Mleko modyfikowane - rodzaje. Jak wybrać najlepsze?

Mleko modyfikowane to preparat zastępujący kobiecy pokarm, opracowany z myślą o dzieciach, które nie mogą być karmione piersią. Jakie są rodzaje mieszanek mlecznych? Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla niemowląt i małych dzieci? Czym różni się od mleka krowiego?

Co to jest mleko modyfikowane ?

Mleko modyfikowane to najczęściej mleko krowie (choć pewną popularnością cieszy się również mleko kozie), które podczas specjalnej obróbki zostało zmodyfikowane tak, by swoim składem jak najbardziej przypominać kobiecy pokarm. Nie ulega bowiem wątpliwości, że mleko matki jest dla niemowlęcia najlepsze, ponieważ swoim składem idealnie odpowiada na jego potrzeby. To dlatego maluch przez pierwsze 6 miesięcy życia powinien być karmiony wyłącznie piersią. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie mleko modyfikowane.

Zobacz wideo

Podstawą tworzenia mleka dla niemowląt i małych dzieci jest zwykle mleko krowie, które poddaje się odpowiednim modyfikacjom. Czym mleko modyfikowane różni się od mleka krowiego? Podczas produkcji i obróbki doprowadza się do obniżenia ilości białka, sodu czy potasu oraz zwiększenia ilości tłuszczów nienasyconych, witamin, kultur bakterii obecnych w pokarmie mamy oraz laktozy. Istotne są również modyfikacje w obrębie składu białka. Dzięki temu mieszanka mleczna jest dostosowywana do potrzeb i możliwości małych brzuszków, wspiera prawidłowy rozwój dzieci.

Mleko modyfikowane - rodzaje

Mleko modyfikowane, ze względu na wiek dziecka, dla którego jest przeznaczone, dzieli się na:

 • mleko początkowe (mleko 1) - to produkty przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Pokrywają zapotrzebowanie żywieniowe najmłodszych niemowląt,
 • mleko następne (mleko 2) - mleko dla dzieci po 6. miesiącu życia i do 12. miesiąca życia. Jest mniej zmodyfikowane niż mleko 1, z uwagi na coraz sprawniej działający układ trawienny,
 • mleko "junior" (mleko: 3, 4, 5) - dla dzieci po ukończeniu 12. miesięcy.

Taki podział sprawia, że możliwe jest zaspokajanie potrzeb dziecka na każdym etapie rozwoju.

Mleko modyfikowane jest zalecane nawet do końca 3. roku życia, jednak już roczniak, który jest zdrowy, może pić zwykłe mleko krowie. Co jest lepsze - mleko modyfikowane czy krowie? Na ten temat warto porozmawiać z lekarzem, ponieważ wiele zależy od stanu zdrowia dziecka, ewentualnych problemów z alergią czy trawieniem, a także zagrożeń niedoborami składników odżywczych.

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane musi być dobrane do wieku dziecka, ale i do jego potrzeb żywieniowych. Które będzie najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wybranie optymalnego mleka modyfikowanego dla niemowląt lub starszych dzieci powinno być skonsultowane z lekarzem, który weźmie pod uwagę wiele ważnych kwestii, takich jak stan zdrowia i wiek dziecka, a także jego potrzeby żywieniowe.

Choć dokonując wyboru mleka modyfikowanego należy kierować się potrzebami dziecka oraz względami jakościowymi, warto wziąć pod uwagę preferencje smakowe malucha, dostępność preparatu oraz sytuację finansową rodziców (preparaty różnią się między sobą ceną, która zależy zarówno od producenta, jak i ilości kupowanych opakowań).

Mleko modyfikowane do zadań specjalnych

Mleko modyfikowane należy wybierać, mając na względzie specjalne potrzeby żywieniowe maluchów. I tak na rynku obecne jest mleko modyfikowane:

 • dla dzieci ze skłonnością do kolek i zaparć,
 • dla małych alergików i dzieci ze skłonnością do alergii (mleko HA),
 • wspierające odporność (najczęściej z imunoskładnikami i kulturami bakterii probiotycznymi),
 • niskolaktozowe i bezlaktozowe,
 • zawierające tłuszcze MCT, przeznaczone dla maluchów, które zmagają się z problemami zdrowotnymi, takimi jak przewlekłe zespoły złego wchłaniania czy choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • dla dzieci z niską masą urodzeniową,
 • dla dzieci ze skłonnościami do częstego ulewania (zawiera mączkę chleba świętojańskiego lub skrobię ziemniaczaną - mleko AR),
 • mleko modyfikowane wzbogacone kleikiem ryżowym (mleko R),
 • mleko smakowe - przeznaczone dla starszaków,
 • preparaty mlekozastępcze, na przykład sojowe - bezglutenowe, bezlaktozowe i bez białek mleka krowiego.

Mleko modyfikowane - o czym warto pamiętać?

Ponieważ mleko modyfikowane trawi się wolniej niż mleko matki, należy je podawać dzieciom rzadziej i w mniejszych dawkach jednorazowych. Karmienie mlekiem modyfikowanym na żądanie to nie jest dobry pomysł. Schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie zależy od wieku i potrzeb dziecka. To, ile mleka modyfikowanego podać, wynika z instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. W razie wątpliwości i uwag zawsze warto porozmawiać z pediatrą.

Więcej o: