Pleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?

Pleśniawki u niemowlaka to przypadłość, która pojawia się dość często. Początkowo rodzice, którzy zaobserwują w buzi dziecka biały nalot mylą go z pozostałościami po karmieniu mlekiem. Dość szybko jednak okazuje się, że nalot nie znika. Wówczas wiadomo już, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z pleśniawkami. Czym są pleśniawki? Skąd się biorą? Jak je leczyć?

Pleśniawki u niemowląt: co je wywołuje?

Pleśniawki u niemowlaka to problem dość częsty, a jednocześnie na tyle poważny, że nie należy go lekceważyć. Wydaje się, że niemowlę otoczone troskliwą opieką rodziców nie jest narażone na żadne zagrożenia. I chociaż cierpliwie i dokładnie je pielęgnujemy, dbamy o higienę i stosujemy się do wszelkich zaleceń pediatry, to nagle pojawiają się pleśniawki. Co wywołuje pleśniawki u niemowlaka? Otóż pleśniawki są konsekwencją infekcji grzybiczej. Większość rodziców zastanawia się skąd u niemowlaka może pojawić się tego typu infekcja. Otóż jeżeli pleśniawki pojawiają się u noworodka to mamy pewność, że dziecko zaraziło się infekcją grzybiczą w pochwie matki. To właśnie tam występują drożdżaki zwane bielnik biały, które następnie mogą zakazić przeciskające się podczas porodu dziecko. Candida albicans stale występują w pochwie i zazwyczaj nie wywołują żadnych dolegliwości, chyba że nadarzą się specjalne warunki umożliwiające rozwój infekcji - takim sprzyjającym czynnikiem są wahania hormonalne charakterystyczne dla okresu ciąży. 

Pleśniawki u niemowląt: przyczyny. Kiedy powstają?

Pleśniawki najczęściej pojawiają się u noworodków, które zarażają się drożdżakami podczas porodu siłami natury. W ich przypadku jedynie zarażenie od dorosłego człowieka jest prawdopodobne. Pleśniawkami zarazić mogą się także starsze dzieci. Mogą je u nich powodować:

  • ząbkowanie,
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • wkładanie różnych przedmiotów do buzi, 
  • osłabienie odporności spowodowane przebytą antybiotykoterapią. 

Pleśniawki jako konsekwencja infekcji grzybiczej, doskonale rozwijają się w jamie ustnej, gdzie jest ciemno, wilgotno i ciepło.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Pleśniawki u niemowląt: objawy

Pleśniawki u niemowląt objawiają się jako białe, wypukłe plamy, które mogą nieco przypominać grudki twarogu. Występują one na wewnętrznej stronie policzków, czasem także na języku, górnym podniebieniu i dziąsłach, gdzie mogą zostać błędnie uznane za wyrzynający się ząbek. Gdy spróbujemy je zetrzeć plamy mogą stać się zaczerwienione, a nawet zacząć krwawić. Niemowlę dotknięte pleśniawkami jest niespokojne i często ma problemy ze ssaniem, gdyż sprawia mu ono ból.  

Jeżeli dziecko jest karmione piersią, a u jego mamy pojawiły się pleśniawki na brodawkach, wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia antygrzybicznego, bo w innym razie mama i dziecko będą się wzajemnie zarażać. Brodawki zainfekowane pleśniawkami są zaróżowione, swędzą, skóra na nich łuszczy się lub twardnieje. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia nie ma konieczności przerywania karmienia piersią, jednak staje się ono utrudnione i bolesne. Stan ten trwa maksymalnie do dwóch tygodni, podczas których terapia powinna zadziałać, a objawy całkowicie ustąpić. 

Pleśniawki u niemowląt: co na pleśniawki? Leczenie

Pleśniawki u niemowląt nie są bardzo groźne. Jednak jeśli podejrzewasz, że twój maluch ma pleśniawki wówczas należy skonsultować się z pediatrą i wdrożyć leczenie, gdyż z czasem mogą one pokryć całą jamę ustną i rozprzestrzeniać się w stronę układu pokarmowego i oddechowego.

Leczenie pleśniawek u noworodka ma charakter miejscowy. Lek w postaci zawiesiny, maści lub żelu zawiera przeciwgrzybiczą nystatynę. Nanosi się go bezpośrednio na zmiany w jamie ustnej dziecka. Sprawdzonym sposobem jest pędzlowanie pleśniawek za pomocą palca. Na palec należy nałożyć jałowy gazik, zamoczyć go w preparacie i dokładnie wysmarować nim wnętrze jamy ustnej niemowlęcia. Należy robić to bardzo delikatnie, ponieważ pleśniawki łatwo się ścierają, co prowadzi do ich krwawienia i bólu.

Jeżeli mama karmiąca zauważy na swoich brodawkach plamki, powinna smarować je tym samym preparatem na pleśniawki, który stosuje do jamy ustnej dziecka, ponieważ zakażenie drożdżakami może przenieść się z nich ponownie na dziecko.

Zobacz też: Bolesne afty u dziecka. Jak sobie radzić z tym problemem

Więcej o: