Jak dbać o noworodka?

Wygląd i zachowanie nowo narodzonego dziecka często niepokoi rodziców. Najczęściej niepotrzebnie. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o noworodku.

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Skóra noworodka jest znacznie cieńsza niż skóra starszych dzieci i bardzo wrażliwa na dotyk. Trzeba ją traktować ze szczególną delikatnością.

Stosuj dobrej jakości pieluszki, które szybko wchłaniają wilgoć, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Przewijaj malucha nie rzadziej niż co trzy godziny i zawsze wtedy, gdy zrobi kupę. Po zdjęciu brudnej pieluszki dokładnie umyj pupę, genitalia i pachwiny dziecka, delikatnie osusz i pozwól malcowi przez chwilę poleżeć i przewietrzyć okolice intymne. Przed założeniem pieluchy posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom.

Zakładaj dziecku luźne, wygodne ubranka. Ważne, by były uszyte z miękkich, miłych w dotyku materiałów. Dla delikatnej skóry noworodka, a później niemowlęcia szczególnie przyjazne są ubranka używane i wielokrotnie prane. Pamiętaj, by prać ubranka w specjalnym proszku lub żelu do prania dla niemowląt i dobrze płukać.

Do pielęgnacji używaj delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od pierwszych dni życia. Im mniej będą kolorowe i pachnące, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że nawet one mogą podrażnić. Obserwuj reakcję maleństwa. Jeśli na jego skórze pojawi się zaczerwienienie, przesuszenie, obrzęk czy grudki, to znaczy, że kosmetyk prawdopodobnie mu nie służy i trzeba go odstawić.

Czy smarować pępek spirytusem?

Spirytus wysusza i podrażnia delikatną skórę noworodka. Przegotowana woda z mydłem także działa odkażająco, nie wysuszając przy tym ani nie zmieniając naturalnej flory bakteryjnej w tym miejscu.

Wystarczy przemywać nią okolice pępka raz dziennie i po każdym zabrudzeniu. Delikatnie, ale dokładnie przetrzyj zmoczonym wodą wacikiem wszystkie zakamarki pępka, część kikuta do klamerki i zagłębienie dookoła niego, a następnie osusz suchym wacikiem. Załóż pieluchę, tak by pępek był odkryty (dostęp do powietrza przyspiesza gojenie). Możesz też kupić pieluszki ze specjalnym wycięciem.

Czy ta kupka jest normalna?

W pierwszej dobie po narodzinach maluch wydala smółkę (to kleista, czarnozielona maź). Potem pojawiają się tzw. stolce przejściowe. Może ich być 7-8, a nawet więcej na dobę. Ich kolor zmienia się od brunatnego, poprzez zielony, do żółtego. Pod koniec pierwszego tygodnia życia wygląd kupek zaczyna się stabilizować. Mają żółtawy lub jasnozielonkawy kolor i konsystencję musztardy.

Dlaczego noworodek tak często musi jeść?

To dlatego, że nie jest w stanie zjeść zbyt dużo naraz. Jego żołądek jest maleńki i niewiele pokarmu jest w stanie pomieścić. Poza tym ssanie piersi to dla noworodka duży wysiłek. Zmęczony przerywa jedzenie i zapada w krótką drzemkę. Ponad to pokarm kobiecy jest bardziej lekkostrawny niż mleko modyfikowane, więc niemowlęta karmione piersią szybciej głodnieją. W dodatku ssanie piersi to dla dziecka sposób nie tylko na zaspokojenie głodu i pragnienia, ale także potrzeby ssania i bliskości.

Dlaczego się ciągle budzi?

Choć czasem trudno w to uwierzyć, noworodek przesypia do 16-18 godzin na dobę.

Ucina sobie krótkie drzemki i bardzo często się budzi. Sen miesza się u niego z jawą. Dopiero od 3. miesiąca życia można u dziecka wyodrębnić czas czuwania i czas snu. A co robić, jeśli noworodek śpi niemal bez przerwy? Czy budzić go na karmienie? Jeśli je co najmniej 8 razy na dobę i dobrze przybywa na wadze, nie ma takiej potrzeby. Jeżeli jednak karmień jest mniej lub maluch słabo przybywa na wadze, należy mobilizować go do częstszego jedzenia i skonsultować się z pediatrą.

Jakich potrzebuje ubranek?

Ubranko powinno być ciepłe, ale nie za ciepłe. Przed narodzeniem przez dziewięć miesięcy malec przebywał w ciepłych wodach płodowych. Teraz, po drugiej stronie brzucha, jest mu po prostu chłodno.

W pierwszych tygodniach życia ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze w pełni sprawny. Organizm słabo sobie radzi z dostosowaniem się do panującej na zewnątrz temperatury. To nie znaczy, że noworodek powinien mieć ciepło jak w uchu - przegrzewanie osłabia odporność. Noworodka najlepiej ubierać o jedną warstwę cieplej niż siebie. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno, dotykając jego karku. Jeśli jest gorący i spocony, trzeba zdjąć jedną warstwę ubranka. Jeśli jest chłodny, trzeba coś dodatkowego włożyć.

Jak go uspokoić?

Maluch lubi być otulony. To dlatego lepiej śpi w małym przytulnym koszyku lub gondoli wózka niż w przestronnym łóżeczku.

Zwykle kojąco działa na niego luźne zawinięcie w miękki kocyk lub rożek. Maluch powinien mieć jednak swobodę ruchów. Ważne też, by jego rączki nie były uwięzione. Potrzebę otulenia i przytulenia doskonale zaspokaja też noszenie dziecka w chuście. Można to robić już od pierwszych dni życia, układając malca jak fasolkę, czyli w pozycji embrionalnej. Chusta ma jeszcze inną zaletę - noszone w niej dziecko jest cały czas blisko rodzica, czuje jego ciepło i znajome bicie serca. To daje mu poczucie bezpieczeństwa. Poza tym jest cały czas lekko kołysane, co przypomina mu dawne, dobre czasy, kiedy razem z mamą stanowili jeszcze jedność.

Więcej o: