Samolotem z dziećmi. Co możemy zabrać na pokład? Na jakie udogodnienia możemy liczyć?

Podróż z dziećmi to nie lada wyzwanie. Przygotujmy się do niej wspólnie.

Opłaty, miejsce w samolocie

Postanowione - wyjeżdżamy. Teraz czas na wybór lotu. Podróżując z dzieckiem najlepiej zdecydować się na ten wieczorny lub taki, który przypada podczas drzemki malucha. Najodpowiedniejsze są także loty bezpośrednie, bez przesiadek.

Dzieci mogą, oczywiście, liczyć na specjalne zniżki. Na największe te najmłodsze - dzieci do 2 lat podróżują bezpłatnie, albo otrzymują bonifikatę - nawet 90%. Maluchom do 2 roku życia nie przysługuje jednak osobne miejsce w samolocie, podróżują na kolanach opiekuna, przypięte specjalnym pasem (umocowanym do pasa rodzica).

Sztuka wyboru... najlepszego miejsca w samolocie / fot. ShutterstockSztuka wyboru... najlepszego miejsca w samolocie / fot. Shutterstock

Starsze dzieci siedzą na oddzielnym fotelu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zalecane jest, aby mali podróżni lot odbywali w foteliku samochodowym (limit wiekowy różni się u przewoźników, niektórzy sugerują, by z fotelików korzystały dzieci do lat 3, inni - do 7 lat). Oczywiście nie każdy fotelik nadaje się do wykorzystania na pokładzie samolotu - linie lotnicze najczęściej dysponują listą fotelików, z których będziemy mogli skorzystać. Za używanie tego sprzętu nie pobierana jest opłata (chyba, że zdecydujemy się na przewożenie w ten sposób dziecka poniżej 2 roku życia - wtedy musimy wykupić miejsce), jeśli jednak nie uda nam się przymocować fotelika do fotela samolotowego będziemy musieli dopłacić za przewiezienie go w luku bagażowym.

Przed lotem warto sprawdzić, czy przewoźnik zezwala na podróżowanie w foteliku. Jest to niemożliwe np. w liniach WizzAir.

Wózek zabieramy ze sobą?

W większości linii lotniczych nawet "infantom", czyli maluchom do 2 roku życia przysługuje 1 sztuka bezpłatnego bagażu - w ramach tego opiekunowie najczęściej decydują się na zabranie wózka. Polecamy wybrać tzw. parasolkę, która nie zajmie dużo miejsca, da się złożyć i rozłożyć jedną ręką. Wózki, które składają się z wielu elementów mogą, w najmniej odpowiednim momencie, zechcieć stawić opór, mogą też o wiele bardziej się zniszczyć (część rodziców korzysta ze specjalnych pokrowców, jednak z ich zakładaniem pod presją czasu bywa różnie...). Jeśli chcemy, aby było nam w 100% wygodnie, zdecydujmy się na nosidło - maluch będzie przy nas, a my będziemy mieć dwie wolne ręce.

Najczęściej wózkiem możemy podjechać aż pod samo wejście do samolotu - tam środek transportu małego pasażera przekazujemy w ręce pracownika. Po wylądowaniu w miejscu docelowym wózek zostanie nam przekazany od razu po opuszczeniu pokładu.

A co z jedzeniem?

Na pokład możemy wnieść jedzenie oraz picie dla dziecka - płyny dla najmłodszych nie podlegają standardowym obostrzeniom, jednak należy być przygotowanym na to, że podczas kontroli zostaniemy poproszeni o degustację przewożonych rzeczy. W większości przypadków, obsługa bez problemu poratuje nas wrzącą wodą, podgrzeje posiłek dla malucha.

Dziecko na pokładzie samolotuFot. Shutterstock

Nie wszystko musimy zabierać ze sobą, na pokładzie dostaniemy także gotowe posiłki dla dzieci. Jest to już standardem w rejsach dalekiego zasięgu, dziecięce menu znajdziemy u większości przewoźników (należy jednak pamiętać, aby chęć skorzystania z tej opcji zgłosić odpowiednio wcześniej, najlepiej już podczas rezerwacji biletu). Na co mogą liczyć najmłodsi? Np. Polskie Linie Lotnicze LOT proponują dwie opcje: Baby Meal to danie mięsne i deserek w słoiczkach, Child Meal to zimna przystawka, danie gorące, deser i owoce. Za dodatkową opłatą dostępny jest także zestaw z zabawką. W ofercie Lufthansy, oprócz menu dziecięcego, znajdziemy także posiłki specjalne - dla tych, którzy mają specjalne wymagania żywieniowe, ze względu na alergię, dietę czy przekonania religijne. Posiłki należy zamówić najpóźniej na 24 godziny przed odlotem, można to zrobić on line.

Odprawa, pierwszeństwo wejścia na pokład

Podróżując z dziećmi, warto skorzystać z odprawy online. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, ukoisz nerwy. Jeśli wolisz zrobić to na miejscu, możesz zdecydować się na rodzinny punkt odprawy, tzw. Family Check-In.

Jesteśmy na lotnisku i co dalej? Odprawcie się (jeśli tego nie zrobiliście w domu), przejdźcie przez kontrolę bezpieczeństwa. Tu możecie odetchnąć, na spokojnie pójść do toalety (całe szczęście przewijaki to już standard). Starsze dzieci na pewno zechcą skorzystać z placu zabaw - na różnych lotniskach wyglądają one inaczej, są mniejsze lub większe, z różną ilością atrakcji, jednak najczęściej taki kącik jest i cieszy się dużą popularnością.

Przed lotem sprawdź, jak wygląda pierwszeństwo wejścia na pokład - dla osób podróżujących z dziećmi jest to duże udogodnienie, często jednak wymaga dodatkowej opłaty.

Dziecko w podróży Dziecko w podróży fot. Shutterstock

Dodatkowe udogodnienia

Rodzice małych dzieci przed lotem długo zastanawiają się, co zabrać na pokład. Warto sprawdzić, jakie udogodnienia przygotował przewoźnik. Wiele linii lotniczych proponuje coś więcej niż dziecięce menu - na pokładzie dostępne są m.in. pieluchy, które przydadzą się w razie awarii (wiadomo, lepiej zabrać te, których maluch używa na co dzień, ale dobrze wiedzieć, że jakieś znajdziemy w samolocie), czy kocyk, którym możemy okryć malca.

Na pewno powinniśmy zadbać o coś, co pomoże dziecku przy zmianie ciśnienia - obsługa może poratować nas przysłowiową landrynką, ale z tego, co najwyżej, możemy skorzystać my, a nie nasze pociechy.

Jakie udogodnienia mogą okazać się pomocne? Podczas długiego rejsu sprawdzi się np. specjalne łóżeczko dla maluchów, w którym dziecko będzie mogło bezpieczne zasnąć. Ilość miejsc w samolocie, gdzie można umocować taki kojec jest ograniczona, jeśli chcesz z niego korzystać powiadom o tym wcześniej przewoźnika i zarezerwuj miejsce.

Starsze dziecko na pewno ucieszy się z prezentu - niektóre linie lotnicze oferują specjalne pakiety dla małych podróżników, z dyplomem, naklejkami i innymi gadżetami.

Rozrywki na pokładzie

Wiadomo, podróż może nudzić. Najlepiej, gdy dziecko zaśnie i drogę po prostu prześpi, ale nie zawsze się to udaje. Czym zająć najmłodszych pasażerów? Na pokład dobrze zabrać nowe zabawki, których dziecko jeszcze nie zna - istnieje szansa, że zainteresują je na dłużej. Wybierajmy różnego rodzaju gry podróżne, magnetyczne układanki, dobrze sprawdzają się różnego rodzaju kolorowanki i naklejanki. A co powiecie na czytanie? Podróż może być idealnym momentem, by poznać nową książeczkę. Zrezygnujmy z zabawek, które emitują różne dźwięki - innym podróżnym mogą nie spodobać się takie "rozrywki". W domu zostawmy też gadżety z dużą ilością małych elementów, mogą się rozsypać i zgubić. Starszemu dziecku możemy zaproponować gry i aplikacje dostępne np. na tablecie, albo obejrzenie filmu.

Niektóre linie lotnicze oferują najmłodszym pasażerom specjalne zestawy na nudę (zazwyczaj są to kredki i książeczki z grami i kolorowankami), młodzi podróżni mogą także posłuchać audiobooka lub obejrzeć bajkę, film familijny, zagrać w grę. Warto przed podróżą na stronie przewoźnika sprawdzić, jakie atrakcje oferuje dla najmłodszych - być może będzie ich tyle, że sami nie będziemy musieli o nic zadbać.

Przed wyjazdem dziecka za granicę należy dopilnować wszystkich formalności. jakie dokumenty będą mu potrzebne? Przed wyjazdem dziecka za granicę należy dopilnować wszystkich formalności. jakie dokumenty będą mu potrzebne? fot. Shutterstock

Dokumenty

Chcąc wyruszyć w podróż z dzieckiem, musimy zadbać o jego dokumenty. Wpisy w naszym paszporcie nie są już honorowane, najmłodsi muszą mieć własne "papiery".

Lecąc z miasta do miasta na terenie Polski dziecko musi mieć dowód osobisty, paszport, legitymację szkolną lub, gdy jest bardzo małe, akt urodzenia. W trasach międzynarodowych, na terenie strefy Schengen należy mieć paszport lub dowód osobisty, poza strefą - paszport.

Paszport wydawany jest na okres 10 lat (dla osób powyżej 13 roku życia), albo na okres 5 lat - dla dzieci do 13 roku życia. Czas oczekiwania na ten dokument nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Dowód osobisty jest ważny 5 lat (u dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia), albo 10 lat - u osób powyżej 5 roku życia. Dokument jest wydawany w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA