1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

10 rad dotyczących dziecka, których nie mogę już słuchać

Matki często mają okazję przekonać się, że najwięcej o wychowywaniu i opiece nad ich dziećmi wiedzą inni. Jakich rad mamy serdecznie dość?
Załóż czapeczkę Załóż czapeczkę fot. Shutterstock

A gdzie czapeczka?!

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.plŁukasz Kmieć

Oto najczęstsza rada, którą mogą usłyszeć rodzice niemowląt: "Załóż mu czapeczkę, bo go przewieje/przeziębi się/złapie zapalenie ucha". Nic to, że na dworze 30 stopni, a infekcje uszu nie biorą się od powietrza.

Inne uwagi z tego samego nurtu to oczywiście: "A gdzie ma buciki?! Mamusia bucików nie założyła biednemu dziecku" - na widok bosego niemowlaka w wózku. Nieważne, że ciepło, dziecko jeszcze nie chodzi - buty rzecz święta. I dodatkowo nieśmiertelne: "Tylko ubierz je ciepło", słyszane od babć, własnych i obcych, wszędzie i zawsze.

Przeciąg Przeciąg fot. Shutterstock

Zamknij okno!

Te straszne, zdradliwe przeciągi! Dziecko nie może przebywać w pokoju, w którym jest otwarte okno, bo niechybnie je przewieje i znowu zapalenie ucha gwarantowane. Jeśli w mieszkaniu są otwarte okna w różnych pokojach, to już w ogóle szczyt bezmyślności - pora wykupić receptę na antybiotyk!

Mama chusta Mama chusta fot. Shutterstock

Dziecka nie wolno nosić!

Nosisz swoje niemowlę na rękach? Niedobrze, źle, przestań natychmiast! Przyzwyczai się, nie nauczy się chodzić, rozpuścisz je i zepsujesz! Chcesz tego? No właśnie. A jeśli, o zgrozo!, nosisz swe dziecię w chuście, nie zdziw się, jeśli ktoś wezwie opiekę społeczną, a już na pewno przygotuj się na uwagi typu: "Udusi to dziecko/kręgosłup mu złamie/na wózek jej nie stać/na pewno mu tak niewygodnie".

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Dziecko mięso Dziecko mięso fot. Shutterstock

Niech zje chociaż mięsko!

To niedopuszczalne, żeby pozwalać dziecku zostawić coś na talerzu! Szczególnie, jeśli jest to mięso. "Musi jeść mięsko, żeby rosnąć!" - grzmią życzliwi. Niech dopcha ziemniaczkami, a najwyżej zostawi te brokuły. A w ogóle to twoje dziecko je za mało, wiedziałaś o tym?

Dziecko (zdjęcie poglądowe) Dziecko (zdjęcie poglądowe) fot. Shutterstock

Trzeba być konsekwentnym

Dzisiejsze dzieci są głośne i rozpuszczone. Płaczą w miejscach publicznych - to straszne, kiedyś tego nie było! Wszystko przez to bezstresowe wychowanie, co za szatański wymysł! Dziecko będzie potulne jak baranek i uroczo ciche jako ten aniołek, wystarczy tylko stosować się do następującej rady: "Bo w wychowaniu dziecka najważniejsza jest konsekwencja". A jeśli wasz dwulatek robi scenę na placu zabaw, to bez cienia wątpliwości oznacza, że wy konsekwentni nie jesteście. Wstyd!

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

płaczące dziecko płaczące dziecko fot. Shutterstock

Niech się wypłacze!

A ile razy słyszałaś coś takiego? Po co od razu bierzesz na ręce? Nie wiesz, że dziecko chce coś wymusić na tobie swoim płaczem? Że to forma manipulacji? Niech sobie popłacze, dobrze mu to zrobi. Płacz jeszcze nikomu nie zaszkodził! I tak dalej w ten deseń.

kanapka kanapka fot. Shutterstock

Pokrój mu ten chlebek!

Jak możesz podawać małemu dziecku kanapkę, która nie jest pokrojona na małe kawałeczki? I to na dodatek ze skórką? Zadławi się biedactwo!

A z drugiej strony, odwrotne rady, adresowane do rodziców niemowląt: "Daj mu pociumkać skórkę chlebka, niech sobie pomasuje dziąsła/ćwiczy gryzienie/będzie cicho". Nic to, że gluten, nic, że rozmiękłą skórką chleba niewprawione w gryzieniu niemowlę rzeczywiście może łatwo się zakrztusić...

dziecko jedzenie dziecko jedzenie fot. Shutterstock

Powinno już jeść normalnie!

I właściwie dlaczego dajesz dziecku te dziwne potrawy ze słoiczków? Przecież to smaku nie ma, zobacz, jak się krzywi! Posoliłabyś to chociaż. A w ogóle to półroczne dziecko spokojnie może już jeść to, co dorośli, dałabyś mu żurku!

Alergia pokarmowa Alergia pokarmowa fot. Shutterstock

Trochę śmietany jeszcze nikomu nie zaszkodziło!

Alergia pokarmowa? Jaka alergia?! To jakiś wymysł dzisiejszych czasów, wszyscy się tak patyczkują z tymi dziećmi, a trochę śmietany w zupce jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Że czerwone policzki? No czerwone, bo zdrowe. Kiedyś to nie było żadnych alergii, dawało się dziecku od razu mleko od krowy i wszyscy mieli się świetnie. A teraz? Świat oszalał!

Karmienie piersią Karmienie piersią fot. Shutterstock

Przeziębisz sobie pierś!

Matka karmiąca piersią może przytoczyć całą masę dobrych rad, którymi obdarowały ją inne kobiety. Zaczyna się już w szpitalu, a potem jakoś samo się toczy i nabiera tempa. Czyli: ubieraj się ciepło, bo przeziębisz pierś; unikaj przeciągów; uważaj, bo zważy ci się mleko; nie jedz tego; jedz wszystko; pij bawarkę to będziesz mieć dużo mleka; jak masz zapalenie piersi to nie możesz karmić dziecka; małe płacze, bo na pewno się nie najada; masz za chude mleko, sama woda.

Wiadomo, jesteśmy jedną wielką plemienną wspólnotą, a wszystkie dzieci są nasze. Rady dostajemy w dobrej wierze, z troski o nasze maleństwa. Najlepiej chyba przymknąć na nie oko i robić swoje. Powodzenia!

Więcej o:
Komentarze (34)
10 rad dotyczących dziecka, których nie mogę już słuchać
Zaloguj się
 • agra1

  Oceniono 122 razy 78

  na komentarze dotyczące uduszenia w chuście miałam standardową odpowiedź - nie udusi się, on sie dopiero maceruje w ziółkach, dusić będe później!
  Zatykało pouczaczy natychmiast :)

 • maja2005

  Oceniono 107 razy 69

  Mówcie cicho, bo dziecko śpi - to jest tekst, który mnie najbardziej rozwala.

  Dziecko w brzuchu mamy mieszkało przez 9 miesięcy pod bijącym sercem i obok trawiących jelit, dlatego człowiek posiada coś takiego jak "przywykanie". Nowe perfumy dzięki przywykaniu czujemy tylko kilka dni. Dzieciak może spokojnie spać, kiedy obok niego toczy się normalne życie.

  Potem w domu mamy dorosłego, który nie zaśnie jeśli w domu nie ma kompletnej ciszy i życie zamiera na kilka godzin, bo tatuś po pracy musi się położyć.

 • sapiens_h

  Oceniono 84 razy 66

  No "sorry taki klimat", ale gdy przy mnie dziecko wyje, bo jest w nagrzanym sklepie, ma czapeczkę, sweterek, szaliczek, ledwie rękawiczek brakuje, a ludzie zdychają z gorąca w krótkich rękawkach, to podchodzę do durnej matki i mówię, że dzieciak płacze, bo najprawdopodobniej jest mu za gorąco- bo żali mi dzieciaka, a w nosie mam dąsy mamuśki bez mózgu.

 • scarpetka

  Oceniono 66 razy 60

  A ja Ci przytaknę, Słonko, tylko BŁAGAM - mleko się warzy, a nie waży.
  Ogólnie słuchając tylko własnego organizmu i korzystając z podręcznika Spocka, oraz własnych szarych komórek i instynktów wychowałam dryblasa 186 z uzdolnieniami i brakiem kompleksów. Proponuję na czas wczesnego macierzyństwa odstawić internet i wrócić do niego w okolicy 2-3 lat dziecka. Wszyscy na tym skorzystają :)

 • pandzik

  Oceniono 60 razy 42

  Poprawcie to zwaŻenie mleka, bo oczy bolą. Zanim zaczniecie dawać mądre rady, nauczcie się korzystać ze słownika.

 • fielmon

  Oceniono 32 razy 30

  Ludzie tak sobie czasem gadają aby zagadać.

 • Roksana Ptasznik

  Oceniono 42 razy 22

  Mam wrażenie, że tekst jest bardzo nasiąknięty negatywnym przesłaniem, taka frustracja się tu wylewa. Życzę wszystkim nam, żeby spotykać na swojej drodze tylko życzliwe i uśmiechnięte osoby, a radami babć i cioć nie przejmować się aż tak bardzo. Z resztą niejednokrotnie moja babcia, ciocia, mama czy teściowa swoimi radami akurat bardzo pomogły :]

 • leokadia_11

  Oceniono 42 razy 18

  co do noszenia noworodka czy niemowlęcia w chuście - na obowiązkowej wizycie u lekarza ortopedy(sprawdzenie stawów biodrowych)tenże lekarz stwierdził/zapytał:nie nosi chyba pani córki w chuście?powiedział,że ta moda to plaga i ortopedzi tępią to zjawisko(przynajmniej z Luxmedu)
  ale oczywiście matka wie najlepiej...w wielu przypadkach wiedza matek jest bezcenna(np.kiedy lekarz zbiera wywiad każda wskazówka od matki jest cenna)ale to wybijanie się na niepodległość wbrew rozsądkowi i doświadczeniu babć,ciotek itp byle tylko po swojemu i na przekór...to przechył w drugą stronę i wcale nie świadczy o mądrości
  oczywiście niech każdy robi to co lubi-
  chować dziecko w przeciągu-a jakże!
  nie zakładać mu czapki-super!
  hałasować dziecku nad głową podczas snu-idealnie(każdy lubi przespać się gdy ktoś gada nad uchem-dziecko pewnikiem ma inny odbiór decybeli:)))
  itd itp

 • fielmon

  Oceniono 111 razy 15

  Życzę Wam moje drogie, młode mamy, żebyście były tak samo mądre, jak dziecko będzie nastolatkiem. Teraz to sa pierdoły. Wydaje się Wam, że zjadłyście wszytkie rozumy. Pogadamy z perspektywy babci. Nie jest to takie proste.Sama jestem babcią, wychowałam syna na przyzwoitego człowieka i wnuka do 8 lat, też fajny chłopiec. Łatwo nie było. Tak że trochę pokory proponuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX