1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Najdziwniejsze sposoby uspokajania niemowląt

Co działa na płaczące maluchy? Niektóre sposoby ich uspokajania i usypiania są co najmniej dziwne...
mama z niemowlęciem mama z niemowlęciem fot. Shutterstock

Syk

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.plŁukasz Kmieć

Wydawać by się mogło, że uspokojenie płaczącego niemowlaka to sprawa banalna - tak jednak mogą myśleć tylko ludzie, którzy od dawna nie mieli do czynienia z takimi  maleństwami albo są bezdzietni. Istnieje też garstka wybrańców, których dzieci mają anielskie temperamenty, ale to rzadkość porównywalną niemal do jednorożców. Płaczącego malca można oczywiście nosić, przytulać lub przystawiać do piersi - i wszystkie te metody rzeczywiście działają... tyle, że nie zawsze i nie na każde dziecko. Nie oszukujmy się: niektóre niemowlęta są prawdziwymi indywidualnościami i bez sprytu się nie obędzie! Rodzice opowiadają nam o swoich dziwnych sposobach na ukojenie płaczącego niemowlaka.

Anna uspokajała swojego syna szeptem: - Po prostu musiałam mu syczeć do ucha, to go wyciszało - opowiada ze śmiechem. - Czasem swędziały mnie usta od ciągłego syczenia: szszszszszsssss.... To łaskocze! Zasychało mi też w ustach. Ale na młodego w pewnym okresie działało naprawdę nieźle!

Niemowlę w słuchawkach Niemowlę w słuchawkach fot. Shutterstock

Muzyka

Spokojne kołysanki lub muzyka poważna? Owszem, to z reguły pomaga. Ale wśród niemowląt są też ypy, które wolą bardziej zdecydowane dźwięki, rytmy reggae, brzmienie rockowych gitar i dużo decybeli! Moja córka uspokajała się na przykład w moich ramionach podczas tańczenia do piosenki "Era retuszera" Kasi Nosowskiej, a mój syn przestawał płakać, gdy puszczaliśmy głośno Pearl Jam - pod warunkiem, że nie były to ballady. Także Kasia, mama Mateusza, opowiada, że jej syn najbardziej lubił głośne brzmienia: - Najlepsze było Iron Maiden - wspomina ze śmiechem. - W dzień zawsze działało!

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Dziecko z suszarką Dziecko z suszarką fot. Shutterstock

Suszarka

Ten sprzęt to prawdziwy hit wśród rodziców niemowląt. Jednostajny szum tego urządzenia wybawił z tarapatów niejednego opiekuna. W dźwięku włączonej suszarki jest coś tak kojącego, że uspokaja niemal każde płaczące niemowlę i tylko "niedzieciaci" mogą się dziwić na widok suszarki do włosów leżącej na stałe obok łóżeczka ze szczebelkami. Inne urządzenia, które często sprawdzają się jako uspokajacze, to np. pralka i wentylator. Można też kupić gotowe płyty z nagraniami białego szumu i dźwięków domowych urządzeń - cieszą się sporą popularnością wśród nowych rodziców, zasługując bez wątpienia na platynę!

Niemowlę śpiące Niemowlę śpiące fot. Shutterstock

Tkaniny

Niektóre niemowlęta uspokaja dotyk miękkiej tkaniny - często jest to kocyk lub bawełniana pieluszka. Dobrze też sprawdza się noszenie w chuście lub ciasne owinięcie np. specjalnym otulaczem. - Na moje dziecko najlepiej działało położenie mu przy twarzy pieluszki tetrowej, tak że prawie było nią osłonięte, za wyjątkiem nosa oczywiście - opowiada Monika. - Z kolei córka koleżanki miała przytulankę z taką specjalną szmatką. Nie mogła bez niej zasnąć - "miziała" sobie nosek tą szmatką i tak się uspokajała.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Dotyk

To oczywiste, że przytulanie i głaskanie mają moc uspokajającą. Są jednak niemowlęta, które wyciszają się wyłącznie trzymając mamę za palec lub miętosząc w dłoni kosmyk jej włosów. Syn Iwony przestawał płakać, gdy ona trzymała w swoich dłoniach jego stopy i głaskała je jednocześnie: - To było bardzo trudne zadanie, bo mój synek domagał się, żebym trzymała jednocześnie obie stopy, najlepiej, żeby były całe zakryte moimi dłońmi i jednocześnie głaskane, - wyjaśnia - ale często wymagał też ode mnie, żebym w tym samym czasie głaskała jego dłonie... Byłam nieźle powyginana po takiej sesji uspokajania!

Dziecko z odkurzaczem Dziecko z odkurzaczem fot. Shutterstock

Odkurzacz

Odkurzacz to niezły patent na uspokojenie płaczącego niemowlaka - działa podobnie do suszarki, ale ma niewątpliwą przewagę, o której opowiada Kasia: - Nigdy nie miałam tak czystych podłóg w sypialni, jak w pierwszych trzech miesiącach życia mojej córeczki! - wspomina ze śmiechem. - W końcu miałam już tak serdecznie dość odkurzania, że puszczałam dziecku mp3 z komputera z nagranym dźwiękiem włączonego odkurzacza.

Niemowlę w samochodzie Niemowlę w samochodzie fot. Shutterstock

Przejażdżka

Znam kilka historii niemowląt, które uspokajały się w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce samochodu. Jednym z takich niemowląt był mój syn, młodociany miłośnik motoryzacji. Moja znajoma musiała nawet jeździć samochodem wokół domu, żeby jej syn, nękany kolkami, przestał płakać. Jednostajny szum silnika ma niezwykłą moc, ale uprzedzam: są też dzieci, które nie znoszą jazdy samochodem i drą się wniebogłosy już na sam widok auta! Koniecznie sprawdźcie stosunek waszego dziecka do koni mechanicznych zanim wypróbujecie tę metodę...

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Ojciec z wózkiem Ojciec z wózkiem fot. Shutterstock

Wózek

Spacery z reguły uspokajają malutkie dzieci, choć i tu zdarzają się wyjątki. Znane są mi przypadki rodziców, którzy wozili dzieci w wózkach po mieszkaniu, gdy z różnych powodów spacer był akurat niemożliwy. W mieszkaniu Adama jest amfilada, a on uważa, że to uratowało jego rodzinę: - Mój syn był bardzo płaczliwym niemowlęciem, na dodatek za nic w świecie nie chciał zasnąć w dzień w łóżeczku - opowiada. - Miałem wypracowaną metodę usypiania go w wózku, jeździliśmy tą amfiladą tam i z powrotem, aż do znudzenia... Moja koleżanka z pracy miała za to córkę, którą uspokajało przejeżdżanie przez próg więc niezliczoną ilość razy przejeżdżała wózkiem przez próg pokoju, bo jak tylko się zatrzymywała, mała zaczynała znowu płakać.

A co uspokajało wasze dzieci?

Zobacz również: Jak się wyspać, kiedy mieszka z nami niemowlę, 8 największych mitów na temat dziecka oraz Co rodzice małych dzieci radzą nowicjuszom? 7 najlepszych wskazówek

Więcej o:
Komentarze (21)
Najdziwniejsze sposoby uspokajania niemowląt
Zaloguj się
 • workingmum

  Oceniono 34 razy 30

  Zdanie

  "Koniecznie sprawdźcie stosunek waszego dziecka do koni mechanicznych zanim wypróbujecie tę metodę."

  poraziło mnie swoją inteligencją.

 • agaress.pol3

  Oceniono 33 razy 17

  Dla mlodych matek i ojcow ktorzy czytali ten artykul. Nie probujcie sposobu na uspokajanie przejazdzka albo lulaniem w wozku. Dziecko sie przyzwyczaji i juz w inny sposob nie uspokoicie! A co gorsza bedzie wymagalo coraz wiecej/dluzej. Co do metody na muzyke: moja coreczka lubi liquid dnb i melodyjki z gry Transport Tycon Delux :) Jedyna w ktora moge przy niej grac :D

 • chrumffe

  Oceniono 10 razy 10

  zarówno pracujący odkurzacz, suszarka, "syk", przypomina zwyczajnie niemowlakowi dźwięki zbliżone do tych, które słyszał w brzuchu matki, szum przepływającej krwi w żyłach i tętnicach, pracę serca, odgłosy perystaltyki jelit.. i zasypia bo czuje się w tym bezpieczny. Identycznie wpływają na niego bodźce takie jak przejażdżka samochodem czy kołysanie w wózku, albo noszone w chuście przez rodzica- to zbliżone odczucia do kołysania kiedy był w brzuchu. I nie ma w tym NIC DZIWNEGO proszę redakcji.

 • ms229

  Oceniono 10 razy 10

  mój synek uwielbiał piosenkę "Hej sokoły", kiedyś sąsiedzi mieli niezły ubaw jak mąż o trzeciej nad ranem uspokajał synka śpiewając "sokoły" przy włączonej niani, mieli tą smą częstotliwość :-)
  uspokajała go też suszarka ale po rachunkach za prąd przerzuciłam się na rozstrojone radio, też działało

 • lukasz2010

  Oceniono 12 razy 8

  "Ale wśród niemowląt są też ypy". Wśród redaktoruf som też "ypy"., które nie czytajom co piszom.

 • np2009

  Oceniono 10 razy 6

  Mój syn też usypiał przy odkurzaczu,ale starym jak świat brzęczał głośno a on 5 min i spał lub na hustawce...córcia musiała mieć na smoczku szmateczkę ale brudną,wypranej absolutnie nie chciała...ot takie są dzieciaczki...zauważcie,że my dorosli tez mamy swoje przyzwyczajenia jak usypiamy,więc co dziwic sie maluchom...

 • sal-ona

  Oceniono 3 razy 3

  synek moich znajomych zagustowal w pieluszce, byloby ok, ale on sie upajal jej smrodkiem .Po wypraniu pieluszki, nie bylo sposobu , zeby jego ululac

 • gonz0

  Oceniono 5 razy 3

  Ostatnio widziałem jak ktos wyprowadzał w wózku dziecko i ... obok siedział pies ! Bezcenne ... no ale ludzie są dziwni ....

  joolz

 • morlis2

  Oceniono 7 razy 1

  Moje dwoje dzieci uspakajały się i zasypiały trzymając w rękach pieluchę tetrową
  gryząc jej róg. Trzecie dziecko najstarszy syn musiał być wożony po całym mieszkaniu
  w wózku, najpierw głębokim a potem spacerowym. I przy wożeniu wózek musiał być mocno
  kołysany na boki. Kilka razy zdarzyło się że o mało nie wypadł ze spacerowego wózka.
  Teraz moje dzieci maja swoje dzieci i takie same problemy z nimi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX