Angina w ciąży - dlaczego może być niebezpieczna? Jak ją leczyć?

Angina w ciąży, ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, to choroba zakaźna. Najczęściej wywołują ją wirusy oraz paciorkowce. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a szczyt zachorowań przypada na sezon jesienno-zimowy. Choć to choroba dość powszechna, dotykająca ludzi w każdym wieku, dla kobiet w ciąży może być niebezpieczna. Jakie są objawy i rodzaje anginy? Jak ją leczyć?

Angina w ciąży może być niebezpieczna, najbardziej podczas pierwszego trymestru, kiedy tworzą się organy płodu. Wiele zależy od jej przyczyny, co przekłada się również na dokuczliwość objawów, sposób leczenia oraz możliwość pojawienia się powikłań. Za infekcję mogą bowiem odpowiadać zarówno wirusy, jak i bakterie.

Zobacz wideo

Angina wirusowa

Choć wydaje się, że angina najczęściej jest wywoływana przez bakterie, to okazuje się, że w większości przypadków odpowiadają za nią wirusy. Jakie są objawy anginy wirusowej w ciąży?

  • ból gardła, który nasila się podczas przełykania,
  • zaczerwienienie błony śluzowej gardła,
  • zmęczenie,
  • uczucie ogólnego rozbicia,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
  • lekki ból głowy, stawów i mięśni,
  • katar, kaszel, chrypka,
  • stan podgorączkowy,
  • migdałki są lekko powiększone, pokryte przekrwioną błoną śluzową. Widać na nich drobne pęcherzyki.

Angina bakteryjna

Anginę w ciąży wywołują również bakterie paciorkowca z grupy A. Wówczas infekcja rozwija się szybko i gwałtownie. Towarzyszą jej takie objawy jak:

  • silny ból gardła, promieniujący do uszu. Nasila się podczas przełykania, a nawet mówienia,
  • zmiany miejscowe na migdałkach: ból, zaczerwienienie, rozpulchnienie, później śluzowo-ropne naloty,
  • gorączka, najczęściej bardzo wysoka, powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • ból głowy, brzucha oraz bóle kostno-stawowe,
  • osłabienie, brak apetytu, poczucie rozbicia,
  • powiększenie węzłów chłonnych w okolicy żuchwy.

Należy mieć na uwadze, że wirusowe zapalenie gardła może ulec nadkażeniu, z kolei do zakażenia bakteryjnego może dojść zakażenie wirusem. To dlatego potwierdzeniem, wykluczeniem oraz leczeniem anginy w ciąży powinien zająć się lekarz.

Angina w ciąży - leczenie

Leczenie anginy bakteryjnej w ciąży wymaga zastosowania antybiotykoterapii - leków skutecznych przeciw paciorkowcom z grupy A, z grupy penicylin. Lekiem z wyboru na paciorkowcowe zapalenie gardła jest fenoksymetylopenicylina (kategoria bezpieczeństwa w ciąży - B). W antybiotykoterapii niezbędną są probiotyki. Leczenie anginy w ciąży, zwłaszcza bakteryjnej, powinno być prowadzone pod okiem lekarza.

Na gorączkę należy zażywać paracetamol pamiętając, że wysoka gorączka jest bardziej niebezpieczna dla matki i płodu niż sam lek (paracetamol także należy do kategorii bezpieczeństwa w ciąży - B).

Zarówno przy wirusowej, jak i bakteryjnej anginie, wskazane są również bezpieczne dla kobiet w ciąży preparaty do ssania lub w sprayu, które złagodzą ból gardła.

Leczenie anginy w ciąży warto wspierać leczeniem domowym. Na czym ono polega?

  1. Przede wszystkim należy odpoczywać, leżąc w łóżku.
  2. Pomocne są płukanki gardła z szałwii, tymianku, rumianku czy soli, które łagodzą i dolegliwości, i stan zapalny. Wystarczy zaparzyć zioła lub do szklanki wody wsypać łyżeczkę soli. Płukanki należy stosować kilka razy dziennie, przez kilka dni.
  3. Warto sięgać po rozgrzewające herbaty, syropy, soki czy napoje, które wesprą w walce z chorobą. Należy zwrócić uwagę na maliny, mleko z miodem, herbatę z imbirem i miodem, a także cebulę i czosnek.
  4. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
  5. Należy dbać o nawodnienie organizmu, by nie doszło do zaburzeń gospodarki elektrolitowej i niedoborów pokarmowych.

Angina w ciąży - powikłania

Wprawdzie organizm zwykle potrafi zwalczyć infekcję paciorkowcową nawet bez antybiotyku, jednak trwa to dłużej i grozi rozwinięciem powikłań. Trzeba pamiętać, że angina w ciąży - zwłaszcza bakteryjna, w pierwszym trymestrze - może być niebezpieczna. Choroba grozi powikłaniami zarówno u matki, jak i dziecka. Do możliwych powikłań należą wady rozwojowe u płodu, niedotlenienie, jak również poronienie.

Ponieważ istnieje zagrożenie, że wytworzone przeciwko bakteriom przeciwciała zaczną reagować z własnymi tkankami, u matki mogą pojawić się choroby autoimmunologiczne, takie jak gorączka reumatyczna czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Inne możliwe powikłania anginy w ciąży to zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień okołomigdałkowy czy zapalenie płuc, zapalenie stawów, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA