Krew z nosa u dziecka. Co może oznaczać taki objaw?

Krew z nosa u dziecka jest jednym z tych objawów, które najczęściej nie są groźne, ale których nie można bagatelizować. Zwłaszcza w przypadku wyjątkowo obfitego lub nawracającego krwawienia trzeba skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego leci krew z nosa? Najczęstsze okoliczności 

Dlaczego leci krew z nosa? W przypadku dzieci taka dolegliwość może pojawiać się dość często. Zwykle występuje w okresie jesienno-zimowym. Wówczas występuje większa ilość infekcji, powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach bywa też mocno przesuszone. Przeważnie krwawienie z nosa to manifestacja:

  • Mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej nosa.
  • Zapalenia śluzówki nosa wywołanego alergią.
  • Przesuszenia błony śluzowej. 
  • Stosowania niektórych leków. 

Krew z nosa przyczyny mechaniczne

Dlaczego leci krew z nosa? Przyczyny mechaniczne są jednymi z najczęstszych. Sprzyja im wiek dziecka, które dość często przypadkiem naraża się na drobne urazy. Powstają one choćby w wyniku dłubania przez dziecko w nosie. Znacznie poważniejsza jest sytuacja, gdy dochodzi np. do urazu przegrody nosa. Problemem jest także sytuacja, gdy w przewodzie nosowym znajdzie się ciało obce. 

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Krew z nosa przy smarkaniu

Problemom związanym z krwawieniem nosa sprzyjają także infekcje. Zwłaszcza te przebiegające ciężko lub długotrwałe. Pojawiają się wtedy trudności związane z przekrwieniem błon śluzowych nosa. Krew z nosa przy smarkaniu, czyli obecność krwi w wydzielinie z nosa, bywa dość częsta właśnie w toku chorób związanych z infekcjami.     

Kiedy krew lecąca z nosa powinna szczególnie niepokoić?

Na szczęście dość rzadko krew lecąca z nosa jest objawem groźnych chorób. Niezbyt często jej pojawienie się ma związek z:

  • Zmianami nowotworowymi (np. białaczką);
  • Urazami twarzoczaszki;
  • Niedoborami jeśli chodzi o witaminy C i K;
  • Występowaniem skazy krwotocznej;
  • Zaburzeniami krzepnięcia krwi;
  • Nadciśnieniem tętniczym.

Warto dodać, że krwawienia z nosa czasami mają charakter polekowy. Bywa, że występują po przyjęciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.   

Z pewnością powodem do niepokoju powinno być częste występowanie krwawienia z nosa u dzieci. Jednocześnie należy zwracać uwagę na to, czy poszczególne rodzaje chorób powodujące takie objawy występowały wcześniej w rodzinie. Dotyczy to choćby obciążenia skazą krwotoczną. Alarmujące muszą być także tendencje do długotrwałych krwotoków, które są trudne do uśmierzenia.  

Kiedy najczęściej leci krew z nosa?

Krew z nosa jest zjawiskiem, które w praktyce może pojawić się w każdej grupie wiekowej. Najczęściej dotyczy jednak dzieci w wieku od 6 do 8 lat.  

Krew z nosa w ciąży

Warto na marginesie dodać, że krew z nosa w ciąży również bywa dość częstym zjawiskiem. Bywa jednak i tak, że przy okazji pojawiają się obawy o to, czy taki stan rzeczy jest niebezpieczny dla płodu. Najczęściej jest to związane z przekrwieniem śluzówki nosa i nie ma groźnego charakteru. Rzadziej może chodzić o problemy z anemią i ciśnieniem krwi, które mogą wpływać na przebieg ciąży. Krwawienia z nosa podczas ciąży nie należy więc bagatelizować, ale trzeba zachować spokój.  

U dziecka pojawia się krew z nosa. Co robić?

Co robić, gdy pojawia się krew z nosa u dziecka? Przede wszystkim trzeba poprosić je o przyjęcie pozycji siedzącej z lekkim wychyleniem głowy do przodu. Jest ona najlepsza dlatego, że zapobiega połknięciu krwi i ewentualnym wymiotom. Wówczas trzeba delikatnie ująć i przycisnąć skrzydełka nosa. Można też zastosować zimny kompres. Krwawienie powinno ustać w ciągu 5 do maksymalnie 10 minut.  

Jak zatamować krew z nosa, gdy krwawienie jest długotrwałe?

Jak zatamować krew z nosa w przypadku, gdy problem ten występuje przez dłuższy czas? Konieczna jest wtedy niezwłocznie podjęta interwencja lekarska. Konieczność udania się do specjalisty występuje wtedy, gdy:

  • Nie uda się zatamować krwawienia w czasie do 10 min;
  • Krwotok jest wynikiem uderzenia w głowę;
  • Jednocześnie z krwawieniem występują ból lub zawroty głowy. 

Zobacz też: Wysypka u dziecka - przyczyny występowania. Trądzik niemowlęcy, potówka i alergie - czym się różnią?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.