Palcem po... książce, czyli przewodniki (i nie tylko) dla najmłodszych

Jedni już zapomnieli o wakacjach, inni dopiero je planują, a jeszcze inni - myślą o nich przez cały rok. Książki, które opisują różne miejsca, to doskonały sposób, aby przenieść się w inną część świata nie ruszając się z ulubionego fotela. Dzieci uwielbiają takie "wycieczki"!
Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata", Wydawnictwo Dwie Siostry Wydawnictwo Dwie Siostry

Całkiem inny atlas

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata", Wydawnictwo Dwie Siostry

Ta książka już od kilku lat zachwyca dzieci i ich rodziców. Oprócz tego, co na mapie być powinno (kontury, nazwy itp.), znajdziemy tu wiele ważnych informacji, ciekawostek - większość przedstawiona jest za pomocą prostych obrazków, które dzieci doskonale zapamiętują. Skąd pochodzi autor "Kopciuszka" (i to nie jest Walt Disney ;)? Czy dzik żyje na pustyni? "Mapy" to naprawdę fajny przewodnik, a jego format (37 x 27,2 cm) sprawia, że w jednej chwili spokojnie może przeglądać go kilka osób, każda może zwrócić uwagę na co innego.

 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

 

W sprzedaży dostępna jest także inna pozycja tych autorów. "Mapownik, czyli praktyczny kurs mazania po mapach" zajmuje dzieci na długie godziny (także w podróży). Mogą kolorować, dorysowywać, rozwiązywać zagadki... Na pewno nie będą się nudzić.

"Przewodniki dla młodych podróżników" autorstwa Marty Spingardi, Wydawnictwo Turystyczne ExpressMap Wydawnictwo Turystyczne ExpressMap

Przewodniki dla najmłodszych podróżników

Seria "Przewodniki dla młodych podróżników" autorstwa Marty Spingardi, Wydawnictwa Turystycznego ExpressMap pomoże odkryć tajemnice kilku europejskich miast (Londynu, Paryża i Rzymu), zabierze nas także do Krakowa. Ciekawostki, zabawne opisy, interesujące obrazki - to wszystko sprawia, że nawet nie wiemy, kiedy obce miejsce zaczynamy traktować jak własne podwórko.

Seria Seria "Oto jest..." z tekstem i ilustracjami Miroslava Šaška, Wydawnictwo Dwie Siostry Wydawnictwo Dwie Siostry

Oto jest...

Seria "Oto jest..." z tekstem i ilustracjami Miroslava Šaška to kolejny zbiór miejskich przewodników. Z tymi książkami wybierzemy się w podróż po Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Londynie. Obrazki są z innej epoki? Tak! Podbiły świat w latach 60. i zachwycają dziś - małych i dużych czytelników. W tej serii tekst jest (wartościowym) dodatkiem, główną rolę grają tu właśnie ilustracje.

"Kropka pe el. Przewodnik po Polsce dla dzieci" tekst: Andrzej Paulukiewicz, ilustracje: Dominik Cymer, Rafał Szczepaniak, Wydawnictwo Dwie Siostry Wydawnictwo Dwie Siostry

Przewodnik po Polsce

"Kropka pe el. Przewodnik po Polsce dla dzieci" tekst: Andrzej Paulukiewicz, ilustracje: Dominik Cymer, Rafał Szczepaniak. Niesamowicie barwne obrazki, mnóstwo ciekawostek i informacji praktycznych. Dowiemy się, co, gdzie, jak i za ile. W dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w sieci, ale czasem warto mieć wszystko w jednym miejscu. Warto poznać nasz kraj, zanim zaczniemy odkrywać świat.

Seria Seria "To mój kraj" Jowity Sielskiej, Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Zielona Sowa

Cudze chwalicie...

Zatrzymajmy się jeszcze chwilę w Polsce. Seria "To mój kraj" Jowity Sielskiej to wspaniałe kompendium wiedzy o naszym kraju. Podzielona w kategorie tematyczne, m.in. architektura, miasta, pozwoli lepiej poznać otaczające nas miejsca. "To mój kraj" możne być pomocą dla rodziców, którzy chcieliby podzielić się z maluchami rzetelną wiedzą, a starszym dzieciom może się przydać na lekcjach przyrody czy geografii.

Muki w podróży dookoła świata, Marc Boutavant, Wydawnictwo Wytwórnia Muki w podróży dookoła świata, Marc Boutavant, Wydawnictwo Wytwórnia Wydawnictwo Wytwórnia

Bajkowa podróż

A może wybierzecie się w podróż z sympatycznym misiem? Dzieciom na pewno się spodoba! Marc Boutavant stworzył Mukiego, a teraz razem zabierają nas na wycieczkę. "Muki w podróży dookoła świata" to doskonale zilustrowana opowieść o różnorodności. Muki odwiedza wiele kontynentów i krajów, w każdym z nich poznaje nowych przyjaciół, którzy pomagają mu poznać i zrozumieć lokalne zwyczaje. Tak, nie mylicie się - Mukiego znacie z telewizji. Ale zanim trafił na mały ekran, zachwycał w książkach - i chociaż animowane podróże też wciągają, my wolimy towarzyszyć misiowi w eskapadzie na kartkach książki.

Marcin Fabiański, Europowieści, Wydawnictwo Czarna Owca Marcin Fabiański, Europowieści, Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czarna Owca

Inna perspektywa

A może spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy? Nie patrzeć na zabytki, ciekawostki historyczne, a na ludzi? "Europowieści" Marcina Fabiańskiego to książka o narodowych stereotypach. Zabawnie opisane historie zostaną w głowie na dłużej od mądrych, "podręcznikowych", opisów.

Chcecie wiedzieć więcej? Oto, co o książce napisał wydawca:

Kto jest największym Austriakiem w historii, Mozart czy Arnold Schwarzenegger? A jak smakuje Pippi L?ngstrump z miodem, dżemem i wiórkami kokosowymi? Co przytrafiło się Benjaminowi, kibicowi Manchesteru United, który przedkładał podwójne kieszonkowe nad kolor klubowego szalika? Czy patrzenie w ogień może być równie fascynujące co mecz Juventusu z Romą?

O tym, a także o wielu innych, mniej lub bardziej poważnych sprawach, które dotyczą młodych ludzi we wszystkich krajach Europy. Zabawna książka o narodowych stereotypach i ich przezwyciężaniu, bez "dętej mowy" i frazesów. Dowiesz się, co kto lubi, kto jest kto i w dodatku gdzie!

Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach, Eliza Piotrowska, Media Rodzina Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach, Eliza Piotrowska, Media Rodzina Media Rodzina

Z wierszem po mapie

"Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach" Elizy Piotrowskiej to nietypowy przewodnik po Polsce. Co go odróżnia od innych? Wiersze! Rymowane opowiastki na pewno zostaną w głowach na dłużej, może sprawią też, że dzieci (i ich opiekunowie) zechcą stworzyć własne kompozycje?

Oto moja "twórczość":

W moim mieście mieszkam ja,

tu jest palma i rotunda,

korki wszędzie - co sekunda!

Domownicy, przyjaciele,

obcych także jest tu wielu.

I codzienne niespodzianki,

to jest życie warszawianki!

Polecam tworzenie takich klepanek - dzieciaki je uwielbiają!

 

Macie swoje ulubione książki do "podróżowania"?

 

Więcej o: