Sławna edukatorka i dziennikarka Esther Wojcicki zdradza swój sekret na wychowanie ludzi sukcesu

Rodzicielstwo to niezłe wyzwanie, zwłaszcza w tych czasach. Niektórzy mają swoje tajne i sprawdzone triki i dzielą się nimi z całym światem. Sławna edukatorka Esther Wojcicki zdradza swoje sprawdzone autorskie sposoby na to jak wychować ludzi sukcesu. Z córkami jej się udało. Może warto spróbować?

Kim jest Esther Wojcicki?

To sławna amerykańska nauczycielka i matka trzech odnoszących sukcesy córek. Rozgłos zyskała za sprawą opracowania swojego autorskiego, innowacyjnego programu nauczania dziennikarstwa w liceum, w którym pracuje. Na przestrzeni wielu lat otrzymała wiele nagród w uznaniu za swojej zasługi na polu pedagogicznym, a Uniwersytet Palo Alto przyznał jej honorowy tytuł doktora. Występowała na konferencjach TEDx, gdzie szerzyła wiedzę o narzędziu pracy z dziećmi i młodzieżą, które nazwała modelem TRICK. Wielką sławę przyniosła jej także książka "Jak wychować ludzi sukcesu". Zdradza tam na czym dokładnie polega jej autorski model, jak nauczyć dziecko samodzielności i wiary w siebie, czemu należy ufać dzieciom i gdzie leżą granice tego zaufania a także radzi, co robić gdy dziecko nie jest chętne do współpracy.

edukatorka Esther Wojcickiedukatorka Esther Wojcicki cnbc.com

Susan jest dyrektor generalną YouTube, Janet jest lekarką, a Anne jest współzałożycielką i dyrektor generalną firmy 23andMe.

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Największa zmora - rodzicielstwo helikopterowe

Według Esther Wojcicki najgorszą spośród wszystkich metodą wychowawczą jest tzw. rodzicielstwo helikopterowe. Rodzic - helikopter to taki, który cały czas zajmuje się usuwaniem przeszkód i problemów pojawiających się na drodze dziecka. Twierdzi ona, że badania jasno pokazują, że takie zachowania szkodzą zdolności dzieci do rozwijania samokontroli, umiejętności rozwiązywania problemów oraz tworzenia tożsamości oddzielonej od rodziców. Rodzice często chcą dobrze, jednak należy sobie uświadomić, że to zachowania bardzo krzywdzące. Dzieci boją się samodzielnie podejmować ryzyko, brak im kreatywności zwłaszcza w szukaniu rozwiązań, zazwyczaj potrzebują pomocy. Równowaga, umiar i zadania dostosowane do wieku i rozwoju dziecka - to jest klucz.

5 rad jak wychować dzieci na ludzi sukcesu:

  • Zaufanie. Bądźmy pewni swoich wyborów i decyzji, i jednocześnie ufajmy, że nasze dzieci również będą podejmować właściwe decyzje.

  • Szacunek. Każde dziecko jest indywidualnością, szanujmy to że to jest odrębna istota ludzka. Nie my powinniśmy mu mówić jaki zawód ma wybrać, kim ma być i jak powinno wyglądać jego życie.

  • Niezależność. Im bardziej szanujemy dzieci i ufamy im, tym bardziej stają się niezależne i radzą sobie samodzielnie z niepowodzeniami i trudnościami.

  • Współpraca. Zachęcajmy dzieci do wspólnych rozmów, decyzji i działań. Współpracujmy w domu, w klasie, w rodzinie. 

  • Życzliwość. Prawdziwe poczucie życzliwości to także umiejętność przebaczania, wdzięczność oraz umiejętność i chęć pomocy innym.

Cały artykuł dostępny na stronie cnbc.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA