Wanienka dla dziecka powinna być... wygodna dla rodzica. Wybierając ją, pomyślmy o tym, gdzie będziemy kąpać dziecko - czy będziemy robić to w łazience, czy w pokoju. Wanienka wypełniona wodą jest ciężka, zastanów się, jak daleko będziesz musiał ją przenosić. Nawet, jeśli wodę będziesz dolewał później, pamiętaj o tym, że kiedyś będzie trzeba ją wylać. Pomyślmy także o tym, gdzie będziemy przechowywać wanienkę, czy mamy w łazience wystarczająco dużo miejsca - nie jest to mały przedmiot, który wciśniemy do każdego kąta.
Oczywiście znajdziemy klasyczne wanienki, których wyobrażenie każdy z nas ma w głowie. Opływowe kształty, zagłębienia na mydło. Takie wanienki występują w różnych rozmiarach, możemy kupić naprawdę duże, w których bez problemu będzie myło się także starsze dziecko (oczywiście na siedząco). Masz mniej miejsca w łazience? Zdecyduj się na którąś z kompaktowych wersji: wanienkę turystyczną (pompowaną) lub wanienkę składaną.
Wanienka turystyczna to po prostu dmuchana wanienka, przypomina ponton z wysokimi brzegami. Bez problemu umieścimy ją w wannie lub brodziku. Wanienka turystyczna doskonale sprawdzi się do kąpieli siedzącego dziecka. Nie będziemy musieli napełniać całej "dorosłej" wanny wody, a w pompowanej wanience dziecku będzie wygodniej niż w takiej plastikowej. Pamiętajmy jednak, że nie jest ona zbyt stabilna, nie pozwalajmy maluchowi na duże szaleństwa.
Prostokątny kształt składanej wanienki sprawia, że wielu myśli, że jest ona zbyt mała dla dziecka - nic bardziej mylnego. Spokojnie zmieści się w niej zarówno noworodek, jak i starsze dziecko. Wanienka składa się właściwie na płasko, miejsce dla niej znajdzie się w większości łazienek. Może także zostać wanienką turystyczną - jej niewielkie gabaryty sprawią, że pojedziemy z nią zarówno samochodem, jak i pociągiem.
Wanienka ze stojakiem to coś, na co decyduje się coraz więcej rodziców. Dlaczego? Kąpanie dziecka w wanience ustawionej w wannie lub na podłodze nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Szczególnie na samym początku, gdy dziecko trzeba podtrzymywać, stać w niewygodniej pozycji. Wanienka ze stojakiem umożliwia bycie wyprostowanym, co jest zdecydowanym plusem. A minusy? Taki stelaż trzeba mieć gdzie ustawić (i schować), napełnianie wanienki wodą (i jej wylewanie) bywa problematyczne, wanienka ze stojakiem jest także wykorzystywana dość krótko. Ze stelaża szybko rezygnujemy, gdy dziecko zaczyna siadać przenosimy wanienkę do "dorosłej" wanny lub na podłogę.
Czym jest wanienka anatomiczna? Z zewnątrz wygląda jak standardowa, różni się jej środek - wnętrze jest wyprofilowane tak, abyśmy mogli na nim ułożyć dziecko. Główka jest wyżej, rączki i nóżki mają podparcie. Z tej opcji będziemy jednak korzystać dość krótko. Później sadzamy dziecko z drugiej strony, jednak musimy wziąć pod uwagę, że nie będzie mu tak wygodnie, jak w wanience bez wbudowanej wkładki.
Wanienka z przewijakiem, czyli komoda kąpielowa cieszy się coraz większą popularnością. Ten mebel wymaga jednak przestrzeni - jeśli nie mamy miejsca na wolnostojący przewijak, nie znajdziemy także miejsca na wanienkę z przewijakiem. Czym ona jest? To nic innego, jak stelaż (drewniany lub plastikowy) przypominający ten standardowy, na którym znajduje się przewijak. Pod nim umieszczona jest wanienka - w ciągu dnia może to być po prostu miejsce, w którym przewijamy dziecko, podczas kąpieli - wanienka na stelażu. Czy jest to wygodne? Na pewno tak, jeśli chodzi o pozycję, w której stoi rodzic kąpiąc dziecko. Docenimy także to, że wszystkie przydatne rzeczy będziemy mieć w zasięgu ręki, nie musimy ich ciągle wyjmować i chować. Minusy? Podobnie jak w przypadku wanienki ze stojakiem, problematyczne może być wlewanie i wylewanie wody. Z takiej wanienki dziecko będzie korzystało stosunkowo krótko, w tym przypadku zaletą jest to, że później może to być po prostu przewijak.
Wanienka IKEA
Wanienka Fisher Price
Wanienka Stokke
Wybierając wanienkę dla dziecka często decydujemy się także na zakup innych przedmiotów - najczęściej są to różnego rodzaju wkładki, które ułatwiają kąpiel. Niektóre wanienki (wspomniane wcześniej wanienki anatomiczne) są specjalnie profilowane, z jednej strony mają podwyższenie, na którym układane jest dziecko. Starsze dziecko w tym miejscu trzyma nogi, jednak - mimo takiego rozwiązania - z tego typu wanienek korzysta się krócej, niż z tych standardowych. Częściej wybierane są wkładki, które można wyjąć w każdym momencie - odpowiednią znajdziemy zarówno do "normalnej" wanienki, jak i do składanej. Jeśli zdecydujecie się na wkładkę wykonaną z pianki, pamiętajcie, aby dokładnie myć ją po każdej kąpieli, a także często wymieniać. Dla starszego dziecka przyda się wkład antypoślizgowy - możemy go umieścić zarówno w wanience, jak i "dorosłej" wannie.
Obejrzyj także wideo:
To także może cię zainteresować:
Wakacje z niemowlakiem - o czym nie możesz zapomnieć
Wyprawka dla noworodka: co warto kupić zanim urodzi się dziecko
Kąpiel, mycie głowy i zębów... Twoje dziecko też może to polubić!