić. 12. miesiąc życia dziecka jest pełen emocjonującym wydarzeń i epizodów.

12-miesięczne dziecko potrafi wypowiadać proste wyrazy: "mama", "baba", "daj", naśladuje zwierzątka i różne odgłosy, na przykład "hau-hau", "brum-brum", "tik-tak", wypowiada pojedyncze słowa ze zrozumieniem.

Maluch jest coraz sprytniejszy, a jego ruchy bardziej precyzyjne. Wyjmuje rzeczy z szuflady, potrafi wrzucać klocki do pudełka, wykonuje czynności w sposób coraz bardziej celowy. Doskonali myślenie przyczynowo-skutkowe i rozwiązywanie problemów, może połączyć dwa pomysły w rodzaj prostego planu. Dziecko w tym wieku zaczyna traktować przedmioty w sposób zgodny z ich przeznaczeniem, np. kładzie spać lalę, "jeździ" autkiem. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

12-miesięczne dziecko: rozwój emocjonalny

Roczne dziecko jest coraz śmielsze, także w stosunku do obcych, choć zachowuje do nich dystans. Interesują go dzieci, ale nie potrafi się jeszcze z nimi bawić. Maluchy naśladują się, próbują się porozumieć, ale bawią się obok siebie, nie ze sobą (zabawa paralelna).

Ponieważ dziecko lubi być w centrum uwagi swoich bliskich, często się przez nimi popisuje. Zachwyt rodziców, dziadków czy rodzeństwa sprawia mu wielką radość. Dziecko 12 miesięcy bawi innych, ponieważ:

 • robi śmieszne miny,
 • pokazuje, gdzie ma oko, nos czy ucho,
 • robi "pa, pa",
 • daje buziaka,
 • powtarza wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz dźwięki,
 • świadomie wypowiada wyrazy takie jak: "mama", "tata" czy "baba",
 • okazuje uczucia przytulaniem się, całusami i uśmiechami.

Jednocześnie roczniak potrafi dać w kość. Jest przeuroczy i słodki, ale ponieważ nie panuje nad emocjami, łatwo wpada w złość. Gdy mu się coś nie udaje, denerwuje się - potrafi na przykład rzucić lalką czy rozsypać zabawki.

Zabawki dla roczniaka

12-miesięczne dziecko umie się samo bawić, ale zaledwie przez kilka minut. Domaga się towarzystwa, mama wciąż jest numerem jeden. Maluchowi warto podsuwać różne zabawki i inspirujące przedmioty. Zabawki edukacyjne dla 12. miesięcznego dziecka to klocki (także sensoryczne) czy duże puzzle, które stymulują rozwój dziecka zarówno w zakresie małej motoryki, jak i sferze intelektualnej. 12-miesięczny maluch lubi zabawki, które zachęcają do manipulowania, stąd sprawdzą się piłeczki sensoryczne, wieże z kółek, piramidy, układanki, sortery, platformy edukacyjne.

Każdy ciekawy świata maluch doceni zabawki interaktywne: kolorowe i wydające dźwięki. Małym odkrywcom podobają się stoliki, kostki, piramidy, telefony i maskotki, które recytują wierszyki i śpiewają piosenki. Dobrym pomysłem są zabawki-instrumenty muzyczne: pianina, bębenki, gitara, dzwonki.

Każdy maluch, który stawia swoje pierwsze kroki, polubi zabawki, które pozwalają mu bawić się w ruchu. Stąd popularność wózków, pchaczy, skoczków, bujaków, a także zabawek na kijkach i sznurkach, z którymi można spacerować. 12-miesięczne dziecko powinno również oglądać książeczki, móc opiekować się ulubioną przytulanką oraz eksperymentować, bawiąc się różnymi pomysłowymi zabawkami w kąpieli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.