1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Najpiękniejsze książki obrazkowe dla dzieci

Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek adresowanych do najmłodszych odbiorców. W zalewie nieciekawych i  niestarannie wydanych pozycji, możemy również znaleźć prawdziwe arcydzieła - książeczki, które są pięknie zilustrowane i dobrze napisane. Ryzykujemy tylko tym, że pokochamy je tak bardzo, jak nasze dzieci. Oto propozycje książek do oglądania, uczenia się pierwszych słów i do wspólnego czytania. Warto!

"Oczami maluszka. Pierwsza książeczka twojego dziecka", wyd. Sierra Madre

Oto idealna pierwsza książka! Czy wiedzieliście, że noworodek najwyraźniej widzi to, co znajduje się blisko jego twarzy, w odległości 20-30 cm? A i tak jakość tego obrazu pozostawia sporo do życzenia. Najlepiej dostrzega czarno-białe, kontrastowe i duże wzory. Ta książeczka (i dwie pozostałe z tego cyklu: "Banan" i "Ślimak") doskonale spełnia wszystkie te kryteria: duże czarno-białe ilustracje przedmiotów z otaczającego nas świata,  grube kartki, które wytrzymają intensywną eksploatację. Ma wielką szansę stać się ulubionym przedmiotem nawet kilkutygodniowego dziecka. Hipnotyzuje, uczy miłości do książek i cieszy - czego chcieć więcej?

"Oczami maluszka. Pierwsza książeczka twojego dziecka", opracowanie zbiorowe, wydawca: Sierra Madre, 2011

seria o Eli i Olku, wyd. Zakamarki

Ela i Olek są przyjaciółmi. W pierwszych czterech książeczkach widzimy ich robiących różne rzeczy - bawiących się, jedzących, kąpiących i jeżdżących różnymi pojazdami. Na każdej stronie znajdziemy prosty rysunek, autorstwa Catariny Kruusval i podpis, np. "racuchy", "jagody". Ładne kolory, sympatyczne postaci i przedmioty oraz czynności z codziennego życia dzieci - to niewątpliwa zaleta tej serii. Dodatkowym plusem jest fakt, że historie o Eli rosną wraz z dzieckiem - dla nieco starszych są np. "Ubranka Eli", "Piłka Eli", a "Jabłonka Eli" to już długa opowieść o ukochanym drzewie Eli i Olka. To naprawdę dobry pomysł - dziecko przez kilka lat nie musi rozstawać się z ulubionymi bohaterami książek!

"Ela i Olek jedzą". tekst i ilustracje: Catarina Kruusval, wydawca: Zakamarki, 2008

seria o Miffy, wyd. Format

Miffy to ulubienica dzieci na całym świecie. Stworzona przez Holendra, Dicka Brunę, doczekała się ekranizacji (świetna, prosta animacja dla najmłodszych) i masy gadżetów ze swoim wizerunkiem. Wydawnictwo Format, oprócz cyklu książeczek z napisaną wierszem historią białej królicy, proponuje dwie książki dla maluchów: tekturowe, z dużymi, kolorowymi ilustracjami i powycinanymi okienkami. To jest właśnie to, co maluchy lubią najbardziej! W "A kuku! Miffy w zagrodzie" dziecko zgaduje jakie zwierzątko ukrywa się na kolejnej stronie - w okienku widać np. jego oko. Ilustracje są świetne - prosta kreska i żywe kolory, miły powrót do podstaw. W "A kuku, Miffy!" szukamy przyjaciół i rodziny króliczej dziewczynki oraz jej ukochanego misia.

"A kuku! Miffy w zagrodzie", autor: Dick Bruna, wydawca: Format, 2011

Muminki, wyd. Wilga

Wydawałoby się, że Muminki nie mogą nas już niczym zaskoczyć: już dawno opuściły oryginalne opowieści napisane przez Tove Jansson i zamieszkały w filmach, produkcjach animowanych, na kubkach, koszulkach, w przeróbkach literackich - tych mniej i bardziej udanych.... A jednak! Wydawnictwo Wilga przygotowało fantastyczną niespodziankę: Muminki dla najmłodszych. Kartonowe i przepięknie ilustrowane, uczą liczb i słów, a w wersji dla nieco starszych rączek i oczu, pozwalają szukać zagubionej Małej Mi czy bawić się naklejkami. Bardzo ładne graficznie książki!

"Muminki. Mała księga. Liczby", opracowanie zbiorowe, wydawca: Wilga, 2010

Eric Carle (wszystko!), wyd. Tatarak

Styl tego autora i ilustratora jest bardzo rozpoznawalny - Eric Carle to człowiek-instytucja. Jego książki i wykonane metoda kolażu ilustracje są znane dzieciom z całego świata. Najpopularniejsza jest "Bardzo głodna gąsienica" - historia o nienasyconym apetycie i przemianie w pięknego  motyla. Z informacji wydawnictwa Tatarak, które opublikowało tę książkę w Polsce, wynika, że została ona przetłumaczona na 47 języków i sprzedana w 29 milionach egzemplarzy! Książki tego autora są mocno interaktywne, zapraszają do wspólnej zabawy - w "Gąsienicy" mamy powycinane otworki przez które może przeciskać się paluszek-gąsieniczka, w "Od stóp do głów" zachętę do uprawiania gimnastyki i robienia zabawnych wygibasów, a w "Czy chcesz być moim przyjacielem?" - wzruszającą opowieść o małej myszce szukającej towarzysza wśród różnych zwierząt i zagadkowe ogony na każdej stronie książeczki, po których dziecko może rozpoznać z jakim zwierzątkiem rozmawia nasza bohaterka. Dla najmłodszych warto wybrać "Moją pierwszą książkę o liczbach" i "Moją pierwszą książkę o słowach". Eric Carle to prawdziwy mistrz nad mistrzami. Wzrusza, bawi, syci oczy pięknem swoich dzieł.

"Moja pierwsza książka o liczbach", Eric Carle, wydawca: Tatarak, 2011

seria o Maksie, wyd. Zakamarki

Kolejna propozycja Zakamarków, wydających najlepsze książki szwedzkich autorów literatury dla dzieci. Seria o Maksie to 10 książeczek niewielkich rozmiarów, opowiadających historię małego Maksa, jego psa, piłki, ciastka, a nawet nocnika. Pierwsze tytuły były wydane na cienkich kartkach, ale ostatnie pięć książeczek z serii ma twarde kartonowe kartki, które wyjdą zwycięsko ze spotkań z najmłodszymi entuzjastami literatury. Struktura opowieści jest prosta: obrazek i jedno krótkie słowo, zdanie lub jego równoważnik. Niedługie opowiadanie o przygodach: upadku ze stołu, zabawie wózkiem czy spotkaniu z kotem. Bardzo trafne obserwacje zachowań i języka używanego przez dzieci - ale to chyba cecha narodowa wszystkich szwedzkich pisarzy książek dla młodych odbiorców, a nie cecha charakterystyczna tylko dla tej autorki. Piękne, oszczędne ilustracje to dzieło Evy Eriksson, a tekst wyszedł spod pióra (klawiatury?) Barbro Lindgren.

"Lampa Maksa", tekst: Barbro Lindgren, ilustracje: Eva Eriksson, wydawca: Zakamarki, 2008

"Moja pierwsza księga pojazdów", wyd. Egmont Polska

Duży format dla małych rączek! To naprawdę księga, a nie książka - i to nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale i na poziom ilustracji. Elżbiety Wasiuczyńskiej nie trzeba przedstawiać miłośnikom polskiej ilustracji dziecięcej. W tej serii Egmontu ukazał się również "Mój pierwszy alfabet" - obie książki są autorstwa pani Wasiuczyńskiej, a ilustracje są "uszyte" z kawałków różnych tkanin, pełne przeszyć i zróżnicowanych faktur. Świetna propozycja dla najmłodszych - do poznawania pierwszych słów i świata.

"Moja pierwsza księga pojazdów", Elżbieta Wasiuczyńska, wydawca: Egmont Polska, 2011

seria książek o Bincie i jej rodzinie, wyd. Zakamarki

Ostatnia w tym zestawieniu propozycja Zakamarków to seria książek o Bincie i jej zwariowanej hippisowskiej rodzinie. Jest tata, który chodzi boso, rudowłosa mama i czwórka rodzeństwa: Ajsza, Lalo, Binta i Babo. Towarzyszą im kura i pies. To dobra propozycja dla dzieci mniej więcej rocznych - piękne, dynamiczne ilustracje i krótkie opisy, które składają się na opowieść o poszczególnych członkach rodziny - poznajemy ich w książkach "Binta tańczy", "Lalo gra na bębnie" i  "Babo chce". Jakże miło jest przyglądać się tej rodzinie, która wyraźnie uwielbia ze sobą przebywać, tańczyć, grać na bębnach i piec ciasta. Pozytywna moc tych książek to zasługa Evy Susso (tekst) oraz Benjamina Chauda (ilustracje). Twoje dziecko z pewnością dołączy do bohaterów tych opowieści i będzie wybijać rytm wraz z Lalo, kręcić pupą z Bintą i biegać z Babo - gwarantuję!

"Binta tańczy", Eva Susso (tekst), Benjamin Chaud (ilustracje), wydawca: Zakamarki, 2008

To oczywiście nie są wszystkie książki obrazkowe, które można polecić najmłodszym. Z pewnością każdy znajdzie na półkach księgarni coś, co przypadnie mu do gustu. Wytrwałym poławiaczom okazji polecamy jeszcze poszukiwania fantastycznych książek o przygodach Pana Kłapa (Jo Lodge, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk ? Inwestycje), podobnie kolorowych i interaktywnych przygód Mysi (Lucy Cousins, wyd. Endo) oraz książeczek "Jest tam kto" i "Gdzie idziemy" (obie autorstwa Anny-Clary Tidholm, wyd. Zakamarki) - są trudno dostępne, ale pytajcie znajomych, przeszukujcie księgarnie i Internet - warto!!! A ptaszki ćwierkają, że wydawnictwo Dwie Siostry przygotowuje wspaniałą niespodziankę dla najmłodszych, zajrzyjcie w maju do księgarni... Koniecznie!