Termometr - rodzaje. Co warto wiedzieć?

Termometr, przyrząd służący do pomiaru temperatury ciała, znajduje się w każdym domu. Trudno się dziwić - korzystamy z niego dość często. Jakie są rodzaje termometrów? Jaki termometr wybrać dla dziecka, a jaki dla dorosłej osoby? O czym pamiętać, mierząc temperaturę ciała?

Termometr ma długą historię - pierwszy precyzyjny przyrząd do mierzenia temperatury został stworzony przez Gabriela Fahrenheita w XVIII w. Dziś to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki. Zdecydowanie warto mieć go pod ręką - przydaje się w wielu sytuacjach, tak przy gorączce, jak i w stanach podgorączkowych. Pomaga rozwiać wątpliwości i kontrolować sytuację zdrowotną tak w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Zobacz wideo

O czym pamiętać, używając termometru?

Chcąc zmierzyć temperaturę ciała należy mieć pod ręką sprawdzony termometr. Ale to nie wszystko. Dokonując pomiaru i jego odczytu warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze - choć powszechnie uważa się, że prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6°C, to tak naprawdę nie jest ona wartością, a przedziałem. U zdrowych dorosłych, w zależności od miejsca pomiaru, prawidłowa temperatura wynosi:

 • 33,2-38,2°C - w jamie ustnej,
 • 34,4-37,8°C - odbycie,
 • 35,5-37,0°C - w dole pachowym.

U zdrowych dzieci, w zależności od miejsca pomiaru, prawidłowa temperatura wynosi:

 • 36,6-38,0°C - w odbycie,
 • 35,6-37,2°C - w dole pachowym,
 • 35,6-37,9°C - mierzona na czole.

Po drugie - prawidłowa temperatura ciała zależy od kilku czynników, takich jak wiek (u osób starszych może być o 0,5 °C niższa), pora dnia (po południu może wzrosnąć nawet o 0,5 °C), płci (u kobiet podczas jajeczkowania temperatura ciała rośnie), przyjmowanych leków, a także wysiłku fizycznego, jaki poprzedza pomiar.

Nie mniej ważną kwestia jest, by odczyty temperatury przeprowadzać zawsze w tym samym miejscu i za pomocą tego samego urządzenia.

Termometr - rodzaje

Ponieważ od właściwego pomiaru temperatury zależy dalsze postępowanie, jej precyzyjny pomiar jest bardzo ważny. To dlatego należy mieć sprawdzony termometr:

 • szklany bezrtęciowy,
 • elektroniczny,
 • elektroniczny bezdotykowy,
 • termometr w smoczku - smoczek z termometrem,
 • paskowy.

Termometr szklany bezrtęciowy

Termometr szklany bezrtęciowy przypomina tradycyjny termometr rtęciowy, który został wycofany w myśl unijnej dyrektywy. Zakazano używania go ze względu na szkodliwy wpływ rtęci. To dlatego w szklanych termometrach zastąpiono ją bezpiecznymi substancjami. Minusem pomiaru tym rodzajem termometru jest czas jego trwania (kilka minut). Pomiar nie jest też dokładny tak, jak w przypadku termometrów elektronicznych - dokładność pomiaru temperatury ciała za pomocą termometru cieczowego wynosi ±0,1°C. Minusem termometru szklanego bezrtęciowego jest podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Termometr elektroniczny dotykowy

Termometr elektroniczny jest najbardziej popularny. To dobry wybór zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Termometrem elektronicznym można mierzyć temperaturę zarówno pod pachą, w ustach czy w odbycie, jak i w uchu lub przy czole. Pomiar trwa krótko - nawet kilka sekund. Odczyt temperatury wyświetlany jest na ekranie LCD. Dokładność zależy od konkretnego modelu i sposobu mierzenia, ale przyjmuje się, że temperatura jest mierzona mniej więcej z dokładnością do ± 0,3°C. Wybór najtańszej opcji nie jest dobrym pomysłem. Bardzo ważna jest regularna wymiana baterii.

Termometr elektroniczny bezdotykowy

Termometr elektroniczny bezdotykowy, sensoryczny, do mierzenia temperatury wykorzystuje podczerwień. Do jego budowy zastosowano czujniki optyczne, wykrywające promieniowanie podczerwone emitowane przez gorące obiekty. Nie wymagają kontaktu z ciałem. By dokonać pomiaru wystarczy zbliżyć przyrząd do czoła. Termometr bezdotykowy jest cichy, łatwy i komfortowy w obsłudze. To doskonały wybór dla niemowląt. Dodatkowo zazwyczaj można nim mierzyć temperaturę mleka czy wody w wanience. Pomiar jest szybki i precyzyjny. Termometr ma zasadniczo tylko jedną wadę - jest nią wysoka cena (nawet 300 zł).

Termometr w smoczku (smoczek z termometrem)

Termometr w smoczku, inaczej smoczek z termometrem jest dobrym wyborem dla maluchów, które smoczków używają. To rozwiązanie ma wady - aby utrzymać termometr w czystości, należy zwykle rozebrać smoczek na części. Poza tym dzieci z nich szybko wyrastają. Nie wszystkie smoczki dokonują też precyzyjnych pomiarów.

Termometr paskowy

Termometr paskowy służy do określania przybliżonej temperatury ciała. Przykleja się go na czoło, nad łukiem brwiowym, i przytrzymuje. Temperaturę ciała należy odczytać analizując kolor paska w porównaniu z wzornikiem. Polecany jest raczej do sprawdzenia, czy temperatura jest podniesiona, a nie do konkretnego jej odczytu (podaje jedynie szacunkową wysokość temperatury).

Termometr - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając termometr warto zwrócić uwagę na: szybkość pomiaru, dokładność pomiaru, przeznaczenie termometru (kto będzie używał - niemowlę, dziecko czy dorosły), dodatkowe funkcje, wygoda użytkowania.

Więcej o: