Jak ułatwić sobie opiekę nad niemowlęciem? [WASZE RADY]

Opieka nad niemowlęciem może być znacznie łatwiejsza - twierdzą użytkowniczki naszego forum i podają garść sprawdzonych podpowiedzi. Oto kilka z nich!

Mamo, nie zamęczaj się!

Jako matki dzielimy się na te, które opiekując się niemowlęciem robią wszystko zgodnie z podręcznikami pielęgnacji oraz na te, które szukają sposobów na ułatwienie sobie życia - taki obraz rysuje się po lekturze wątku na forum Niemowlę, w którym internautka o nicku libretinka prosi o "pomysły trochę odbiegające od oficjalnych wytycznych, ale pozwalające matkom żyć".  Niektórych rad być może powielać nie należy, inne natomiast rzeczywiście mogą znacznie usprawnić opiekę nad malutkim dzieckiem. Jakie pomysły podsuwają sobie internetowe mamy?

MATERIAŁ PARTNERA

Karm piersią!

Część internautek stwierdza po prostu: chcesz mieć łatwiej, karm piersią! Te, które postawiły na karmienie naturalne, nie wyobrażają sobie innego scenariusza, a wszelkie porady dotyczące mycia butelek, przygotowywania wody o odpowiedniej temperaturze, kwitują krótkim: komplikowanie sobie życia! Pierś mamy zawsze przy sobie, wychodząc z domu nie musimy niczego dodatkowego pakować do torby, w nocy nie musimy się rozbudzać na przygotowanie mieszanki, a kobiece mleko ma zawsze odpowiednią temperaturę.

Trudno nie przyznać im racji, jednak mamy karmiące butelką też mają kilka sposobów na usprawnienie procesu przygotowania mleka i na ułatwienie sobie życia.

MATERIAŁ PARTNERA

Sterylizować czy nie?

Wiadomo, że dokładne sterylizowanie butelek wymaga nieco pracy i czasu, dlatego nasze internetowe mamy mają kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie niezbędnych akcesoriów do karmienia niemowlęcia. Polecają po prostu umyć butelkę (to samo dotyczy smoczków-uspokajaczy), a później przelać ją wrzątkiem - bez wygotowywania. Część internautek podpowiada, że można butelki po prostu myć w zmywarce, a jeszcze inne polecają sterylizatory do mikrofalówek i kupienie tylu butelek ile karmień w ciągu doby.

MATERIAŁ PARTNERA

Co jeszcze z tym mlekiem?

O ile wcześniejsze przygotowanie mieszanki może budzić pewne wątpliwości, o tyle rady internautek, aby zaopatrzyć się w podgrzewacz lub trzymać ciepłą wodę w termosie wydają się warte rozpatrzenia. Na rynku dostępne są również czajniki, które podgrzewają wodę do odpowiedniej dla przygotowania mleka modyfikowanego temperatury, używając wcześniej przegotowanej wody lub wody źródlanej (pamiętajcie, by nie przygotowywać mieszanki na średnio- lub wysoko zmineralizowanej wodzie!) czas przygotowania mleka znacznie się skraca.

MATERIAŁ PARTNERA

Pranie, prasowanie...

Wraz z pojawieniem się dziecka, znacznie wzrasta zużycie energii elektrycznej i wody - to za sprawą częstego prania dziecięcych ubranek. Największą zmorą dla mam jest jednak ciągłe prasowanie tych maleńkich części garderoby. Jak podpowiadają mamy z forum Niemowlę, można sobie ułatwić życie rezygnując z prasowania: wystarczy umiejętnie strzepnąć mokrą odzież i dobrze ją rozwiesić. Właścicielki elektrycznych suszarek do ubrań nie  muszą się martwić nawet tym - odzież po suszeniu jest miękka i niewygnieciona. Kilka internautek podpowiada również, że ubranka maleństwa, o ile nie jest  ono alergikiem i wrażliwcem, można spróbować wyprać w tym samym proszku, co odzież reszty rodziny.

MATERIAŁ PARTNERA

Ach, te pieluchy!

Lwią część naszego czasu podczas opieki nad niemowlęciem pochłania zmiana pieluchy, nic więc dziwnego, że część rad naszych internautek dotyczy właśnie przewijania. Zamiast mokrych chusteczek, w domu możemy używać dużych płatków kosmetycznych nasączonych wodą - jedna z forumowiczek, agont8, usprawniła ten proces tak, że nie musi nawet nosić ze sobą świeżej ciepłej wody, bo postawiła przy przewijaku termos z pompką, a pod nim miseczkę: "Przy przewijaniu tylko naciskam przycisk i podkładam wacik. Ciepła woda jak z kranu. Raz dziennie albo raz na 1,5 dnia uzupełniam ciepłą wodą. Super wygoda, polecam". Inne mamy radzą też mycie pupy pod bieżącą wodą z kranu, a jako sposób na zmianę pieluszki wyrywającemu się maluchowi, jedna z matek podsuwa patent babci swojego dziecka: na czas przewijania włącza mu bajkę i spokojnie może zmienić pieluszkę.

MATERIAŁ PARTNERA

Sposoby na niejadka

Jak zachęcić malucha do jedzenia, a przy okazji nie namęczyć się przy ciągłym podsuwaniu mu łyżeczki? Internautki podpowiadają: zdecydujcie się na baby-led weaning! Dziecko samo wybiera z talerzyka jedzenie, które chce zjeść i problem z głowy. Jedna z mam podsuwa sposób na niemowlę wybrzydzające przy jedzeniu: w jednej rączce chrupek kukurydziany, a dorosły podaje zupkę na łyżeczce. Może czasem, w sytuacjach awaryjnych, można tej "flipsowej" metody spróbować? Byle tylko nie stało się to normą, bo wtedy wykształcimy w dziecku złe nawyki żywieniowe.

MATERIAŁ PARTNERA

Gary, gotowanie...

Czym karmić dziecko, żeby się szczególnie nie namęczyć przy gotowaniu? Tu rady forumowiczek idą dwutorowo: z jednej strony padają propozycje sięgania po gotowe słoiczki (dobrze zbilansowane pokarmy ze wszystkimi cennymi składnikami odżywczymi), a z drugiej matki polecają przygotowywanie własnych słoiczków i pasteryzowanie żywności (sprawdzone składniki, smaki domowe i matczyna miłość w jednym).

MATERIAŁ PARTNERA

Świeże powietrze

Czasami po prostu nie chce nam się wyjść na spacer, a myśl o znoszeniu ciężkiego wózka po schodach skutecznie pogłębia tę niechęć. Sposób niektórych użytkowniczek naszego forum jest prosty: dziecko drzemiące w wózku na balkonie. Jako rytuał - odradzamy, jako doraźny sposób na chwilową niemoc - dlaczego nie? A jeśli balkon nie znajduje się nad ulicą, to taka drzemka na świeżym powietrzu może mieć same korzyści, prawda?

A jakie Wy macie sposoby na ułatwienie sobie opieki nad niemowlęciem? Możecie podzielić się swoimi pomysłami w dyskusji na forum Niemowlę!

MATERIAŁ PARTNERA

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.