Wanienka dla dziecka: ze stojakiem, turystyczna czy składana

Wanienka dla dziecka to coś, co znajduje się na każdej liście wyprawkowej. Z pozoru łatwy zakup, często staje się kłopotliwy: wybór jest naprawdę duży. Jaka powinna być wanienka dla dziecka? Na którą się zdecydować? Podpowiadamy.

Wanienka dla dziecka powinna być... wygodna dla rodzica. Wybierając ją, pomyślmy o tym, gdzie będziemy kąpać dziecko - czy będziemy robić to w łazience, czy w pokoju. Wanienka wypełniona wodą jest ciężka, zastanów się, jak daleko będziesz musiał ją przenosić. Nawet, jeśli wodę będziesz dolewał później, pamiętaj o tym, że kiedyś będzie trzeba ją wylać. Pomyślmy także o tym, gdzie będziemy przechowywać wanienkę, czy mamy w łazience wystarczająco dużo miejsca - nie jest to mały przedmiot, który wciśniemy do każdego kąta.

 • Wanienka dla dziecka jest czymś obojętnym maluchowi, wybierajmy ją pod swoim kątem
 • Zdecydujmy się na taką, którą będziemy mieli gdzie przechowywać
 • Wanienka dla dziecka to coś, czego nie powinniśmy kupować na wyrost - starsze dziecko może nie chcieć się w niej kąpać
 • Zdecydujmy się na model wanienki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom, a nie dlatego, że polecają go inni - to, co sprawdziło się komuś, akurat w tym przypadku nie musi być dobre i dla nas

Wanienka dla dziecka: modele wanienek są bardzo różne

Oczywiście znajdziemy klasyczne wanienki, których wyobrażenie każdy z nas ma w głowie. Opływowe kształty, zagłębienia na mydło. Takie wanienki występują w różnych rozmiarach, możemy kupić naprawdę duże, w których bez problemu będzie myło się także starsze dziecko (oczywiście na siedząco). Masz mniej miejsca w łazience? Zdecyduj się na którąś z kompaktowych wersji: wanienkę turystyczną (pompowaną) lub wanienkę składaną.

Wanienka turystyczna

Wanienka turystyczna to po prostu dmuchana wanienka, przypomina ponton z wysokimi brzegami. Bez problemu umieścimy ją w wannie lub brodziku. Wanienka turystyczna doskonale sprawdzi się do kąpieli siedzącego dziecka. Nie będziemy musieli napełniać całej "dorosłej" wanny wody, a w pompowanej wanience dziecku będzie wygodniej niż w takiej plastikowej. Pamiętajmy jednak, że nie jest ona zbyt stabilna, nie pozwalajmy maluchowi na duże szaleństwa.

Wanienka składana

Prostokątny kształt składanej wanienki sprawia, że wielu myśli, że jest ona zbyt mała dla dziecka - nic bardziej mylnego. Spokojnie zmieści się w niej zarówno noworodek, jak i starsze dziecko. Wanienka składa się właściwie na płasko, miejsce dla niej znajdzie się w większości łazienek. Może także zostać wanienką turystyczną - jej niewielkie gabaryty sprawią, że pojedziemy z nią zarówno samochodem, jak i pociągiem.

Wanienka ze stojakiem

Wanienka ze stojakiem to coś, na co decyduje się coraz więcej rodziców. Dlaczego? Kąpanie dziecka w wanience ustawionej w wannie lub na podłodze nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Szczególnie na samym początku, gdy dziecko trzeba podtrzymywać, stać w niewygodniej pozycji. Wanienka ze stojakiem umożliwia bycie wyprostowanym, co jest zdecydowanym plusem. A minusy? Taki stelaż trzeba mieć gdzie ustawić (i schować), napełnianie wanienki wodą (i jej wylewanie) bywa problematyczne, wanienka ze stojakiem jest także wykorzystywana dość krótko. Ze stelaża szybko rezygnujemy, gdy dziecko zaczyna siadać przenosimy wanienkę do "dorosłej" wanny lub na podłogę.

Wanienka anatomiczna

Czym jest wanienka anatomiczna? Z zewnątrz wygląda jak standardowa, różni się jej środek - wnętrze jest wyprofilowane tak, abyśmy mogli na nim ułożyć dziecko. Główka jest wyżej, rączki i nóżki mają podparcie. Z tej opcji będziemy jednak korzystać dość krótko. Później sadzamy dziecko z drugiej strony, jednak musimy wziąć pod uwagę, że nie będzie mu tak wygodnie, jak w wanience bez wbudowanej wkładki.

Wanienka z przewijakiem

Wanienka z przewijakiem, czyli komoda kąpielowa cieszy się coraz większą popularnością. Ten mebel wymaga jednak przestrzeni - jeśli nie mamy miejsca na wolnostojący przewijak, nie znajdziemy także miejsca na wanienkę z przewijakiem. Czym ona jest? To nic innego, jak stelaż (drewniany lub plastikowy) przypominający ten standardowy, na którym znajduje się przewijak. Pod nim umieszczona jest wanienka - w ciągu dnia może to być po prostu miejsce, w którym przewijamy dziecko, podczas kąpieli - wanienka na stelażu. Czy jest to wygodne? Na pewno tak, jeśli chodzi o pozycję, w której stoi rodzic kąpiąc dziecko. Docenimy także to, że wszystkie przydatne rzeczy będziemy mieć w zasięgu ręki, nie musimy ich ciągle wyjmować i chować. Minusy? Podobnie jak w przypadku wanienki ze stojakiem, problematyczne może być wlewanie i wylewanie wody. Z takiej wanienki dziecko będzie korzystało stosunkowo krótko, w tym przypadku zaletą jest to, że później może to być po prostu przewijak.

Wanienki dziecięce: popularne modele

Wanienka IKEA

 • Wanienka IKEA to jedna z najczęściej wybieranych wanienek. Model LÄTTSAM, bo to o nim mowa, znajdziemy w wielu mieszkaniach
 • Kosztuje 19,99 zł
 • Ma antypoślizgowe paski na dnie
 • Jej wymiary to 71x43x20

Wanienka Fisher Price

 • Wanienka Fisher Price 3w1 rośnie razem z dzieckiem - w zestawie znajduje się mata, która ułatwia kąpiel noworodka; później może być wykorzystywana jako siatka na zabawki
 • Wanienka posiada odpływ i korek, w zestawie są także dwa kubeczki
 • Kosztuje około 200 zł

Wanienka Stokke

 • Wanienka Stokke Flexi Bath jest prostokątna i... składana
 • Posiada odpływ i korek
 • Możemy do niej dokupić wkładkę dla noworodka
 • Sprawdzi się nie tylko w domu, ale i na wyjazdach
 • Wanienka kosztuje 167 zł, za wkładkę zapłacimy 63 zł

Wanienka dla dziecka: przydatne gadżety

Wybierając wanienkę dla dziecka często decydujemy się także na zakup innych przedmiotów - najczęściej są to różnego rodzaju wkładki, które ułatwiają kąpiel. Niektóre wanienki (wspomniane wcześniej wanienki anatomiczne) są specjalnie profilowane, z jednej strony mają podwyższenie, na którym układane jest dziecko. Starsze dziecko w tym miejscu trzyma nogi, jednak - mimo takiego rozwiązania - z tego typu wanienek korzysta się krócej, niż z tych standardowych. Częściej wybierane są wkładki, które można wyjąć w każdym momencie - odpowiednią znajdziemy zarówno do "normalnej" wanienki, jak i do składanej. Jeśli zdecydujecie się na wkładkę wykonaną z pianki, pamiętajcie, aby dokładnie myć ją po każdej kąpieli, a także często wymieniać. Dla starszego dziecka przyda się wkład antypoślizgowy - możemy go umieścić zarówno w wanience, jak i "dorosłej" wannie.

Obejrzyj także wideo:

Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

To także może cię zainteresować:

Wakacje z niemowlakiem - o czym nie możesz zapomnieć

Wyprawka dla noworodka: co warto kupić zanim urodzi się dziecko

Kąpiel, mycie głowy i zębów... Twoje dziecko też może to polubić!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.